Københavns kommunalpolitikere skal fremover selv betale, hvis de vil skylle de politiske beslutninger ned med et par sjusser i baren.
Sådan lyder de nye regler for forplejning til møder i Københavns Kommune, som B.T. i dag kan løfte sløret for. Reglerne er lavet efter, at B.T. i juli kunne afsløre, at man i januar havde drukket for 33.000 kroner til et budgetseminar.
De 30 deltagende politikere og embedsmænd drak blandt andet 29 flasker vin, 30 cocktail, 72 special-øl og 12 Hennessy XO Cognac til 200 kr. pr. glas.
Betaler 10.000 tilbage
I går besluttede politikerne med overborgmester Frank Jensen (S) i spidsen, at betale 10.000 kroner tilbage af egen lomme. Samtidig vedtog man et sæt nye regler.
- Fremover vil vi købe en samlet pakke, der inkluderer middag og vin til maden for under 1.000 kr. per mand. Har folk lyst til bagefter at drikke en drink i baren, så sker det på egen regning, siger sekretariatschef Flemming Dubgaard.
- Vi vil orientere deltagerne bedre om, hvad kommunen vil betale og hvad de selv skal betale. Hotellets minibar skal de eksempelvis selv betale, siger Flemming Dubgaard.
Selv kommunens embedsmænd, der deltog i mødet, skal betale 3-400 kr. tilbage per mand.
- Personligt har jeg intet problem med, at jeg nu må betale de penge retur. Jeg er simpelthen brandhamrende ærgerlig over, at vi har fået sådan en sag, siger sekretariatschefen.



















