Søren Gade på privat rejse

Få timer efter afsløringer af bogskandalen om forsvarets oversættelse af omstridt bog er forsvarsminister Søren Gade (V) taget på privat rejse.

Han overvejede at gå som minister som følge af omstridt jægerbog, men nu er forsvarsminister Søren Gade (V) taget på privat rejse. Det skriver Ekstrabladet.dk. Ministeren har af samme grund meldt afbud til et møde i Udenrigspolitisk Nævn fredag eftermiddag.

Søren Gade tager på privat rejse få timer efter, han har forklaret skandalen om den arabiske oversættelse af bogen "Jæger - i krig med eliten" til Folketingets partier.

Ministeren forklarede torsdag formiddag, at han tidligere har talt usandt i Udenrigspolitisk Nævn.

Søren Gade er ifølge avisen blevet set sammen med sin gode ven og jagtmakker Bendt Bendtsen, der er tidligere konservativ leder og nuværende medlem af EU-Parlamentet.

Ministeriet vil ikke be- eller afkræfte, om Søren Gade er taget på jagttur.

/ritzau/

 

Lige nu på B.T. PLUS

Mad og vin

Sunde kager med god samvittighed

11/02 15 kr
Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: