Mens TV3 bryster sig af sæsonens kontroversielle hersker/slavetema i 'Robinson Ekspeditionen', så afslører deltager Henriette Nielsen over for bt.dk., at hendes grænser blev overskredet.
I magtspillet om de eftertragtede 500.000 kroner kan følelser nemt komme i klemme.
I mandagens afsnit af 'Robinson ekspeditionen, så udspillede det lumre massagescenarie sig i strandkanten, hvor de tre herskere lod slavinder bearbejde deres halvnøgne mandekroppe med hænderne.
- Selvom jeg måske godt kan se humoren i det i dag, så var det at tage det et skridt for vidt. Det var meget nedværdigende, at mandeherskerne udnyttede den magt, de havde over os, fortæller 23-årige Henriette Nielsen til bt.dk.
Hændelsen er ikke den første, der sætter de fire herskeres intentioner i dårligt lys. Ud over at pigerne har skullet spise af svinetrug, så blev slavinde-Maiken bragt til tårer, da herskernes fantasier om de unge slavinder kom frem.
Men dette var alligevel dråben, fortæller Henriette Nielsen.
- Det var ydmygende at opleve, at de grinte af os, da vi havde sagt ja til at gøre det. Jeg fortryder, at vi lod os drive så langt.
Efter massagen er slut, fortæller de forurettede slavinder, at de finder massagestunden 'ulækker' og 'ydmygende' på grund af de seksuelle undertoner.
Det var en overrasket Nicolai Korshøj, som bt.dk fangede. Ifølge ham, havde massagen ikke snert af seksualitet. Snarere var der tale om en nødvendighed, fordi mændene havde kramper i deres kroppe,
Også selvom at Maiken Andersen, der masserede 51-årige Nicolai Korshøj faktisk kun er 18 år og derved 33 år yngre end den massageglade hersker.
- Jeg lagde intet seksuelt i massagen. Vi spurgte jo bare pigerne, om de havde lyst, og der var der ingen, der sagde fra. Heller ikke Henriette. Det kunne de da bare have gjort.
Ifølge Henriette følte hun sig presset til det, fordi hun ikke vil stemmes hjem.
- Jeg slugte den kamel for at spille spillet. Det fortryder jeg i dag.


























