Den seneste halvanden uges politiske storm har ikke hjulpet på SFs medlemstal, som på et år er svundet ind med mere end 2.000. For at gøre ondt værre har tilbageslaget endnu ikke nået sit fulde omfang, vurderer politisk ekspert.
Halvanden uge med politisk storm har fået ekstraordinært mange aarhusianske SFere til at forlade partiet.
Fællesformand for SF i Aarhus, Leon Rix Iversen, skønner, at 15 medlemmer har meldt sig ud af partiet, og at regeringens skatteaftale med de borgerlige partier er en del af forklaringen.
- Som et rødt parti vil vi helst have røde reformer, siger Leon Rix Iversen til P4 Østjylland.
TROR DU, SFS NEDTUR FORTSÆTTER? DELTAG I DEBATTEN UNDER ARTIKLEN.
SFs landsledelse vil ikke oplyse Berlingske Nyhedsbureau, hvor mange medlemmer der har forladt partiet på landsplan i løbet af den seneste tid. Ej heller vil de lokalafdelinger, nyhedsbureauet har været i kontakt med, men ifølge politisk ekspert Thomas Larsen hersker der ingen tvivl om, hvor galt det står til.
LÆS OGSÅ:Fakta: Udvikling i SFs medlemstal
- I øjeblikket kan vi se, at selv nogle af de mest trofaste tillidsfolk rundt om i landet er meget kede af den udvikling, SF er i gang med. Jeg tror endnu ikke, vi har set tilbageslaget nå sit fulde omfang. Jeg kan sagtens forestille mig, det bliver værre, siger han.
Ifølge Thomas Larsen handler det om, at der er opstået en voldsom metaltræthed i partiet, som er gik fra 17.588 medlemmer i marts 2011 til 15.633 medlemmer i marts 2012, og det er helt naturligt, at medlemmerne går den samme vej som vælgerne og forlader partiet.
- Når man decideret tager skridtet og melder sig ud, er det selvfølgelig en protesthandling. Flere medlemmer vil ikke være med, fordi de ikke længere kan spejle sig selv i deres gamle parti. Jeg tror, Villy Søvndal & co. får meget svært ved at fastholde deres medlemmer, siger han.
Næstformand i SFs landsledelse, Mattias Tesfaye, erkender, at partiet har tabt flere medlemmer, end det har fået, på det seneste og giver forsigtigt sit bud på, hvad det kan skyldes.
- Når folk melder sig ud, kan de krydse deres begrundelse af, og her er en af dem »landspolitik«. Det vil jeg formode, at nogen har gjort, siger han.
Ifølge Thomas Brahm, pressemedarbejder i SF, er det indlysende, at der i en periode med meget storm omkring partiet, er flere end sædvanligt, der melder sig ud.
- Sådan vil det altid være. Der er mange, der melder sig ind, når det går godt, og melder sig ud, når det går dårligt, siger han og fortsætter:
- Når man ser på, hvor meget vi egentligt er gået tilbage i meningsmålingerne det sidste halvandet år, skulle vi jo have mistet mere end halvdelen af vores medlemmer, og det er slet ikke tilfældet.
De 15.633 medlemmer SF havde 1. marts var det laveste tal partiet har meldt ud siden 2008. Ifølge landsledelsen offentliggør man kun tallene én gang om året og ikke løbende.
Tror du, SFs nedtur fortsætter?
Deltag i debatten herunder.




Villy Søvndal (SF) er en færdig mand, som leder i SF !
Skrevet af S. Larsen, Søndag den 5. august 2012, 15:03
Villy Søvndal var alene skyld i SF´s store optur.
Men Villy er nu ramt af storhedsvandvid, efter at være kommet med i regeringen, og ikke mindst at Villy er blevet Udenrigsminister.
Villy magter det ikke, og medlemmerne og SF vælgerne er total forvirret.
Villy Søvndal er blevet en kæmpe katastrofe for SF´s fremtid !!!
SF styrter i meningsmålingerne mod spærregrænsen, og det er et stort spørgsmål, om der er noget der hedder SF efter næste valg ???
Enhedslisten bliver større og større, på bekostning af SF nedtur.
SF har mange politikere med stor politisk erfaring, hvor er de henne? Er der virkelig ingen i partiet der kan forhindre at SF - toget er på vej ud af et blindspor, med en afsporing til følge !!!
Fjern Villy Søvndal fra magten, inden det er for sent. Og lad Thor Möger følge efter ham, inden det går helt galt, det haster, partikammerater !!!
Skift Villy Søvndal ud med en kvindelig politiker nu......
Skrevet af Sofus Nemmes N., Søndag den 5. august 2012, 15:28
Vi er enig med S. Larsen og mener, at der er mange dygtige kvindelige politikere i SF der kan fortsætte på formandsposten.
Indkald til en ekstraordinær SF generalforsamling, og lad partiet finde tilbage til sine rødder.
POLITIK NEJ NEJ NEJ
Skrevet af cleunides souza , Søndag den 15. juli 2012, 00:32
DANSK ER MISBUGT MIN DATTET, OG FJERNET FRA MIG DANSK ER URIMELIGT SOCIAL-OG INTEGRATIONSMINISTERIET HAR MODTAGET DIN HENVENDELSE AF 9. FEBRUAR 2012 FRA STATSMINISTERIET, HVOR DU FORTÆLLER OM TVANGSANBRINGELSEN AF DIN DATTER GUADALUPE DA SILVA. DIN HENVENDELSE BESVARES AF KONTORET BØRN. JEG HAR STOR FORSTÅELSE FOR, HVOR VANSKELIGT DET KAN VÆRE AT BEFINDE SIG I SITU- ATION JEG SKAL DOG INDLEDNINGSVIS OPLYSE DIG, AT COCIAL- OG LNTEGRATIONSMINISTERIET IKKE KAN TRÆFFE AFGØRELSE I KONKRETE SAGER ELLER PÅLÆGGE ANDEN MYNDIGHED AT TRÆFFE AFGØRELSE. JEG KAN I STEDET FORTÆLLE DIG OM GENERELLE REGLER PÅ OMRÅ-DET. TIL INTEGRATIONSMINISTERIET DU HAR IKKE STOR FORSTÅELSE FOR, HVOR VANSKELIGT DET NEJ DU HJÆLP IKKE MIN DATTER,IKKE DIN BARN BLEV SEXUELT MISBRUGT I BØRNEHAVEN, OG FJERNET FRA DAN JEG HAR IKKE MISBRUGT MIN DATTER, JEG VIL GERNE HAVE MIT BARN TILBAGE. I DANMARK HAR IKKE LOV
De rige og mest velbjergede er de største klynkere i samfundet.!
Skrevet af Hansen, Onsdag den 4. juli 2012, 20:36
Er det lavtlønnede hårdt arbejdende slaver i kalder røde tabere og nasserøve?
Nej de rige og mest velbjergede i samfundet, de der aldrig har løftet på noget, som var tungere end en Laptop og ikke aner hvad arbejde er for noget, der er de største nasserøve i det danske velfærdssamfund samfund, ligesom Brüchmann, Mogensen & Christiansen, Anders Langballe og alle de andre sleske og klamme røvslikkere!!!!!
Når de rige og mest velbjergede i samfundet, som bl.a. Clausen og Bosse m.fl. klynker og rager til sig, så er det af grådighed og egoisme, når de lavtlønnede, svage, mindrebemidlede og fattige klynker, så er det af nød i en kamp for overlevelse, på en værdig og anstændig måde!
http://www.bt.dk/politik/danmarks-rigeste-faar-milliarder-i-sociale-ydelser
De rige klynker mest i vor tid, de er alle smittet af en asocial og egoistisk grådigheds virus!
Det er utroligt så hurtigt de borgerlige politikere og deres lakajer glemmer, for hvem er det egentlig, som har haft magten de sidste 10 år, så Danmark og danskerne nu er på fallittens rand, det har de tidligere borgerlige magthavere og deres lakajer bankerne, så derfor har de naturligvis hovedansvaret for den dårlige danske økonomi!
At de borgerlige politikere og deres lakajer så, som Venstre igen og igen og igen og igen og igen og igen påstår: Det er ikke Venstres skyld, det er ikke Venstres Skyld, det er ikke Venstres skyld, det er ikke Venstres skyld, så er det jo en kendsgerning, at løgne ikke bliver sande, selv om politikerne og deres spinn lakajer gentaget dem igen og igen og igen og igen og igen og igen og igen!
Men ja Quinder med stort Q, har næsten altid været dyre i drift, både i folketinget, Regioner, Kommuner, erhvervslivet og i privatlivet, så Helle og Co. grådighed kunne vel ikke komme bag på nogen, men grådige spekulanter, fidusmagere, borgerlige politikere og erhvervsfolk på topposter, har nu heller ikke holdt sig tilbage, tværtimod!
Men at påstå det ville have været bedre, hvis Løkke & Co. havde fortsat som Regering, det er altså helt ude i hampen, og at bruge samme løgne igen og igen om, at Løkke & Co. skulle have særlige evner som leder i modsætning til Helle & Co., det er altså løgn så det smælder i Valby Bakke, deres evner som ledere har ført os på vej til afgrunden, om Helle og Co, kan gøre det bedre, det ved vi endnu ikke noget om, men vi har indtil videre ikke set beviser for det, men det kan vel dårligt blive værre, bare husk Løkkes skandale ”banging COP15”!
Løkke og Co. har kørt den danske velfærd, sikkerhed og økonomi totalt i sænk, så konstant at prale af Lars Løkkes helt fantastiske evner er da helt ude i skoven, med et underskud på 65 milliarder i 2011, og et budgetforslag for 2012 med et underskud på 85 milliarder (måske 95 milliarder), og så et gennemsnitligt underskud på 65 milliarder frem til år 2020 i.flg. den borgerlige plan, hvis man undlader at bruge den borgerlige Regeringens regnemodel, men bruger logiske regnebegreber: Så er 65 milliarder + 85 milliarder + (7 år x gennemsnitligt 65 Milliarder) = 605 milliarder i underskud i 2020 (måske 6015 milliarder) med en borgerlig regering, det kalder jeg altså ikke en god eller ansvarlig økonomisk politik, tværtimod!!!
Men nu er jeg jo så heller ikke en, af de borgerliges eller venstrefløjens højt lønnede politiske spindoktorer, og får over en million om året, for at manipulere med den måde, man fabrikere løgnene på eller sælger sin propaganda-politik til samfundet på!
Jeg skriver ikke det her, for at forsvare Helle & Co’s vælgerbedrag, for det kan simpelthen ikke undskyldes på nogen som helst måder, for venstrefløjen er mindst lige så utroværdige som højrefløjen er og har været, i de 10 år de har haft magten, faktisk virker det mere som om rød og blå blok konkurrerer kraftigt om, hvem der er bedst til at snyde, svindle, og tage røven på den lavtlønnede danske befolkning, og de fattige i særdeleshed!
Men uanset om det er den ene eller den anden side, der har magten i Danmark, så er det og vil altid være de fattigste, der kommer til at betale regningen for den fest de aldrig selv kommer til at deltage i, for de rige har altid gjort alle mulige krumspring, for at undgå at betale for noget som helst, ikke engang deres egne regninger har de haft lyst til at betale, og det har de aldrig nogensinde gjort, så hvorfor skulle deres moral pludselig ændre sig nu?
Da jeg var dreng, jamrede bønderne sig konstant over trange kår, efterhånden fik de så overbevist politikerne om, at skatteyderne skulle betale dem landsbrugsstøtte (bistandshjælp)!
Den fidus lurede fiskerne så og kopierede den, for også at købe deres stemmer, fik fiskerierhvervet så også fiskeristøtte (bistandshjælp)!
Næste gruppe i samfundet, der kopierede dette klynkeri var rederne, så fik de særordninger, og alle former for tilskud, for at de skulle kunne konkurrere på verdensmarkedet med lave lønninger, det medførte at de skiftede danske søfolk ud med udlændinge, det var godt nok en umoralsk måde at sige tak til de danske skatteydere på!
Den næste gruppe, der kopierede klynkefidusen var industrien, virksomhederne og erhvervslivet, så måtte politikerne igen grave dybt i skatteydernes lommer, og forære dem enorme fradrag, industristøtte og billige lån m.m (bistandshjælp) for at købe industriens og erhvervslivets stemmer!
Og nu her sidst har vi set hvordan den økonomiske sektor især bankerne får den ene Bankpakke efter den anden (bistandshjælp), for at politikerne også kan købe deres stemmer, og så få lidt økonomisk støtte tilbage til valgflæsk!
Ups jeg havde nær glemte en helt speciel gruppe af klynkere, medierne, sportseliten, kunst og kulturen, for der er vel ingen som dem, der har forstået at nasse på det danske samfund, med tvangs-licens og alle mulige former for tilskud og støtteordninger (bistandshjælp)!
Men de forskellige nævnte grupper, har aldrig nogensinde selv forsikret sig, som f.eks. lønmodtagerne har med Fagforeninger og A-kasser, så når lønmodtagerne klynker over tabte arbejdspladser, så har de selv kollektivt forsikret hinanden, men de penge har politikerne, embedsmænd, medierne og erhvervslivet raget til sig, og ikke nok med det, erhvervslivet lever også højt af lønmodtagernes feriepenge, ATP og andre pensionsfonde, men naturligvis kun for den del af lønmodtagernes penge, som korrupte politikere ikke har turdet lægge deres klamme hænder på!
Ja vi har fået et klynkesamfund, men dem der klynker højest og mest, er de rigeste og mest velbjergede i samfundet, dem vi kan læse om på linket øverst i indlægget, de rager så meget til sig, så der ikke er penge til velfærd, til de arbejdsløse, familier og enlige (med børn), studerende, nedslidte, syge, handikappede, og pensionisterne, alle de virkelig fattige og nødstedte i Danmark!
Det er jo helt klart at ledelserne og bestyrelserne i finanssektoren og virksomhederne, har ruineret og plyndret virksomhederne fra direktionslokalerne, der kan nævnes et hav af eksempler fra finanssektoren, offentlige og private virksomheder, Amagerbanken, Tryg m.fl., - SAS, DSB og Dong m.fl. - Vestas, Torm og Cimber Air m.fl, ja jeg kunne fortsætte i en uendelighed, var/er de ledelser deres løn værd, svaret er et rungende NEJ!!!!!!!
Hvis deres løn var resultatorienteret, ville de være på sulteløn alle sammen, Engel kostede Vestas ca. 100 Milliarder sidste år, Bosse var ved at køre Tryg i sænk, og vi har vel alle fulgt Dong skandalen i den sidste tid, ja rækken af ”såkaldt velkvalificerede ledere”, som har kørt virksomhederne i sænk er efterhånden uendelig lang!
Tillykke
Skrevet af bb, Onsdag den 4. juli 2012, 20:04
Nu har EL 35,6 procent af stemmerne i København.
Mens klasseforræderne hos S, SF, LO-top og fagforenings-top har afskrevet sig selv.
Føj for satan
Skrevet af jk, Onsdag den 4. juli 2012, 17:54
Føj for satan nogle blå idioter hos SF. Og det samme gælder hos S, der er ikke én ærlig socialdemokrat tilbage. Dem af S der havde noget på hjerte har forlængst meldt sig ud.
TIL DANSK OG POLITIK
Skrevet af cleunides souza , Onsdag den 4. juli 2012, 17:22
til POLITIK
OM MIN DATTER GUADALUPE DA SILVA, HUN BLEV SEXUELT MISBRUGT I BØRNEHAVEN, VOLBY BRØNDBY KOMMUNE. HAVDE MIN DATTER STADIG IKKE MODTAGET PSYKOLOGHJÆLP SELVOM JEG GENTAGENDE GANGE HAVDE BEDT OM DET. DERFOR REJSIE JEG TIL BRASILIEN, MIT HJEMLAND, FOR AT MIN DATTER KUNNE MODTAGE PSYKOLOGHJÆLP. DA JEG HJEMVENDTE FRA BRASILIEN, KOM BRIGITTA NIELSEN OG EN ANDEN FRA BØRNEFORVALTNINGEN, KL 7.00 OM MORGENEN,OG SPARKEDE TIL MINE TING I MIT HJEM. DE HAVDE INTET BREV MED, OG HAVDE IKKE I FORVEJEN FORTALT NOGET OM, AT MIT BARN SKULLE FJERNES. JEG FIK ET CHOK OG LØB MED MIT BARN. DE RINGEDE TIL POLITIET OG HALVVEJS TIL BANEGÅRDEN KOM POLITIET OG JEG STOPPEDE. BRIGITTA FORTALTE POLITIET AT JEG FØR HAVDE KIDNAPPET MIT BARN, HVILKET IKKE ER SANDT. JEG HAR FORÆLDREMYNDIGHEDEN OVER MIN DATTER, OG ER FRI TIL AT REJSE MED HENDE NÅR SOM HELST. MIT BARN ER NU TVANGSFJERNET FRA MIG AF BRØNDBY KOMMUNE OG FLYTTET PÅ BØRNEHJEM TAO, HVALSØ MIT BARN HAR DET IKKE GODT. JEG ER BEKYMRET FOR MIT BARN OG SYNES DET ER URIMELIGT AT HUN ER BLEVET FJERNET FRA MIG. JEG ER IKKE MISBRUGER OG HAR ALDRIG VÆRET. JEG HAR ALDRIG VÆRET PÅ PSYKIATRISK HOSPITAL OG BRUGER IKKE NOGEN FORM FOR MEDICIN. MIN DATTERS FAR ER MISBRUGER OG ER VOLDELIG. KOMMUNEN VIL HJÆLPE TIL AT FORÆLDREMYNDIGHEDEN. JEG HAR VÆRET ALENE MED MIN DATTER SIDEN HUN VAR EN MÅNED I MIN MAVE. DA SMED JEG HENDES FAR UD FRA VORES HJEM, DA HAN VAR VOLDELIG. JEG MÅ KUN SE MIN DATTER 1 1/2 TIME 1 GENG OM MÅNEDEN JEG MÅ IKKE SNAKKE I TELEFON MED HENDE. HENDES FAR HAR LOV AT TALE MED HENDE I TELEFON OG TIL AT SE HENDE MERE END MIG. MIN DATTER GRÆDER OG ER FRUSTRERET. FORTÆLLER MIG AT HUN BLIVER TVUNGET TIL SAMVÆR MED SIN FAR MOD HEDENS VILJE. SOMMER 2011 PRØVEDE MIN DATTER AT KASTE SIG UD AF BILEN, HUN VAR PÅ TUR MED BØRNEHJEMMET. HUN VILLE LØBE HJEM TIL SIN MOR MEN VAR BANGE FOR HUN IKKE KUNNE FINDE VEJ. I RETTEN FIK JEG IKKE SELV TALE RET, KUN ADVOKAT FRA KOMMUNEN. JEG STOPPER IKKE FØR HUN ER HOS MIG IGEN. DET ER UTRUGT AT INGEN KAN / VIL HJÆLPE MIG. DA POLITIET OG ANDRE ER INDBLANDET I SAGEN. DET KAN IKKE VÆRE RIGTIGT AT. DER IKKE KAN GØRES NOGET NAR MIT BARN ER BLEVET MISHANDLET I SIN BØRNEHAVE. HUN SAVNER MIG OG HAR BRUG FOR MIG. JEG HAR BEVISER OG JEG FINDER MIG IKKE I AT VI BLIVER SVIGTET SÅDAN JEG VIL GERNE HAVE MIT BARN TILBAGE. VI ER BEGGE BRASILIANSKE STATSBOGERE OG JEG ØNSKER AT VI BEGGE KAN REJSE TILBAGE TIL BRASILIEN. JEG HAR UNDERRETTET DEN BRASILIANSKE STAT OM MIN SAG
Ups
Skrevet af Mona, Onsdag den 4. juli 2012, 13:34
SF er ansvarlig for massiv øget ulighed.
SF burde ignoreres af folket de næste 20 år.
Mona
Skrevet af mm, Onsdag den 4. juli 2012, 13:33
SF er ansvarlig for massiv øget ulighed.
SF burde ignoreres af folket de næste 20 år.
Ønskesituation.
Skrevet af I. Jacobsen, Onsdag den 4. juli 2012, 11:52
Jeg håber og tror at SF- nedturen fortsætter. Det er ikke et parti der er regeringsdueligt, det må vist være gået op for de fleste her til lands. Lad endelig deres skuffede vælgere søge over til Enhedslisten. De får nemlig slet ikke noget at skulle have sagt efter et kommende valg. Der er ingen partier der overhovedet gider at indlede et seriøst samarbejde med dem. Og deres samfundsmodel kan iøvrigt ikke bruges til noget som helst.
Villy
Skrevet af Lisa, Onsdag den 4. juli 2012, 10:54
Han er syg at se på, sikkert for mange cigar, og måske rødvin.
Han ligner en stakkels mand, på en flåde sammen med to,
strakkels sømænd, som han ikke vil hjælpe.
Han er en færdig mand.
Han er ikke fem potter pis hver.
Slut Villy.
Køb dig en ny rower, helst rød, din røde ræv.
SF
Skrevet af kl, Onsdag den 4. juli 2012, 10:09
1) Politiken hos SF er syg.
2) Møger og Villy og resten af rødbrun fløj har ødelagt partiet.
VALG NU!
Skrevet af J.Hansen, Onsdag den 4. juli 2012, 10:00
Silly Willy skriver nu til sit halvhjernede bagland: "jeg løber ikke af pladsen". Det Tummelumsen mener er, at han ikke løber fra ministerbilen! Da han mangler elementære sprogkundskaber, kommer det bare til at lyde som noget helt andet, men meningen er klar: Willy løber ikke fra hverken taburetten eller bilen!
Radikool til Radiffool
Skrevet af Darling, Onsdag den 4. juli 2012, 02:25
Margrethe Vestager har i ledtog med Marianne Helvede, Helle, Møger og Villy the fæ, stjålet helvedes masse midler fra de mest fattig og svageste fra vores samfund. De midler som blev stjålet fra førtidspensionister og fleksjobber, bliver nu givet til deres egne typer, som tjener nok i forvejen. Disse fire minister plus Jesper Petersen også kendt som ”Poker face” burde smides ud af vælgerne.
Fra Radikool til Radiffool - R er nu gået markant tilbage, men det er kun starten, partiet vil kom hele ned på 2 – 3 % af stemmerne.
S er gået ned til 16.1, men bunden er ikke nået endnu.
SF er nede på 4.8, men de ryger sandsynligvis ud af folketinget næste gang.
Stemmer man efter personlig overbevisning ell. partidisicplinen?
Skrevet af eva, Tirsdag den 3. juli 2012, 22:40
Jeg synes, at de fleste SF-politikere virker som "levebrødspolitikere"! Her tænker jeg f.eks på Lisbeth Bech Poulsen, som "faldt til patten"...men det er jo selvfølgelig også en fed hyre at sige nej til!
Ifølge Grundloven hedder det jo at politikerne stemmer efter deres overbevisning -og dét skriver medlemmerne iøvrigt jo også under på... - men det har de måske helt glemt?
Morten Messerschmidt har fuldstændig ret.!!!
Skrevet af Hansen, Tirsdag den 3. juli 2012, 19:25
For de RadiGale - S & SF'ere er der naturligvis ingen kur, for den virus den flok halvhjerner lider af er uhelbredelig, reformer er organiseret tyveri, af de midler befolkningen har betalt a-conto for en anstændig vældfærd og et trygt liv i alderdommen!
http://www.bt.dk/politik/se-videoen-rasende-messerschmidt-til-thorning-s...
Alle de muligheder for ekstra forsikringer, som er nødvendige p.g.a. reformerne, har den danske befolkning jo betalt a-konto med VERDENS HØJESTE SKATTETRYK, hvis vi skal til at betale et hav af forsikringer ved siden af, så er der jo ingen grund til at betale skat mere, for vi betaler jo ikke kun skat for at finansiere de politiske pampere og systemets ansattes luksusliv!!!
Det er underligt for imens debat om REFORMER (sparerunder) kører på højtryk, så ser vi det ene udvalg efter det andet fra folketinget rejse verden rundt på de "SÅKALDTE STUDIETURE", dem vi andre normale mennesker kalde ferierejser, et ARBEJDSMARKEDSUDVALG og SOCIALUDVALG på studietur i USA og Indien , hvad i himlens navn vil disse udvalg dog lære der, er det hvordan man skærer ned og sulter den syge og nødlidende befolkning, når det danske systems ansatte smider penge ud til den slags galimatias, så der ikke mere er råd til velfærd for de syge og arbejdsløse i Danmark?
Eller er det hvordan systemets ansatte, kan plyndre den hårdtarbejdende danske befolkning, og tilkende sig selv og deres ansatte ekstreme høje lønninger "BEN" aftrædelsesordninger pensioner og alle mulige andre skattefrie goder, eller skattefrie indtægter som alle de ansatte i EU-systemet enstemmigt har tilkendt sig selv og deres medarbejdere, i den udemokratiske korrupte "USSR-kopi" af EU's forbryderorganisationen?
Jamen Danskere dog.!!!!!
Brug dog den indvendige side af hovedet, “TÆNK JER OM”!
Vi skal ud af den europæiske røverorganisation, lige som den engelske befolkning nu også kræver det, EU og de rabiate, udemokratiske og teknokratiske tyveknægte i EU, er ikke løsningen på noget som helst, “de er selve det politiske, økonomiske og demokratisk europæiske problem”, hele Europas nedtur startede i 1972, lige så snart EF afstemningen var gennemført, og en totalt voldtaget dansk befolkning havde stemt “ja” til dette Hitlerske projekt!
At Danmark og flere andre lande har et økonomisk underskud er ren manipulation, fake meningsmålinger, RETORIK FUP OG SVINDEL, det er så let som at klø sig selv, der hvor ryggen bliver fræk, at skaffe 4 milliarder til velfærd i Danmark!
Margrethe Vestager skal bare jages ned til Bruxelles og kræve de 40 milliarder tilbage, som hun har foræret væk af de skatteplagede danske skatteborgeres penge helt uden et folkeligt mandat, til de ødsle og gældsplagede lande i Sydeuropa “Grækenland, Spanien, Italien m.fl.”
http://politiken.dk/udland/ECE1474308/danmark-skyder-40-milliarder-krone...
Det er utroligt (ja næsten sygt) at danske politikere RadiGale - S og SF i særdeleshed, vil plyndre de dårligst stillede danskere med en så asocial politik, og så skal man se at få sparket den udemokratiske og asociale skatteminister Thor Möger ud af folketinget, den bums har ikke noget folkeligt mandat overhovedet, ja han har endog ikke opnået valg, og er dermed ikke medlem af folketinget, SF’s vælgere har én gang kasseret ham, så hvornår begynder Villy og SF’s folketingsgruppe, at følge deres parlamentariske grundlags ønsker?
Desuden kan en udmelding af forbryderorganisationen EU, spare det danske samfund for 18 Milliarder årligt!
http://www.business.dk/oekonomi/danmarks-bidrag-til-eu-vokser-lystigt
En løsrivelse fra Euroen kan desuden gøre Danmark til et nyt Schweiz, et tilflugtssted for hele den Europæiske økonomiske elite, hvor svært kan det være?????
Hjernedøde SF'ere: DANSKERNE har selv betalt forsikringssummen, den har de betalt med et helt vanvittigt og ekstremt højt skattetryk, så er det jo op til forvaltningen at sørge for, at de forsikringspenge ikke er soldet op til skatteyderbetalte udlandsrejser, nytteløse topmøder med enorme delegationer, rejser, receptioner m.m, så det er jo så forvaltninges eneste og fornemmeste opgave, at sørge for de penge er til rådighed, når mennesker bliver syge, kommer til skade, eller bliver nedslidt p.g.a. et profithungrende og grådigt erhvervsliv, eller en syg offentlig sektor!
Læsestof
Skrevet af Marianne, Tirsdag den 3. juli 2012, 18:55
Læsestof hvad man byder folket:
http://dryp.modkraft.dk/artikel/handicapfjendsk-regering
Diktaturet
Skrevet af smølfen, Tirsdag den 3. juli 2012, 16:02
SF er en skændsel for demokratiet, og burde fordbydes da de er en undergravende organation for samfundet, på lige fod med en emagon der huserede i 30-40. ne i tyskland, kune en død SF'er er en god F
SF'er
Glidebane
Skrevet af be, Tirsdag den 3. juli 2012, 14:05
De blå idioter fra SF, S og R er ansvarlig for nuværende stikkersamfund, hvor halvdelen af landets kommuner har indført ordning hvor danskere kan anmelde hinanden. Det er ikke et retssamfund værdig, uden at overdrive er landets overvågning og stikkersamfund fuld på højde med det der foregik i DDR i sin tid, det er meget sørgeligt at det er kommet så vidt.
Messerschmidt
Skrevet af Kim , Tirsdag den 3. juli 2012, 12:20
Vil ikke sige så meget om SF, andet en de er nogle forløget fjolser.
Jeg vil hellere fortsætte hvor Ole slap. Eller nærmer Messerschmidt
Her er en mand og politiker som virkelig tør være kritisk over for EU og hele dens udemokretiske fremgangs metode. Jeg er ikke DF tilhænger, men jeg tager hatten af for denne mand, sådanne politiker kunne vi godt bruge nogle fler af.
Forresten
Skrevet af Ole, Tirsdag den 3. juli 2012, 11:26
Alle de Europater som gang på gang forsøger, at styrte Danmark i ruin igennem trusler om armageddon hvis vi ikke stemmer for EU og euro eller alt det andet EU lort. Måske burde de overveje, at lade EU toget køre uden os. Bremserne virker ikke og kupeerne er tæt på, at sprænges af bidragsnydere. Måske vi bør vente til næste afgang og håbe på et mere moderne tog med sikkerheden i orden
SF er ikke klar til folketinget
Skrevet af Ole, Tirsdag den 3. juli 2012, 11:20
SF befandt sig rigtigt godt som oppositions og græsrodsparti. Her kunne de ikke forvolde den store skade ud over måske lidt ondt i ørerne. Nu sidder de i regering og det er kommet totalt bag på dem, at man ikke som førhen, kunne slippe godt fra, at love skyerne ned fra himlen, uden rent faktisk at gøre det efterfølgende. Vores nuværende regering er et tydeligt eksempel på hvordan demokrati nedbrydes oppe fra og ned.
Planlagt armod
Skrevet af dc, Tirsdag den 3. juli 2012, 10:30
S og SF fører ultraliberalistisk politik; kontrol af jævne danskere og især af Underdanmark: planlagt armod og fornedrelse. Harakiri løser alle problemer for magtmennesker.
Nedturen forsætter
Skrevet af Gitte Hansen, Tirsdag den 3. juli 2012, 08:57
Ja selvfølgelig gør den det, for SF har fuldstændig glemt at de er folkevalgte .........
Selvmordsrobotter
Skrevet af es, Mandag den 2. juli 2012, 22:39
Folket kan ikke forstå, at vi skal arbejde mere for forældet økonomisk feudalherre-system, hvor de rigeste skal blive rigere og de fattigeste fattigere.
Nuværende regime har bestemt, at syge og handicappede skal nu piskes ud i arbejde til fordel for storkapitalen.
SF og S har lagt fremtiden bag sig som støtteparti udtrykker klart:
om S: S er selvmordsrobotter.
Bedrag, så det basker !!!
Skrevet af Steen Jørgensen, Mandag den 2. juli 2012, 22:06
S,SF lovede os en ny Audi A8 - men vi fik en rusten, udslidt Fiat 500 der er lige til huggeren, sagt i bilsprog :-)) Nej de idioter er i den grad fuldstændigt ude af trit med deres (forhåndværende) VÆLGERE !!! jeg stemmer aldrig nogensinde i mit liv på de lumlatterlige wannabe borgelige psykopater mere, jeg håber de bliver højttryksspulet af taburetterne i nær fremtid, mage til amatørfjolser skal man lede længe efter, scocialister - min bare røv- REFORMER = nedskæring af VELFÆRDEN - ("KÆRE" Regering, venligst begå selvmordet færdigt) der er nok ingen der savner jer bagefter, jeg kan sagtens undvære jer resten af min tid, og tag venligst M.Vestager med i graven.
SF
Skrevet af ole, Mandag den 2. juli 2012, 21:19
Kan man ikke bare lave et nyt SF ligenede parti, lige som framskridts partiet blev lavet om til Dansk folke parti via Pia K ???
DE RØDES HYKLERI VIL INGEN ENDE TAGE
Skrevet af Laila, Mandag den 2. juli 2012, 20:52
Som et rødt parti vil vi helst have røde reformer, siger Leon Rix Iversen til P4 Østjylland.
Så la' da vær' med at hyle op og anklage de blå for at føre blogpolitik. Hykler, så la' da vær'
SF
Skrevet af Kirsten H., Mandag den 2. juli 2012, 20:34
Med et ord "TABER"
Villy, du kan vist fortælle sjove historier, bare ikke for tiden
Skrevet af Arne, Mandag den 2. juli 2012, 20:27
Overskriften for denne regering, selvfølgelig i særlig grad Villy udenrigsminister og Helle statsminister, kan kun være
UTROVÆRDIGE
På den anden side, så ville Helle kunne gøre sig bedre i EU Hovedkvarteret - sammen med formanden.
Og Villy kunne blive Kroejer, det ville lige være noget for ham.