Søren Gade får indtil videre lov at blive som Forsvarsminister, selvom han har misinformeret Folketinget og befolkningen ved at sige, at det ikke var Forsvaret der oversatte Thomas Rathsacks bog til arabisk. Der er ikke flertal i Folketinget for et mistillidskvotum mod Søren Gade.
Ifølge TV2News har Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen fuld tillid til sin forsvarsminister, men forventer, at han vil tage affære i sagen.
Også Dansk Folkeparti - der som støtteparti for regeringen kan være med til at sende ministeren på en bus hjem - beskytter Søren Gade.
- Vi har tillid til Forsvarsministeren om, at han har haft lige så lidt kendskab til denne skandale, som vi har. Hvis han bevidst var kommet ind i udenrigspolitisk nævn med en løgnehistorie, så kunne han ikke blive siddende, men det er ikke det, der lader til at være tilfældet, siger Dansk Folkepartis forsvarsordfører, Søren Espersen.
Oppositionen har bedt om en redegørelse for alle filgange og relationerne til Forsvarsministeriet i sagen. Men selvom S-forsvarsordfører John Dyrby Paulsen tvivler på, at den fyrede i forsvaret handlede på egen hånd, så vil han endnu ikke udtrykke mistillid til Søren Gade, der har "en vis goodwill" hos Dyrby.
De afventer den undersøgelse, som forsvarets auditører går i gang med.
Både Socialdemokraterne og Dansk Folkeparti har meldt ud, at de tror på Søren Gades forklaring, og vil i første omgang ikke kræve ministerens afgang.
























