Hovedperson i endnu rejsesag

Lene E. i nyt rejsecirkus

Lene Espersen

Lene Espersen (bill.) fik embedsmænd til at arrangere et møde med den spanske udenrigsminister, så hun kunne forsvare at gennemføre en allerede planlagt rejse til Spanien. Se stort billede

Danmarks vicestatsminister, Lene Espersen (K), er nu hovedperson i en ny rejsesag.

Lene Espersen var i foråret så ivrig efter at rejse til Malaga for at holde gallafest med udlandsdanskere i anledning af Dronning Margrethes fødselsdag - en fest, Lene Espersens mor også deltog i - at Udenrigsministeriets embedsmænd i al hast måtte arrangere et møde med den spanske udenrigsminister for at turen til Malaga kunne retfærdiggøres.

Embedsmænd i Udenrigsministeriet havde givet Lene Espersen besked om, at gallafesten i Malaga ikke var 'tung nok' til at en dansk udenrigsminister kunne bruge tid på den, bekræfter ministersekretariatet i Udenrigsministeriet over for B.T.

Men så fik Lene Espersen embedsmændene til at arrangere et møde med den spanske udenrigsminister Miguel Moratinos - ikke fordi et møde med spanieren var påtrængende, men fordi Lene Espersen så kunne forsvare at gennemføre den allerede planlagte rejse til Spanien 12.-13. april i år. Ministerens mor, Inger Tanggaard Espersen, var blandt gæsterne til gallafesten for 200 danskere i foreningen Danes Worldwide i Sydspanien.

Lenes kalender for presset

Rejsen til Spanien blev planlagt, da Lene Espersen var økonomi- og erhvervsminister. Da hun i februar blev udenrigsminister, blev Lene Espersens kalender gennemgået med en tættekam med henblik på at luge ud i unødvendige arrangementer. Det var ved denne gennemgang af ministeriets embedsmand opdagede at Danmarks nye udenrigsminister havde lovet at tage til Malaga - og det var også her, at embedsmændene gjorde det klart, at ministerens kalender var alt for presset til et arrangement af denne type.

Espersen ville dog gerne afsted, og embedsmændene måtte derfor arrangere et hurtigt besøg hos den spanske udenrigsminister.

Den nye rejsesag kommer, efter at den konservative leder i marts meldte afbud til Arctic 5-topmødet i Canada, fordi hun hellere ville på ferie med sin mand og sine børn på Mallorca.

Formand Jens M. Jensen fra Danes Worldwide i Sydspanien siger, at han er glad for, at udenrigsministeren alligevel kunne deltage:

 - Da hun blev udenrigsminister, var jeg bange for, at vi mistede et af vores hovedpunkter på mødet. Men hun kunne heldigvis stadig, selv om hun ikke kunne være til hele gallamiddagen, hvor der trods alt kom over 200 danskere fra hele Spanien. Det er også rigtigt, at hendes mor var til festen. Men jeg kan huske, at jeg undrede mig over, at de ikke fik lejlighed til at udveksle mange ord sammen, siger Jens M. Jensen. Lene E. afviser sammenhæng

Over for B.T. afviser Lene Espersen, at hun rejste til Spanien for at møde sin mor.

 - Jeg kan på det kraftigste afvise, at mit møde med den spanske udenrigsminister og efterfølgende tale til Danes Worldswide havde noget som helst med min mors tilstedeværelse at gøre. Min mor var der i anden anledning, og uafhængigt af min rejse, i Malaga og deltog efter invitation fra Danes Worldwide i middagen, skriver Lene Espersen i sit svar på B.T.s skriftlige henvendelse.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: