Klart utilfredsstillende.

Sådan kalder det socialdemokratiske folketingsmedlem Mogens Jensen samarbejdet mellem svensk, norsk og dansk politi i forbindelse med eftersøgningen af den 19-årige Joey Ravn, som forvandt i forbindelse med en vandretur i Nordsverige.

- Når der er et menneskeliv på spil, er det rystende, at vi bare skubber aben fra land til land, siger Mogens Jensen.

Da Joey Ravn er forsvundet fra Sverige, er det en sag, der ligger hos svensk politi. Men selvom området, han er forvundet fra, grænser op til Norge, har svensk politi ikke anmodet norsk politi om hjælp med eftersøgningen.

- Svensk politi har i første omgang ansvar for at sikre at informere nordmændene, når området grænser op til Norge, siger Morgens Jensen.

Men han mener også, at dansk politi har et ansvar, når det ikke sker.

- Det vidner om, at vi ikke har en klar procedure på området. Det må vi tage hånd om, siger Mogens Jensen.

Mogens Jensen mener derfor, at den danske regering via Nordisk Ministerråd skal tage initiativ til et beredskab i de nordiske grænseområder.

- Der skal etableres et beredskab i de her vandreområder, hvor der er mange vandreturister, sådan at der er en klar procedure, man følger, når der opstår de her situationer, siger han.

Ministeren for nordisk samarbejde meldte lørdag ud, at han også ville kigge nærmere på sagen.

- Det, som jeg helt konkret vil gøre, det er jo, at jeg vil tage det op i Nordisk Ministerråds regi og så selvfølgelig kigge på, hvad der er op og ned i de her regler, sagde Manu Sareen (R) til TV 2 News lørdag.