Pia K: Vi kommer i regering en dag
Dansk Folkeparti kommer i regering en dag.
Dansk Folkeparti kommer i regering en dag.
Sådan lød budskabet fra Pia Kjærsgaaard da hun gik på talerstolen i Herning Kongrescenter for at levere sin sidste tale som formand for Dansk Folkeparti.
Og hun benyttede samtidig lejligheden til at håne SFs afgående formand Villy Søvndal, der også går af nu, men ikke på samme vel tilrettelagte måde som Pia Kjærsgaard.
- Jeg har været på bjergtoppen. Jeg har set, hvad man kan se fra en position med god udsigt. Og kunne jeg se ind i fremtiden, så ville jeg kunne se en væsentlig ting:
- Dansk Folkeparti bliver en del af en dansk regering! Det er ikke et mål. Det er et middel. Det er ikke en trussel. Det er et løfte!, sagde hun.
- Vi har alle sammen, med tiltagende undren, iagttaget SF’s forvandling fra Socialistisk Folkeparti til SF, den strømlinede, politiske torpedo, der steg brat og dramatisk i målingerne til uanede højder, lovede vælgerne både guld, grønne skove, betalingsmure, billige busbilletter, mere velfærd og mere lighed.
- Intet af det, har SF leveret. Tværtimod. Ufinansierede skattelettelser til de rigeste, mere ulighed og endda færre togafgange er blandt det, SF medvirker i nu. Og hvorfor? Jo, Villy Søvndal, Ole Sohn og deres ungersvend Thor Möger er blevet ministre. For SF-toppen var regeringsmagten målet, ikke midlet. De blæser på, hvad de bruger magten til, bare de har den.
- Sådan vil det aldrig blive med Dansk Folkeparti. For os er det og vil altid være, hvad vi laver af politik, ikke om vi laver det som ministre eller blot MF’ere. Og vi har tiden for os, sagde hun.
- Man skal gå mens man er på toppen, sagde Pia Kjærsgard også.
Det lød også som en slet skjult hentydning til SF og Villy Søvndal. Også da hun ironisk omskrev et Anders Fogh citat og sagde at 'medlemmerne fosser ud af de andre partier'.
- Man siger, der er koldt på toppen. Men at udsigten er god. Jeg siger: Der er varmt og dejligt på toppen, når man er omgivet af alle jer! Og det er sandt nok: Udsigten, den er god, sagde Pia Kjærsgaard, og fortsatte:
- Man skal gå, mens legen er god. Man skal gå, når man selv vil, mens man selv kan, og når man stadig er på toppen. Og når de fleste er lidt kede af, at man går.
Så jeg går nu som formand for Dansk Folkeparti. Det er vemodigt. Jeg ville lyve, hvis jeg sagde andet, sagde Pia Kjærsgaard, der blev modtaget som en dronning af partimedlemmerne.
Det er normalt at partimedlemmerne springer op og leverer stående klapsalver, når partiformanden har talt. Men i Dansk Folkeparti er de endnu vildere. Der springer de op allerede inden Pia Kjærgaard har talt. Flere minutters stående klappen, hujen og piften blev hun modtaget af.
Pia Kjærsgaard sagde også, at hun mener DF har klaret rollen i opposition bedre end mange havde ventet.
- Samtidig må vi konstatere, at Dansk Folkepartis tilværelse efter valget som frie fugle har været til gavn og ikke skade for os. Jeg sagde det på valgnatten i september sidste år, i dag for præcis et år siden, at vi trængte til det, at vi ville udnytte vores nye position – og at hvis nogen gik og håbede, at vi ville sætte os sure hen i hjørne, så tog de fejl!
- Og tog de fejl? Ja, det gjorde de! Alle dem, der bare mente, at så blev der lukket ned for DF og Pia Kjærsgaard i en rum tid, de fandt efter få måneder ud af, at nej, det blev der ikke.Det samme gjaldt dem, der så inderligt håbede, at jeg, Kristian, Peter, Søren, Martin - og alle andre i DF – ville gå en tilværelse som hengemte og småglemte i møde.
- DF fylder fortsat. Vi er Danmarks tredjestørste parti. Vi kan indgå aftaler, både sammen med vore venner og alene med vore fjender, hvis det tjener landet bedst. Kort sagt; vi kan handle, agere – og udføre vores arbejde, sagde Pia Kjærsgaard til forsamlingens udelte jubel.