Aktivering med plasticbøtter

Fire plasticbøtter, der har været fetaost i, kan anvendes på flere måder:
* Stabl dem oven på hinanden med en godbid imellem hver bøtte. Hold selv om den nederste bøtte i stablen og lad hunden tage en op af gangen med tænderne og spise godbidden i bøtten nedenunder.
* Læg en godbid i en bøtte og sæt låget løst på. Hold bøtten i hånden, og lad hunden tage låget af med tænderne. Efterhånden som hunden bliver bedre til at løse opgaven, skal låget sættes mere og mere fast.
* Stil to bøtter ved siden af hinanden med bunden opad. Læg en godbid under den ene af dem og hold på dem begge med en finger. Lad hunden snuse til begge bøtter og vip bøtten, hvor godbidden er, når hunden viser, at den har fundet den ved at kradse på den, skubbe med snuden eller lignende. Udvid med flere bøtter, når hunden har lært, at den kun skal vælte den bøtte, der er godbid i.
Vi med Hund nr. 12, 2007




