En ny plan fra Miljøministeriet vil gøre det muligt at skyde ulve med irrationel adfærd. Det kræver dog en særlig tilladelse.

Ulve i Danmark, der ikke er sky over for mennesker, går en usikker fremtid i møde.

Det fremgår af en forvaltningsplan, som miljøminister Kirsten Brosbøl (S) fredag sender i høring i kølvandet på, at ulven er genindvandret til Danmark efter 200 år.

Planen bygger på et udkast fra Vildtforvaltningsrådet og lægger op til, at husdyrejere i områder, hvor ulven lever, skal kunne søge om tilskud til ulvesikre indhegninger, og at landmænd, der mister et får, en ko eller en ged, skal kunne søge kompensation.

Som et tredje element skal ulve, der ikke er sky over for mennesker, eller som gentagne gange angriber sikrede husdyr, kunne skydes med en særlig tilladelse fra Naturstyrelsen.

- Vi har en forpligtelse til at beskytte ulven, da den er en beskyttet art i EU, men vi har bestemt også en forpligtelse til at beskytte landmændenes dyr. Og så skal vi for alt i verden sørge for, at ulve, der viser irrationel adfærd og er til fare for mennesker, kan skydes, siger Kirsten Brosbøl til Berlingske Nyhedsbureau.

Biolog og seniorforsker Peter Sunde fra Aalborg Universitet slår over for Jyllands-Posten fast, »at her i Vesteuropa har vi intet at frygte i forhold til ulve.

Kirsten Brosbøl, gør I det her problem større, end det egentlig er?

- Jeg har lyttet meget til Vildtforvaltningsrådets anbefalinger. Med planen opnår vi en rigtig god balance mellem dels at beskytte ulven som et fredet dyr og at beskytte husdyr og mennesker mod ulve, der udviser irrationel adfærd.

I fjor var ulvens genindvandring genstand for ophedet debat blandt især landmænd og jægere, og flere gange i løbet af året oplevede jyske fåreavlere, at en ulv gik til angreb på deres får.

Miljøministeriet oplyser, at forvaltningsplanen skal være i høring i seks uger, og forventer, at den bliver godkendt og ført ud i livet i løbet af sommeren 2014.