Den nyudnævnte erhvervs- og vækstminister, Annette Vilhelmsen (SF), skal inden længe sammen med regeringen forsøge at lande en finanslov for næste år.
Men for SFs nye formand kan den kommende aftale om en finanslov ende med et politisk nederlag, skriver Politiken torsdag. Det bliver nemlig resultatet, hvis regeringen går uden om sit parlamentariske grundlag, Enhedslisten, når man skal finde et flertal.
En Megafonmåling for Politiken og TV 2 viser, at 55 procent af de adspurgte mener, at det er et politisk nederlag for Vilhelmsen, hvis aftalen udelukkende kommer på plads med de borgerlige partier.
Ud af de i alt 1.046 adspurgte er blot 18 procent uenige i den udlægning.
Den nye SF-formand sagde tirsdag, at det for hende blot er vigtigst, at regeringen med den kommende aftale finder penge til at opnå de mål, som man har sat sig.
- Hvis Enhedslisten vil være med, synes jeg, det er rigtig fint. Hvis ikke, skal vi have nogle andre med. Hvis Venstre vil med, skal de indgå i det, der er vores finanslovsforslag, sagde ministeren ifølge Politiken.
Deltag i debatten under artiklen




Margrethe, Helle og Anette vil skide på danskerne!
Skrevet af Hansen, Torsdag den 1. november 2012, 22:16
Helle er ved at dø af grin over, at flere tusinde mennesker risikerer at må gå fra hus og hjem efter 1 januar, hun har jo det offentlige embedsmandssystemet til at sikre hendes familie økonomisk, og smatsoen Margrethe vil skide danskere et langt stykke, hvis det stod til hende og de RadiGale, ville alle danske borgere blive skiftet ud med udenlandske løntrykkere!
Og vi ser klart nu, at Annette er lige så korrupt som Villy og Thöger var, intet er ændret skuespillet er overstået efter formandsskiftet, politikerne er tilbage i deres sædvanlige rolle igen, og føre netop den asociale politik, som har været planlagt i EU-systemet siden 1972, deres retorik er som alt andet politikerne foretager sig "FUP, SVINDEL og LØGNAGTIG RETORIK", deres mål er at få smadret det europæiske velfærd, så rige lande kommer ned på samme niveau, som de fattigste lande i den europæiske samenslutning!
Økonomisk krise??? --- Det er ren RETORIK, fup og svindel.!!!
@Søren Devantie skrev: Den økonomiske EU krig!!!
Jeg er helt enig med Devantie, og det undrer mig at en "postuleret intelligent befolkning" ikke kan gennemskue det skuespil, der foregår lige for øjnene af dem!
Jeg har derfor kopieret hans indlæg som oplæg til mit eget!
Kopieret: (Hvordan kan man give EU , Nobels fredspris. . . EU er overhovedet ikke fredsskabende eller demokratisk. . .EUs magt elite kører en bevidst krig mod flere EU lande. Ikke med krudt og kugler, som den Amerikanske borgerkrig, med med et endnu farligere våben, nemlig den økonomiske krig. Samtidig holder man befolkningerne i et udemokratisk greb. Hvor befolkningen i EU, ikke kan stemme på bla. EUs præsident. Den tyske befolkning har aldrig haft et desidet valg. Kun omhandlende Et EU emne. EU magt elite kører en beskidt økonomisk krig, og et demokratisk diktatur over dens befolkning).
Den økonomiske krise er en "planlagt og fixet" krise!
Det kan vel ikke komme bag på den intelligente del af befolkningen, at politikere i EU, Folketinget, Regionerne og Kommunerne sammen med fagbevægelsen plyndrer den danske befolkning, vi har set det dagligt med alle mulige former for reformer, kontingentforhøjelse, skat og afgiftsforhøjelser, landbrugsstøtte, erhvervsstøtte, bankpakker!
V ar der ikke også noget med 40 milliarder til EU's (finnspagten), foruden at vores EU-medlemsskab koster danske skatteborgere 18 Milliarder årligt, og der skal jo mange penge i statskassen, for at finansiere hele det organiserede hjemmerøveri og alle disse støtteordninger, og for at betale for alle de nævnte pamperes luksusliv?!
http://politiken.dk/udland/ECE1474308/danmark-skyder-40-milliarder-krone...
http://www.business.dk/oekonomi/danmarks-bidrag-til-eu-vokser-lystigt
Så hvis der mangler penge i den danske statskasse, så er det fa****ga**** ikke så mærkeligt, men én ting er helt stensikkert, pengene er ikke gået til dagpenge og velfærd for den alm. borger, de er udelukkende gået til velfærd for de ansvarlige (uansvarlige og ansvarsløse) magthavere!
Kapitalisterne, politikerne og deres villige håndlangere økonomer, eksperterne m.fl. er bange, deres luksusliv er i fare, lakajer som Anders Langballe, Svenning Dalgaard og Olaf Christensen er som mange andre i medierne, dem som “eliten” betegner som nyttige idioter, for uden den slags halvhjerner, kunne hele dette organiserede røveri og denne internationale forbrydelse slet ikke gennemføres!
Myten om en krise, se linket!
http://www.youtube.com/watch?v=7FfwFsejX44
Der er ikke og har aldrig været en økonomisk krise, det er ren organiseret og RETORISK fup og svindel alt sammen, og det hele har været planlagt og er orkestreret af den forbryderiske og udemokratiske Bilderbergerbande, en bande hvor den asociale og udemokratiske Helle Thorning og mange topfolk i både folketinget, organisationerne og erhvervslivet er topfigurer, og mediepamperne og deres journalister er betalte lakajer til, konstant at bombardere befolkningen med den “Göbbelske” propaganda, det var hele formålet med DR-update og TV2-news, 24 timers konstant bombardement af den politisk styrede Bilderbergerpropaganda!
http://da.wikipedia.org/wiki/Bilderberggruppen
Krisen har været et påskud til at skabe frygt, kaos og panik, mange alm. mennesker havde samlet sig anseelige formuer i pension og aktiebeholdninger, deres huse havde gjort mange mennesker ret velhavende, lige som arbejderne ikke mere var slaver, de havde tilkæmpet sig et værdigt liv og velfærd, det er sket en gang før i vor tid slutningen af tyverne og først i trediverne!
Den gang blev der skabt lige så meget kaos, som det vi ser nu, mennesker bliver ruineret og måtte gå fra hus og hjem, tilbyde sig selv som slaver for småpenge, og underligt nok er det nøjagtig de samme banditter (bangsters), som står bag hele det økonomiske ragnarok, som er blevet skabt nu!
http://euro-med.dk/?p=1278
Befolkningen mister værdien af deres pensioner, deres indestående i bankerne, aktierne rasler ned, så den forbryderiske bilderbergerbande under ledelse af Rockefeller, Rothschield, J.P. Morgan, Rompuy og alle de andre skruppelløse (bangsters) i dette organiserede røveri, kan overtage jeres huse, jord, værdier og formuer ved at ruinere jer, købe alle jeres huse/ejendomme, jord og aktier for småpenge, når det hele er blevet værdiløst, så de snart ejer alt af værdi, industrien og alle virksomhederne, så slaverne i nær fremtid igen vil blive nødt til at knokle som gale og være taknemmelige, bare for at få lov at overleve, af krummerne fra de riges bord!
Underligt at en eller "postuleret intelligent" befolkningen hopper på alle de fabrikerede løgne, for samtidig som de “såkaldte ledere” forbrydernes håndlangere, prædiker om krise og nødvendigheden af solidaritet og mådehold fra “slaverne”, så forgylder de sig selv og lederne i virksomhederne, og bevilliger hinanden mega tårnhøje lønninger, og er ved at grine deres røv i laser, over hvor nemt det er at narre en hel verden!
Hitler viste vejen, Erik Arthur Blair ”pseudonymet” for Georges Orwells skrev manuskriptet, Göbbels afprøvede det og beviste hvor nemt det var!
Bush, Blair, Fogh m fl. og alle deres hjernedøde lakajer iscenesatte det, Afghanistan, Irak og Libyen har kun været øvelsesområder, for deres rablende sindssyge planer for fremtiden, og med mindre befolkningerne vågner op, så vil de konsekvenser Hitler udsatte den naive menneskehed for (under generalprøven 2nd. Verdenskrig), være barnemad i forhold til det helvede, som de forbereder for klodens befolkning i vor tid!
http://euro-med.dk/?p=11825
At skabe massearbejdsløshed, kaos og frygt har været en del af planen, så slaverne underbyder hinanden eller direkte er villige til at gå ned i løn, for at bevare blot en lille del af deres forsørgelsesgrundlag, magthaverne "eliten og arbejdsgiverne" lavede det samme trick tidligere med det naive fjols Anker Jørgensen, dengang var der kun en arbejdskraftreserve på 4,1%, så direkte lønnedgang var svær at gennemføre, der var ikke det helt store udvalg af henvendelser, når virksomheds ejerne søgte folk, så fik de lokket fjolset Anker til at importere arbejdskraft fra Tyrkiet, så skaren af slaver blev øget til 13,3% i arbejdskraftreserve, så skal jeg love for der kom gang i løn dumpningen, og arbejdsgiverne var ved at grinede deres røv i laser, fag bosserne fik klap på ryggen for deres samarbejdsvilje, virksomhedernes ledere fik fine titler eller lidt ekstra mammon, for at tage godt imod alle de nye villige og billige løntrykkere!
Løgnere
Skrevet af Søren, Torsdag den 18. oktober 2012, 23:07
Hun er allerede blevet banket på plads af Pestager. Det er ikke til, at fatte vi har fået en rød regering. For første gang i mit liv skal jeg søge om julehjælp, da jeg netop har mistet mine dagpenge og skal sælge alt hvad jeg ejer af værdi. Den regering er ved at grave sin egen grav i lyntempo. Det er vel fordi de prioritere at hjælpe asylansøgere og Afrika fremfor deres egen befolkning. Jeg håber regeringen får en kort levetid og jeg stemmer aldrig på dem igen efter den svinestreg de har begået.
Du har ret
Skrevet af Henrik, Torsdag den 18. oktober 2012, 23:23
Ja, jeg får mere og mere sympati for Breivik!..Hvordan kan en oplyst befolkning vælge en så inkompetent regering, hvis eneste bestræbelse er at udrydde sin egen befolkning og bringe den i fattigdom og nød fordi den hellere vil hjælpe reten af verden.
Du har ret
Skrevet af Henrik, Torsdag den 18. oktober 2012, 23:26
Ja, jeg får mere og mere sympati for Breivik!..Hvordan kan en oplyst befolkning vælge en så inkompetent regering, hvis eneste bestræbelse er at udrydde sin egen befolkning og bringe den i fattigdom og nød fordi den hellere vil hjælpe resten af verden.
Fællesskabet er i opløsning som følge af indvandringen
Skrevet af Christian, Fredag den 19. oktober 2012, 00:02
Det er på tide at mobilisere en modstandsbevægelse, som under 2 verdenskrig inden de ødelægger landet totalt med deres globaliseringshelvede og indvandring fra mellemøsten. Jelved, Pestager og Stampe ønsker et multikulturelt samfund ligesom i USA og UK, hvor det hele sejler og hvor forskellen mellem rig og fattig bliver større og større. Det homogene samfund øger samhørigheden, hvorimod det multikulturelle opløser det og man kun er sin egen lykkes smed.
Tja
Skrevet af Holger Danske, Torsdag den 18. oktober 2012, 21:13
Havde det da bare været så vel at det var Magrethe Vestager der ikke gad være i Danmark SUK
Så havde megen ulykke været sparet fatter ikke hvad hun vil her med den danskerfjentlig holdning som hun og hendes parti har
Desværrer er det jo sådan vi har 2 dronninger af samme navn men ved gud ikke af samme gavn den ene kunne vi godt have været foruden
Danmark frit
SF og magten
Skrevet af eva just, Torsdag den 18. oktober 2012, 19:45
Vilhelmsen kan lige så godt se i øjene at hun ikke får noget at skulle have sagt. Der er socialdemokratiet, for dem kan Margrethe Vestager ikke komme uden om, samtidig ved Margrethe Vestager at statsministeren ikke er interesseret i Danmark, men ønsker at opholde sig i udlandet så meget som muligt. Margrethe Vestagers parti er jo ikke et socialistisk parti, men hører mere til den blå fløj, derfor kan hun også arbejde sammen med dem, hun kan jo vælge rød eller blå som det passer hende, og det gør hun. Så der er ingen der har magt til at gøre noget, hun er enehersker på Christiansborg og resten af landet, og det ved hun
Tre partier - ét bestemmer
Skrevet af Irmgard Seewald, Torsdag den 18. oktober 2012, 17:43
Gang på gang hører vi, at regeringen består af tre partier, som er 100 % enige om regeringsgrundlaget.
Det er nu er sandhed med modifikationer for ikke at sige en lodret løgn, for Margrethe Vestager dikterede enevældigt grundlaget, og Helle Thorning og Villy Søvndal havde valget mellem at acceptere betingelserne eller opgive ministerdrømmene.
Det er tydeligt for enhver, at der hverken er socialdemokratisk eller folkesocialistisk politik i grundlaget.
Det, der var - fx betalingsringen og trepartsforhandlingerne - blev skrottet ligesom millionærskatten og alt det øvrige.
Regeringsparti kun på papiret
Skrevet af Magnus Klein, Torsdag den 18. oktober 2012, 17:31
Det er bedøvende ligegyldigt, om finansloven kommer i hus med Enhedslisten eller Venstre, for SF får ikke det allermindste at skulle have sagt.
Det er noget Margrethe Vestager enevældigt dikterer, for gør S og SF ikke, som hun vil, opløses regeringen, og i betragtning af, hvor højt Helle Thorning og Villy Søvndal, elsker deres ministerbiler, vil de ligesom i det sorte tårn acceptere selv det mindste vink fra Vestager.
Vilhelmsen har mange kort på hånden
Skrevet af Rasmus Petersen, Torsdag den 18. oktober 2012, 16:29
Mange kommentatore har i et væk fortalt os at Vilhelmsen intet valg har, men kun kan skrive under på regeringsgrundlaget, og derved fortsætte Thor Møgers undergangsprojekt.
Men nej, istedet for at tale sort, og se forfjamsket ud, og sælge ud til fordel for denne håbløse regering kan hun bare sige nej. Det mener vi ikke. Regeringsgrundlaget er ikke godt nok når det drejer sig om dagpenge regler, SU reform mm. Det vil vi stemme IMOD.
Så kan Vestager og Thorning selv afgøre om de vil fremlægge disse ting, med valg som resultat, ellr om de vil besinde sig.
Kommentatorene glemmer helt at Thorning og Vestager er afhængige af SF for at få regeringen til at overleve. Og at de begge er gået blanken ud på denne idiotiske regering. Det har Vilhelmsen ikke endnu. Hun kan endnu nogenlunde ædrueligt kigge på resultaterne - og det brandudsalg udsalg som Thor Møger og Villy har lavet for at komme ind i ministerbilerne.
For Vilhemlsen vil det i den grad aftvinge respekt - hvis der er noget højere for hende end ministertitler.
Hvis hun IKKE er som Thorning, og vil gøre alt for at slippe billigere i skat, hvis hun faktisk interesserer sig for danskere, istedet for statsministerens floskler.
Mit bud er at hvis Vilhemlsen slår ind på en "autentisk" linie - så vil SF få 20 procent, mens socialdemokraterne går mod spærregrænsen anført af den grådige bureaukrat helle Thorning, som ingen kan bruge til noget.
Omvendt til SF gå mod spærregrænsen hvis Vilhelmsen også laver brandudsalg for en ministertaburet.
Det er langt bedre for SF at være ærlige og kæmpe hårdt for almindelige danskere. Eventuel at få nedlagt den idiotiske Thorning regering - og så få 2 år med Løkke - hvis man bare er ærlig over sig selv selv og danskerne. Så kan SF meget vel komme tilbage og være regerings parti for hele Danmark med 30 procent af stemmerne - mens socialdemokratiet er udslettet af Thornings "lederskab" ....
Kan simpelthen ikke se at SF skal være følgagtige overfor Vestager og disse kommentatore. På sigt kommer man længst med ærlighed , og kæmpe for de rigtige ting.
Og danskerne vil også belønne det - selvom der så kan være en omvej over Thornings kollaps, og en ny Løkke regering.
Men hellere det end den falskhed og dumhed som der nu er lagt op til.
Rørende naivitet
Skrevet af Rasmus Risk, Torsdag den 18. oktober 2012, 18:18
Der er noget rørende ved godtroende og naive mennesker.
Du er et af dem.
Tror du virkelig, at Annette Vilhelmsen er i stand til at ændre en tøddel? Hun har allerede siden sin valgkamp ændret retorikken. Hun har rettet ind og faldet til patten, som man siger.
Det er sympatisk, at der findes mennesker, som tror på det gode, men kære ven, du vil meget snart se, at du har taget fejl.
SF får absolut ikke mere indflydelse end tidligere.
Før var indflydelsen lig med nul, og det vil den også være fremover.
Desværre !
Skrevet af Henry Nielsen, Torsdag den 18. oktober 2012, 16:28
Ja,man må jo nok regne med at Annette V. vil prøve at bliver banket på plads af de to uduelige madammer der sidder i toppen af regeringen, håber at du, kære Annette har mere røv i bukserne end Villy til at gøre noget ved sagen, for med ham skete der jo ikke noget, andet at SF blev mere og mere til grin.
Uduelig
Skrevet af Henrik, Torsdag den 18. oktober 2012, 15:34
Hun udnævner en person til skatteminister, som aldrig har haft noget med skat at gøre, det viser at hun er uduelig, sådanne en kvinde ødelægger SF på sigt.
Hun træffer hele tiden de forkerte beslutninger
SF toppen under diktator Möger var udemokratisk og asocial.!!!
Skrevet af Hansen, Torsdag den 18. oktober 2012, 15:22
Og intet er ændret skuespillet er overstået, politikerne er tilbage i deres sædvanlige rolle igen, og føre netop den asociale politik, som har været planlagt i EU-systemet siden 1972, deres retorik er som alt andet politikerne foretager sig "FUP, SVINDEL og LØGNAGTIG RETORIK", deres mål er at få smadret det europæiske velfærd, så rige lande kommer ned på samme niveau, som de fattigste lande i den europæiske samenslutning!
Økonomisk krise??? --- Det er ren RETORIK, fup og svindel.!!!
@Søren Devantie
Den økonomiske EU krig --- Du har fuldstændig ret!!!
Og det undrer mig at en "postuleret intelligent befolkning" ikke kan se det!
Jeg har derfor kopieret dit indlæg som oplæg til mit eget!
Hvordan kan man give EU , Nobels fredspris. . . EU er overhovedet ikke fredsskabende eller demokratisk. . .EUs magt elite kører en bevidst krig mod flere EU lande. Ikke med krudt og kugler, som den Amerikanske borgerkrig, med med et endnu farligere våben, nemlig den økonomiske krig. Samtidig holder man befolkningerne i et udemokratisk greb. Hvor befolkningen i EU, ikke kan stemme på bla. EUs præsident. Den tyske befolkning har aldrig haft et desidet valg. Kun omhandlende Et EU emne. EU magt elite kører en beskidt økonomisk krig, og et demokratisk diktatur over dens befolkning.
Den økonomiske krise er en "fixet" krise!
Det kan vel ikke komme bag på den intelligente del af befolkningen, at politikere i EU, Folketinget, Regionerne og Kommunerne sammen med fagbevægelsen plyndrer den danske befolkning, vi har set det dagligt med alle mulige former for reformer, kontingentforhøjelse, landbrugsstøtte, erhvervsstøtte, bankpakker og var der ikke noget med 40 milliarder til EU's finanspagt, foruden at vores EU-medlemsskab koster danske skatteborgere 18 Milliarder årligt, og der skal jo mange penge i statskassen, for at finansiere hele det organiserede hjemmerøveri og alle disse støtteordninger, og for at betale for alle de nævnte pamperes luksusliv?!
http://politiken.dk/udland/ECE1474308/danmark-skyder-40-milliarder-krone...
http://www.business.dk/oekonomi/danmarks-bidrag-til-eu-vokser-lystigt
Så hvis der mangler penge i den danske statskasse, så er det fa****ga**** ikke så mærkeligt, men én ting er helt stensikkert, pengene er ikke gået til velfærd for den alm. borger, de er udelukkende gået til velfærd for de ansvarlige (uansvarlige og ansvarsløse) magthavere!
Kapitalisterne, politikerne og deres villige håndlangere eksperterne er bange, deres luksusliv er i fare, lakajer som Anders Langballe, Svenning Dalgaard og Olaf Christensen er som mange andre i medierne, dem som “eliten” betegner som nyttige idioter, for uden den slags halvhjerner, kunne hele dette organiserede røveri og den internationale forbrydelse slet ikke gennemføres!
Myten om en krise, se linket!
http://www.youtube.com/watch?v=7FfwFsejX44
Der er ikke og har aldrig været grund til en økonomisk krise, det er organiseret og RETORISK fup og svindel alt sammen, og det hele har været planlagt og er orkestreret af den forbryderiske og udemokratiske Bilderbergerbande, en bande hvor den asociale og udemokratiske Helle Thorning og mange topfolk i både folketinget, organisationerne og erhvervslivet er topfigurer, og mediepamperne og deres journalister er betalte lakajer til, konstant at bombardere befolkningen med den “Göbbelske” propaganda, det var hele formålet med DR-update og TV2-news, 24 timers konstant bombardement af den politisk styrede Bilderbergerpropaganda!
http://da.wikipedia.org/wiki/Bilderberggruppen
Krisen har været et påskud til at skabe frygt, kaos og panik, mange alm. mennesker havde samlet sig anseelige formuer i pension og aktiebeholdninger, deres huse havde gjort mange mennesker ret velhavende, lige som arbejderne ikke mere var slaver, de havde tilkæmpet sig et værdigt liv og velfærd, det er sket en gang før i vor tid slutningen af tyverne og først i trediverne!
Den gang blev der skabt lige så meget kaos, som det vi ser nu, mennesker bliver ruineret og måtte gå fra hus og hjem, tilbyde sig selv som slaver for småpenge, og underligt nok er det nøjagtig de samme banditter (bangsters), som står bag hele det økonomiske ragnarok, som er blevet skabt nu!
http://euro-med.dk/?p=1278
Befolkningen mister værdien af deres pensioner, deres indestående i bankerne, aktierne rasler ned, så den forbryderiske bilderbergerbande under ledelse af Rockefeller, Rothschield, J.P. Morgan, Rompuy og alle de andre skruppelløse (bangsters) i dette organiserede røveri, kan overtage jeres huse, jord, værdier og formuer ved at ruinere jer, købe alle jeres huse/ejendomme, jord og aktier for småpenge, når det hele er blevet værdiløst, så de snart ejer alt af værdi, industrien og alle virksomhederne, så slaverne i nær fremtid igen vil blive nødt til at knokle som gale og være taknemmelige, bare for at få lov at overleve, af krummerne fra de riges bord!
Underligt at en eller "postuleret intelligent" befolkningen hopper på alle de fabrikerede løgne, for samtidig som de “såkaldte ledere” forbrydernes håndlangere, prædiker om krise og nødvendigheden af solidaritet og mådehold fra “slaverne”, så forgylder de sig selv og lederne i virksomhederne, og bevilliger hinanden mega tårnhøje lønninger, og er ved at grine deres røv i laser, over hvor nemt det er at narre en hel verden!
Hitler viste vejen, Erik Arthur Blair ”pseudonymet” for Georges Orwells skrev manuskriptet, Göbbels afprøvede det og beviste hvor nemt det var!
Bush, Blair, Fogh m fl. og alle deres hjernedøde lakajer iscenesatte det, Afghanistan, Irak og Libyen har kun været øvelsesområder, for deres rablende sindssyge planer for fremtiden, og med mindre befolkningerne vågner op, så vil de konsekvenser Hitler udsatte den naive menneskehed for (under generalprøven 2nd. Verdenskrig), være barnemad i forhold til det helvede, som de forbereder for klodens befolkning i vor tid!
http://euro-med.dk/?p=11825
At skabe massearbejdsløshed, kaos og frygt har været en del af planen, så slaverne underbyder hinanden eller direkte er villige til at gå ned i løn, for at bevare blot en lille del af deres forsørgelsesgrundlag, magthaverne "eliten og arbejdsgiverne" lavede det samme trick med det naive fjols Anker Jørgensen, dengang var der kun en arbejdskraftreserve på 4,1%, så direkte lønnedgang var svær at gennemføre, der var ikke det helt store udvalg af henvendelser, når virksomheds ejerne søgte folk, så fik de lokket fjolset Anker til at importere arbejdskraft fra Tyrkiet, så skaren af slaver blev øget til 13,3% i arbejdskraftreserve, så skal jeg love for der kom gang i løn dumpningen, og arbejdsgiverne var ved at grinede deres røv i laser, fag bosserne fik klap på ryggen for deres samarbejdsvilje, virksomhedernes ledere fik fine titler eller lidt ekstra mammon, for at tage godt imod alle de nye villige og billige løntrykkere!
Farvel til SF og Annette Vilhelmsen!
Skrevet af Sandy Haae Høyrup, Torsdag den 18. oktober 2012, 15:19
Indgår hun i det forlig, har hun SLETTET SF!! Fremtidens SF vil fremstå SOM UTROVÆRDIGE!!!
Lover ét! Siger og gør noget andet. Lig Socialdemokraterne. Disse to partier bliver rimeligt hurtigt uden indflydelse og så små, at man IKKE tager dem højtidlig mere. Brudte løfter og direkte løgne, der prøves bortforklaret? Blot fordi man er en svag leder!
Straffes af befolkningen/vælgerne. Udelukkende politikkernes egen ego der er skyld i dette.
Det danske folketing er blevet en marionet dukke i EU. Derfor tages VI IKKE højtidlig!!
Men hvad værre er! At vi skal betale i fyrstelig løn, til samme ting, der UDELUKKENDE bruger tinget som afsætning til EU!!!
Advarsel: MIN ABSOLUTTE TANKE!! At med EU´s vedblivende trykken på befolkningerne i EU, kan selvsamme Union opleve, et "kommunist" oprør, fra de selv samme befolkninger, EU påberåber at varetage interesser for.
EU´s borgere oplever IKKE, at blive tilgode set, blot udnyttet, i en "tågesnak" med "overordnet" synspunkter.
På godt dansk! Man TALER NED til befolkningen!!
Og det er lige nøjagtigt hvad regeringen gør! Inklusive A. Vilhelmsen.
arbejdsløse der ryger ud 1 januar. 2013
Skrevet af steen, Torsdag den 18. oktober 2012, 15:17
Jeg håber så Anette Vilhelmsen SF
vil arbejde på at få skabt klare linier snarest muligt for de 18.000 der ryger ud af dagpengene 1 Januar 2013 naturligvis skal de fortsætte med dagpenge. Det skal ikke være Magrethe Vestager der styrer regeringen som hun har gjort indtil videre
Hvor er Helle henne. Usynlig Denne sag om dagpenge skal løses nu og her uanset hvad der sker. Jo før danskerne for et valg des bedre er det.En stor flok egoister.
Klap lige hesten
Skrevet af Jette, Torsdag den 18. oktober 2012, 15:09
Der er 2 nye SF ministre der lige skalæ have 1 år i regeringen før det hele braser sammen, ministerpensionen er vigtigere en landets fremtid.
Hvad skal DK med SF ?
Skrevet af Svend, Torsdag den 18. oktober 2012, 14:00
Det er jo Margrethe som styrer det hele.
SF er kun en udgift med alle de ministre.
Politikere og journalister er det mindst troværdige folkefærd.!
Skrevet af Hansen, Torsdag den 18. oktober 2012, 13:29
Ja Vilhelmsen og Holger K er kommet i kløerne, på 2 af Bilderbergerbandens allerværste og mest hensynsløse lakajer, Heller Thorning og Margrethe Vestager og alle deres villige danske håndlangere, har ingen som helst problemer med, at plyndre og ruinere Danmark og den danske befolkning, for at pumpe de danske skatteyderes penge, ned til den mafia agtige Bilderbergerbandes røverorganisation EU!
http://politiken.dk/udland/ECE1474308/danmark-skyder-40-milliarder-krone...
EU landene er helt til grin, hele den økonomiske krise vi oplever i Europa, er et “planlagt og fixet” kaos, som er skabt af Bilderbergerbandens teknokratiske lakajer!
http://www.business.dk/oekonomi/danmarks-bidrag-til-eu-vokser-lystigt
EU er ikke løsningen på noget som helst, de er med alle deres mafia systemer hele Europas PROBLEM!
En lille hund
Skrevet af pilotti, Torsdag den 18. oktober 2012, 13:18
Annette Vilhelmsen opfører sig jo som en lille hund der logrer med halen, hver gang den mor gør en lille smule, og med mor tænker jeg på Margrethe Westager, da det jo i realiteten er hende der styrer hele regeringen.
HTS er jo kun statsminister af navn og ikke af gavn, fordi hun ikke ønsker at gøre noget der ikke falder de høje herrer i EU for brystet, for hendes største ønske er et job i EU, og dertil er en statsministerpost kun et lille springbrædt for hende, på vejen dertil.
Selvfølgelig ..
Skrevet af Mette, Torsdag den 18. oktober 2012, 13:01
Bliver Finansloven lavet i kompagniskab med Venstre.
Helle behøver et sikkert kort til kommende toppost i EU.
Her er Enhedslisten ikke en medspiller.
Så sent som idag har Merkel udtalt at EU skal have mere magt.
Husk, der er et kvælende EU budget som skal overholdes.
Lønninger ned i niveau med resten af Europa og frem med arbejdshandskerne Danmark.
Vi er kun en lille bitte arbejdsbi her i Danmark.
Hvor er det lige SF spiller en rolle?
Formentlig størst udenfor Regeringssamarbejdet.
Eller?
Nåhh nej, S/R/V har flertal uanset.
Spil for galleriet, at SF kan udrette noget.
godt gået
Skrevet af leif, Torsdag den 18. oktober 2012, 12:51
det er fantastisk at BT på baggrund af godt 1000 personers mening
kan drage disse utopiske konklutioner. Det viser med alt tydelighed at det der skrives skal tages med flere kilo salt!!!
Noget som er lige så fantastisk er at bladet ikke vil stå ærlig frem,
Jeg tænker på deres tavshed da de blev spurgt i udsendelsen "Hængt Ud--"om Sass sagen.
og hvad med navnet på TV2 medarbejderen som løb nøgen rundt på Christiania?
kommentator
Skrevet af erik bøgh larsen, Torsdag den 18. oktober 2012, 12:22
om et år er sf ude af regeringen,fantastisk manden har fået en åbebaring lige som josef på bjerget,og tro mig ,manden har ret,om et år eksisterer den nemlig ikke mere.
finansloven
Skrevet af erik bøgh larsen, Torsdag den 18. oktober 2012, 12:05
er der en redningsplanke for dem som falder ud afsystemet,der kan godt laves en aftale med de blå partier,hvis overnævnte er opfyldt.
til margrethe vestager det er en sosialdemokratisk regering,og vælgerne forventer at der også føres politik som sådan.
ingen skal fortælle mig at folk skal gå fra hus og hjem,fordi riget fattes penge.
der er rigeligt ,men det er måden man prioterer på,og ikke andet,
statslige styrelser smider miliarder ud af kassen hvert år på grund af fejlslagne projekter, gyldne håndtryk,og spinddoktorer,såse at få lidt styr på tropperne det er ikke for tidligt,ikke mere katte hjammer,det har vælgerne fåt nok af.kanstatsministeren ikke indfri de nye tider som lovet,så ryg og rejs,så er det sagt.
Demokratiet er fuldstændig forsvundet fra Danmark!!
Skrevet af Marianne, Torsdag den 18. oktober 2012, 12:05
Demokratiet er fuldstændig forsvundet fra Danmark - S og SF arbejder ikke for de vælgere der (desværre) fik dem til magten med s..... på deres vælgere!!
Jeg håber at EL vælter regeringen hvis ikke deres regeringen skifter spor. Ufatteligt at de skal kunne slippe afsted med at give skattelettelser og mest til dem der har mest og på bekostning af bla. alle de arbejdsløse - der har betalt massevis af skattekroner til fællesskabet da de var i arbejde.
S og SF skal nok få at føle ved valget i kommunerne lige om lidt!!
Et parti på vej mod bunden
Skrevet af Knud K., Torsdag den 18. oktober 2012, 11:14
Villy ødelagde partiet, da han af griskhed valgte udenrigsminister posten, fremfor formandsposten. De 2 nye kransekage figurer accelerer kun faldet mod bunden op
Regering.
Skrevet af Myrna, Torsdag den 18. oktober 2012, 11:03
Konsekvensen af at SF gik i regering er at det er et færdigt parti, ingen kan tage dem seriøse og Villy Søvndahl burde gå, da det jo var hans projekt.
Vilhelmsen kan ikke ændre så meget som et komma i det regeringsgrundlag og der vil blive lavet finanslov med venstre det er jo stadigvæk Vestager der sidder på magten.
Faldt til patten
Skrevet af peter Sørensen, Torsdag den 18. oktober 2012, 10:57
Ja hun faldt ligeså hurtigt til patten som Willy S gjorde.. Et år som minister og pensionen er hjemme.. SF er helt uinteressant som parti..
Nederlag
Skrevet af Jørgen , Torsdag den 18. oktober 2012, 10:56
Hvor lang tid tog det lige før Annette blev banket på plads af Marianne og Helle.
SF er tilbage på taberkurs, sidste chanche er en kraftig SF markering, hvor de træder ud af regeringen og bringer den til fald, hvis ikke er SF under spærregrænsen ved kommende valg og ude af kommunalpolitik.
demokrati.
Skrevet af elly nielsen, Torsdag den 18. oktober 2012, 10:45
sådan er det at leve i et demokratisk land, som vi skal være stoldt af.