Morten Messerschmidt er færdig i Dansk Folkeparti. Den unge DF-løves afgang sker efter B.T.'s historie om en ung politiker, der hyldede Hitler i Tivoli.
- Dansk Folkeparti kan ikke være tjent med den ballade, der er om min person efter dagbladet B.T.´s hetzagtige kampagne mod mig med beskyldninger om, at jeg under en animeret fest i Tivoli har hyldet nazismen og sunget nazistiske sange, siger Morten Messerschmidt om sin beslutning i en pressemeddelelse.
B.T. kan nu se frem til et sagsanlæg fra politikeren, der nu bliver løsgænger i Folketinget:
- Jeg er meget, meget glad for Dansk Folkeparti, og det vil være ubærligt for mig, hvis den dårlige omtale af mig skulle skade partiet. Det må ikke ske, og derfor har jeg valgt at melde mig ud nu. Jeg meddelte allerede i fredags B.T., at de kan imødese et sagsanlæg med krav om dementi af, at jeg skulle have ”hyldet Hitler” og sunget ”nazisange” under den private sammenkomst i Tivoli, siger Morten Messerschmidt.
- Det har været nogle forfærdelige dage. Jeg var beruset og opførte mig useriøst i Tivoli, og dét har jeg beklaget, både offentligt og overfor Dansk Folkepartis folketingsgruppe. Men jeg har altså aldrig hyldet nazismen eller sunget nazisange, siger Morten Messerschmidt.
Formand for Dansk Folkeparti, Pia Kjærsgaard, tager Morten Messerschmidts beslutning til efterretning.
- Jeg synes, Morten har truffet den rigtige beslutning i forhold til Dansk Folkeparti i en rigtig dum og ærgerlig sag, og jeg ønsker ham al mulig held og lykke med retssagen mod dagbladet B.T., siger Pia Kjærsgaard.
På B.T. tager man Morten Messerschmidts trusler om en tur i retten med knusende ro:
- Vi imødeser et sagsanlæg med sindsro. Vi står ved vores historie og agter at uddybe den i de kommende dage, siger chefredaktør Tina Christel Kristensen til bt.dk.






















