Radikale splittede i dagpengesag

På den ene side vil man gerne hjælpe folk i nød. På den anden side vil de gerne gøre det rigtige for deres børn og deres børnebørn, siger Københavns beskæftigelses- og integrationsborgmester.

De radikale vælgere er dybt splittede i spørgsmålet om dagpengeperioden.

I en meningsmåling, som TNS Gallup har foretaget for BT, er 42 pct. af de radikale vælgere enige i, at partiet bør give indrømmelser på dagpengeområdet for at få Enhedslisten med i finansloven.

Lidt flere - 45 pct. - er uenige og mener, at partiet skal stå fast. Blandt danskerne som helhed er kun 34 pct. imod at give indrømmelser til Enhedslisten i denne sag, mens 46 pct. altså mener, at reglerne skal lempes.

Anna Mee Allerslev, som er beskæftigelses- og integrationsborgmester i København, forstår godt at folk er i tvivl.

- På den ene side vil man gerne hjælpe folk i nød. På den anden side vil de gerne gøre det rigtige for deres børn og deres børnebørn. Vi skal prøve at se ud over særinteresser, siger hun.

- Vi skal bruge vores ressourcer på at få ledige i job fremfor at bruge pengene på at fastholde dem i dagpengesystemet et halvt år længere, hvor vi bare risikerer, at de kommer længere væk fra arbejdsmarkedet. Det har ikke været en god idé tidligere, og er det heller ikke i dag. Enhedslisten har meget dygtigt sat en dagsorden, hvor de har et socialt blødende hjerte og er for at forlænge dagpengeperioden, og hvor de rationelle og kolde er imod, siger hun.

I Københavns kommune forventer man, at et sted mellem 5 og 300 langtidsledige mister dagpengeretten hver måned. Dertil skal læggen en pukkel på 1.700 personer, der er røget ud af systemet i andet halvår af 2012.

Gallups undersøgelse er gennemført 13. september og er baseret på GallupForum webinterview med 1.618 repræsentativt udvalgte vælgere landet over på 18 år eller derover.

BNB

Få BT i 3 mdr. for 199 kr./md. Samlet pris 597 kr. – spar 752 kr.!

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her