Som det er nu, arbejder mange danskere tre, fire eller endda fem nætter i træk på flere arbejdspladser i Danmark. Men medarbejdere skal ifølge ekspertanbefalinger højst have to nattevagter i træk, og personer, der har haft brystkræft, bør slet ikke have natarbejde, lyder det.
Anbefalingerne har fået beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) til at bede Arbejdstilsynet om at tilknytte vejledningen om helbredskontrol ved natarbejde.
- Arbejdstilsynets information om natarbejde bør afspejle de nyeste og videnskabeligt begrundede anbefalinger. Arbejdstilsynet vil derfor sørge for, at de relevante anbefalinger og ekspertudtalelser bliver tilknyttet vejledningen via link på Arbejdstilsynets hjemmeside, skriver Mette Frederiksen i et brev til Dansk Sygeplejeråd, som står bag anbefalingerne om forebyggelse af brystkræft ved natarbejde.
Fagforbundet har sammen med Kræftens Bekæmpelse fået en række danske og internationale eksperter til at komme med bud på, hvordan man skal tilrettelægge natarbejde, så medarbejdere udsættes for færrest mulige døgnrytmeforstyrrelser, som i sidste ende kan medvirke til øget risiko for brystkræft.
Næstformand for Dansk Sygeplejeråd, Dorte Steenberg, glæder sig over, at ministeren vil bruge anbefalingerne.
- Vi har mange medarbejdere, som bliver nødt til at arbejde om natten for at tage sig af patienterne. Og det er meget positivt, at ministeren støtter op om at skabe nogle arbejdsforhold og et arbejdsmiljø, som tager højde for den ekstra belastning, det er at arbejde om natten og på skæve tidspunkter, siger Dorte Steenberg, der mener, at ministeren sender et stærkt signal til arbejdsgiverne.
- Når ministeren beder Arbejdstilsynet om at tilknytte anbefalingerne til helbredsvejledningen, så er det noget, som ledelserne skal bruge og sikre, at der bliver taget hensyn til de medarbejdere, som arbejder om natten, tilføjer hun.



