Det forslår  Janne Hansen, formand for Guldborgsund Kommunes børne- og undervisningsudvalg, i et nyt bud på fremtidens skolestruktur.

Det skriver folketidende.dk.

Forslaget skal ikke opfattes, som et angreb på lærere i børnehaveklassen, understreger Janne Hansen fra Lolland-Falster-kommunen.

- Men det er en kendsgerning, at børnene lærer tidligere og tidligere, siger hun til folketidende.dk.

LÆS OGSÅ: 

Børne- og undervisningsformanden har dog in mente, at der er tale om et så markant skifte, at det kræver holdnings- og indlæringsændringer i både skolen og børnehaven.

Derfor er det også nødvendigt, at børnene allerede i børnehave-alderen forberedes med skoleparatheds-undervisning.

Forslaget er ikke færdig-tænkt, slår formanden fast, og hun lægger samtidig vægt på, at alle parter skal ind over idéudviklingen.

HVAD MENER DU OM FORSLAGET? KAN DET VÆRE EN FORDEL FOR BÅDE BØRN OG SAMFUND? DELTAG I DEBATTEN HERUNDER: