Afstemning

Få hjælp af din hund i hverdagen

Nogen gange kan en trænet hund utilsigtet ende med at blive en hjælper i hverdagen. Dorte Bhuto er hundetræner og blev syg. Så nu er Nikki hendes daglige hjælper, der f.eks. på signalet "apport toiletpapir" henter en rulle. Samtidig hygger de sig med sjove øvelser indenfor, når vejret er surt.

Nikki er en ni år gammel briard. Racen er fra Frankrig og er fra gammel tid avlet som en hyrde- og vagthund. Men hjemme hos Dorte i Strandby Nordjylland er hun hverken hyrdehund eller vagthund. Der er hun både familiehund og en hjælpende pote i hverdagen. Dorte lider af en medfødt hjerte- og lungefejl, som bevirker, hun får for lidt ilt og har for højt tryk i lungerne. Derfor slipper kræfterne nogle gange op, før Dorte synes, at de skal - og så er det dejligt at have "reservekræfter" i form af hjælp fra Nikki.

Læs også: Se Nikki i aktion

Trænet fra hvalp
Allerede da Nikki blev hentet som otte ugers hvalp, startede Dorte træningen af hende. Selvfølgelig udelukkende som positiv leg, så Nikki lærte at synes, det var det det sjoveste i verden at være sammen med sin nye ejer!

Træningen af apportering stod højt på listen over de ting, som Dorte ville lære Nikki. Det skulle lære hende, at det bedre kunne betale sig at aflevere de ting, hun "faldt over", end at gemme sig og bide dem i stykker. Og det viste sig at være et rigtig godt valg af øvelse. For i hverdagen er det nemlig en stor fordel for Dorte, at Nikki kan bære ting, samle ting og åbne ting - og alt sammen noget, hvor hun bruger sin mund.

Læs også: Deltag i konkurrencen om Tro_Fast's Jubilæumsbog

Øvelser på eget hunde-initiativ
Ud over at træne målrettet på apportering, har Nikki faktisk selv bidraget med nogle af de øvelser, hun kan i dag. Fordi hun er blevet en initiativrig hund, har Dorte nogle gange bare iagttaget hende, når hun selv har fundet på noget sjovt. Og hvis Dorte syntes, at det kunne udvikles til noget brugbart, har hun trænet videre på det.

Sjove og brugbare øvelser
F.eks. kedede Nikki sig vist en dag, hvor hun pludselig kom hen til Dorte med en lap papir, hun havde fundet. Hun havde jo oplevet så mange gange, at når hun afleverede noget, fik hun ros og godbid. Hun mente åbenbart, at det var på tide med noget opmærksomhed.

Dorte var hurtig til at se, hvordan hun kunne bruge Nikkis lyst til at bære papir. Så hun videreudviklede Nikkis egen idé og uddannede hende til internt postbud! Det har resulteret i, at når Dorte giver hende et stykke papir i munden, hvor der for eksempel står "Der er mad om 10 minutter", finder Nikki sin "far" Jørgen uanset, hvor han er i huset eller haven og afleverer beskeden til ham. På den måde har Nikki hjulpet Dorte med at spare nogle skridt. Og det kan blive til mange på en dag...

Hjælper med vasketøjet
Der kan endda stå "vaskerimedarbejder" på Nikkis visitkort. Hun er så ivrig en hjælper, at bare Dorte går i retning af bryggerset, løber Nikki i forvejen og stiller sig klar til at tage vasketøj ud af maskinen uanset, om der er tøj i eller ej.

Travl hverdag
Al træningen har medført, at Nikki kan kende forskel på mindst 10 forskellige genstande. Dorte kan bede hende om at finde og hente f.eks. "madskål", "mors sko" og "halsbåndet", og Nikki finder det uanset, hvor det er i huset. Og hun kan kende forskel på cirka 30 forskellige ord, hvilket letter hverdagen meget, når Dorte kan fortælle Nikki, hvad de skal - og at hunden forstår det.

Der er ingen tvivl om, at Nikki har en dejlig og travl hverdag på jobbet! Men mon ikke, at hun også nyder at kunne holde fri om eftermiddagen, når Jørgen kommer hjem og giver hende den daglige lange gåtur? Der kan hun strække igennem, få masser af luft i hovedet og lægge arbejdet på hylden for en tid.

Se Nikki i aktion ved at følge linket i boksen. I linkboksen finder du også vej til andre artikler med ideer til sjove øvelser, du kan lave med din hund.

Vi med Hund nr. 12/2007.

Læs også:
Ny spændende klikker-bog i shoppen
Forlaget Tro-Fast fejrer jubilæum

Del