• Kronprinsefamilien: En hel almindelig familie - 3

    Lilleprinsen og prinsessen blev pakket ind i hver sin redningsvest i børnestørrelse, inden de fik lov til at komme med far ud på vandet. (Foto: Colourpress)

  • Kronprinsefamilien: En hel almindelig familie - 1

    Prins Christian og prinsesse Isabella fik lov til at gå rundt i fred, da de sammen med deres mor kiggede forbi for at hilse på kronprins Frederik, der deltog i kapsejlads med båden 'Nanoq', der ejes af tronfølgeren. (Foto: Colourpress)

  • Kronprinsefamilien: En hel almindelig familie - 2

    Prins Christian gemte sig bag sin lidt for store røde kasket, da far og mor gav hinanden et kærligt kys på kajen. (Foto: Colourpress)

Forrige knap 01|02|03 Næse knap

Kronprinsefamilien: En hel almindelig familie

Prins Christian og prinsesse Isabella fik lov til at lege en helt almindelig familie på ferie, da kronprinsesse Mary og børnene var med farmand til kapsejlads i Miami i sidste uge.

De små højheder, prinsesse Isabella og prins Christian, fik lov til at slentre rundt i fred og ro og nyde solen ligesom alle andre børn på ferie, da de i sidste uge var i Miami i Florida sammen med deres mor og far.

Lilleprinsen og prinsessen rejste torsdag til solskinsstaten sammen med deres mor for at heppe på farmand, der deltog i kapsejladsen 'Acura Miami Grand Prix' med båden 'Nanoq'.

På trods af konkurrencen, så havde kronprins Frederik dog stadig tid til at tage sin søn og datter med ud på en sejltur, da Kronprinsessen og børnene kom forbi for at besøge sejler-prinsen i havnen i Miami.

Kom næstsidst i mål
På trods af familiens opbakning blev det dog kun til en 11.-plads til Kronprinsen og resten af besætningen på 'Nanoq', da båden kom i mål som den næstsidste af løbets tolv deltagere.

Det er langtfra første gang, at Kronprinsen er i Miami for at deltage i kapsejlads med Farr 40-båden, der hører til de mest eksklusive inden for sejlsportsverdenen. Kronprinsen, der er en ivrig sportssejler, tager ofte familien med, når han dyster i kapsejladser med sin luksusbåd rundt omkring i hele verden.

Prins Christian fik også lov til at følge med sin mor og far, da Kronprinsen deltog i en lignende sejlads i Miami i april sidste år.

Den royale familie nåede at tilbringe i alt fire dage i Florida, inden familien rejste hjem til Danmark søndag, så Kronprinsen kunne nå at deltage i åbningen af Københavns Universitets klimakonference i Bella Center, der indledes i dag.
Annonce
Annonce
Services
 

Tag nyhederne med på farten

Læs B.T. på mobilen. Få en gratis SMS med et link til B.T. Mobil
Du modtager nu en SMS med link til B.T. Mobil