Venstres politiske ordfører, Ellen Trane Nørby, havde ikke mulighed for at tale, men hun kender den svenske debat og lægger i en sms ikke skjul på, at hun mener, at Peter Hervik er langt ude. Især falder det hende for brystet, at Venstres kulturkamp skulle have forgreninger til folk som Anders Breivik.
- Man må sige, at hans sammenligning mellem Anders Breivik og Venstre siger alt om, hvor langt ude han er.
Han har fundet et tilfældigt avisinterview, som han mener, er baggrunden for Muhammed-krisen (I 2003 fremstod Anders Fogh Rasmussen i en artikel i Weekend Avisen, hvor han talte om en forestående kulturel krig, red.).’
- Tilsvarende handler en anden af hans bøger om, at det er mediernes skyld, at somaliere i Danmark er dårligt integreret. Det er tilsvarende langt ude.
Jeg må tage skarpt skarpt afstand fra hans Breivik-sammenligning og de beskyldninger og det niveau, han generelt sætter. Det er decideret upassende, at sammenligne danske partier med en norsk massemorder som Breivik,’ skriver Ellen Trane Nørby til BT.



