Socialdemokrat fortryder: Lækage var en fejl

- Jeg må nok erkende, jeg har lavet en fejl.

Sådan lyder det lakonisk fra Socialdemokraternes nordjyske stemmesluger Bjarne Laustsen.

Han skruede ellers godt op for varmen i den politiske sommerdebat, da han fredag opfordrede statsminister Helle Thorning-Schmidt til at stikke befolkningen en undskyldning for regeringens elendige start.

'Der er ingen grund til at skjule, at regeringen har fået en elendig start, hvilket har resulteret i historisk dårlige meningsmålinger, og selv om jeg ikke tror på meningsmålinger, så er der alligevel grund til at være stærkt bekymret', skrev Bjarne Laustsen i sit seneste nyhedsbrev, oplyste DR Nordjylland.

Og det mener Bjarne Laustsen faktisk. Det var bare ikke meningen, at det skulle slippe ud, at han mener det.

- Nu har jeg udsendt et nyhedsbrev i 20 år, uden at der er nogen der har opdaget det. Og så sker det her. Altså faktisk havde jeg helt glemt at udsende det, så der er ikke kommet noget siden valget. Så bad jeg nogle sekretærer om at sende noget af det ud, jeg har skrevet, samlet. Og så er de kommet til at sætte nogle forkerte mailadresser på. Det er slet ikke meningen, det skulle ud til pressen. det er kun noget jeg sender til baglandet.

Men du mener det, der står?

- Ja. Men fordi det ikke var meningen, det skulle ud, vil jeg ikke kommentere det yderligere, lyder det fra Bjarne Laustsen.

Han hører til S-gruppens venstrefløj, de såkaldte rustbankere, og er blevet ignoreret mht. ordførerskaber og udvalgsformandsposter fordi han har kritiseret partilinjen.

Sidste år blev han tilbudt at blive formand for Beskæftigelsesudvalget mod at han stemte for tilbagetrækningsreformen. Men det nægtede han.

- Jeg sagde, jeg ikke var til salg. Jeg er ikke sådan en vare, man kan tage ned fra hylden og pudse af og sætte et nyt prisskilt på, sagde Bjarne Laustsen senere til BT.

Selv om han altså ikke er nogen populær mand i S-ledelsen, er han meget populær i Nordjylland. Han blev nr. ti på listen over personlige stemmer ved sidste valg med 18.733. Han fik flere stemmer end både Villy Søvndal (SF) og Søren Pind (V).

I den mail, der altså IKKE skulle have været sluppet ud, skrev Bjarne Laustsen videre at 'regeringen gør det rigtige og gør det godt.' Men der er rigtig mange ting, der er gået galt, mener Bjarne Laustsen.

'Det tror jeg skyldes, at vores ny kvindelige statsminister Helle Thorning-Schmidt frisk og frejdigt udråbte valgresultatet som en sejr, hvad det ikke var, fordi Socialdemokratiet havde tabt de sidste tre valg i træk. Hvis hun ville spørge mig til råds for at rette op på det flossede image og den elendige start på reformer, der er nødvendige, ville jeg simpelthen foreslå, at hun gik ud og sagde undskyld til den danske befolkning. Det tror jeg ville være den allerbedste medicin,' skrev Lausten.

Læs også:

Få BT i 3 mdr. for 199 kr./md. Samlet pris 597 kr. – spar 752 kr.!

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her