På bare fem uger har landets seks største a-kasser udbetalt over 8,5 milliarder kroner i efterlønsbidrag til danskere, der nu er meldt ud af efterlønsordningen.

Af Kristian Boye, Tekstwerk

Fem uger efter startskuddet på efterlønsreformen har over 30 procent af danskerne valgt at træde ud af efterlønsordningen og sige ja til penge nu og her, og nej til øget sikkerhed og seniorjob i fremtiden. Det viser en rundringning til landets seks største a-kasser, som har udbetalt efterlønsbidrag til mere end 200.000 danskere.

8,5 milliarder fra 6 a-kasser

8,5 milliarder kroner er indtil videre pumpet ud i danskernes lommer fra de seks største a-kasser, som har lidt over halvdelen af landets a-kasse-medlemmer. Dermed ligner det en succeshistorie for folketingsflertallet bag beslutningen, idet man med overordentlig raske skridt nærmer sig den oprindelige målsætning om at sende 18-20 milliarder kroner i omløb. Det er godt nyt ifølge Danske Banks cheføkonom, Steen Bocian.

- Målet var, at omkring en tredjedel af de 60 millioner kroner blev udbetalt. Af de omkring 20 millioner kroner håber man på, at 6-7 milliarder går til forbrug. Det lyder, som om en tredjedel kan vise sig at være en lidt forsigtig udmelding, lyder det optimistisk fra Steen Bocian.

Den seneste uge er det dog stilnet af med udmeldelserne – siden starten 2. april 2012. Men det er nu stadig mange penge, som lige nu skifter hænder. På de seneste 14 dage har FOA fået over 3.000 udmeldinger og udbetalt mere end 125 millioner kroner.

40 procent vil nedbringe gæld

Mange – ikke mindst politikere og økonomer - drømmer om, at efterløns-milliarderne sætter skub i den danske økonomi via et øget privatforbrug. Men det er endnu ikke muligt at sige præcist, hvordan pengene bliver brugt. Det tætteste vi lige nu kommer på et svar, er undersøgelser fra Danica Pension og Nykredit, som begge påviser, at størstedelen vil bruge pengene på at nedbringe gæld, spare op samt pensionsopsparing. Seneste undersøgelse er fra Nykredit, der sammen med Epinion er nået frem til, at 25 procent vil bruge pengene helt eller delvist på forbrug, 40 procent vil fokusere på at nedbringe gæld, mens 26 procent vil spare op, og 23 procent vil sætte pengene i en pensionsopsparing.

Økonomerne mener, at det under alle omstændigheder er godt for den fremtidige danske økonomi, at så mange melder sig ud af efterlønsordningen. Men i hvilken grad det giver økonomien et boost her og nu, er stadig forbundet med usikkerhed. Danske Banks Steen Bocian tør lige nu kun læne sig op af indikationerne fra dankortomsætningen i påsken.

- Fortsætter tendensen med de mange udmeldelser kan det godt give et lille positivt skift i dansk økonomi her og nu. Men det er forbundet med usikkerhed. Der har været et positivt tegn i dankortomsætningen i påsken, der lå 7 procent højere end sidste år. Men vi bliver først for alvor klogere på det, når vi har set de næste tal for dankortomsætningen og detailomsætningen, siger han.

Ender måske på 40-50 procent

Hos Nykredit er afdelingsdirektør Sune Worm Mortensen også overrasket over, at det går så stærkt mod det oprindelige mål.

- Det er interessante tal, og det er lidt overraskende, at der allerede er så mange, der har fået pengene. Det er stadig med et forsigtigt skøn, men det kan da godt tyde på, at vi når op på 40-50 procent, inden det slutter 1. oktober, siger Sune Worm Mortensen.

Med BT PLUS får du gode råd om efterløn og privatøkonomi
- Læs mere om efterløn og hvorvidt du skal hæve den eller ej