Historisk lav tilslutning i Danmark: Euro - nej tak!

Krisen i Europa stikker nu så dybt, at danskerne i et historisk omfang vender euroen og det europæiske samarbejde ryggen.

En måling, som TNS Gallup har foretaget for Berlingske, viser et voldsomt skred i danskernes holdning til euroen og EU generelt. Blot 22 procent af danskerne ville i dag stemme ja til euroen. I februar 2011 var næsten dobbelt så mange, 41 procent, positive. Euro-tilslutningen er den laveste, siden Berlingske begyndte sine målinger tilbage i 1996.

Europaminister Nicolai Wammen (S) finder det naturligt, at danskerne har en »stærk skepsis over for euroen«:

»Med den uro, der er i eurozonen, så kan jeg godt forstå, at danskerne ikke står i kø for, at vi skal med i den fælles valuta. Det har vi heller ikke nogen planer om, men vi så gerne en folkeafstemning om rets- og forsvarsforbeholdene - det ligger dog ikke lige rundt om hjørnet.«

DF-formand Kristian Thulesen Dahl mener derimod, at det vil klæde regeringen en gang for alle at lytte til danskerne.

»Regeringen må simpelthen acceptere, at det er en permanent tilstand, at Danmark ikke ønsker at sidde med ved alle de borde, der er i EU,« siger han.

Undersøgelsen viser samtidig den ringeste opbakning til en afskaffelse af forsvars- og retsforbeholdene siden 1994, og at blot hver tredje dansker ønsker øget økonomisk integration i Europa. Det får EU-professor Peter Nedergaard fra Københavns Universitet til at tage ordet »slutpunkt« i sin mund.

»Lad os få konsolideret EU og lade være med at tænke i næste integrationsskridt hele tiden,« siger han.

Men den går ikke, siger EU-kommissær Connie Hedegaard (K). Målt i et stilbillede ønsker danskerne ikke mere EU, konstaterer hun og finder det naturligt set i lyset af problemerne i eurozonen.

»Hvis danskerne ikke ønsker at gå videre, er det ikke ensbetydende med, at verden i morgen er som verden i dag. Det handler om at komme i gang med at diskutere ting som bankunionen, mens den diskuteres i andre lande - ikke bagefter. Der er brug for at forklare danskerne, hvordan det kan stille os, hvis vi insisterer på at stå stille,« siger Hedegaard.

Venstres politiske ordfører, Ellen Trane Nørby, afviser, at de folkevalgte er ude af trit med befolkningen. Hun mener, svaret på danskernes EU-skepsis skal findes i euroens krise.

De Radikales EU-ordfører Sofie Carsten Nielsen afviser ikke en afstemning om forbeholdene, men siger med blikket rettet mod de blot 22 procent, der ønsker euroen: »Den kan vi ikke komme til at stemme om lige foreløbig.«

 Ønsker du euroen i Danmark? Deltag i debatten herunder (virker desværre ikke på mobiltelefonen).

Læs også:

Din kommentar

Kun navn bliver vist i forbindelse med kommentaren.
Dog skal alle felter med * (stjerne) udfyldes.
Kommentarer

Fy for den

Skrevet af Finn, Torsdag den 11. oktober 2012, 18:56

Danskerne har stemt om Euroen, fællesskabet etc, hvorfor er det lige at regeringen ikke forstår et NEJ ?
Hvor mange gange skal vi stemme om det samme lort??? indtil det bliver et JA?? Og hvis det på et tidspunkt bliver et ja, får vi så lov til at stemme igen?? tror jeg næppe.
Politikerne har sku jord i hovedet, med undtagelse af DF som er inde på noget af det rigtige

mainstream Nyheder

Skrevet af kim, Onsdag den 10. oktober 2012, 21:45

Dejligt at se så mange folk droppe mainstream nyheder, og i stedet sidde sig ind i hvad der virkelig foregår. Det er jo tydelig for folk som sidder sig ind i, hvad der i virkeligheden var planen med EU, og hvad der er planen med alle de krige i mellemøsten. For folk som er informeret med hvad der virkelig sker i verden lige nu, kan nemt se at vores så kald mainstream nyheder har mund kurv på, og mere ligner en parodi, med halve sandheder og fortielser og soap opera politik

mainstream Nyheder

Skrevet af kim, Onsdag den 10. oktober 2012, 21:41

Dejligt at se så mange folk droppe mainstream nyheder, og i stedet sidde sig ind i hvad der virkelig foregår. Det er jo tydelig for folk som sidder sig i hvad der i virkeligheden var planen med EU, og hvad der er planen med alle de krige i mellemøsten. For folk som er informeret med hvad der virkelig sker i verden lige nu, kan nemt se at vores så kald mainstream nyheder har mund kurv på, og mere ligner en parodi, med halve sandheder og fortielser og soap opera politik

Vi blev taget groft ved næsen

Skrevet af Mogens Weile, Tirsdag den 9. oktober 2012, 08:54

Kort fortalt er EU ikke de europæiske lønmodtageres union. EU er en overnational aftale for halvdelen af det europæiske erhvervsliv, som sikre kapitalens og arbejdskraftens fri bevægelighed.

af Mogens Weile, torsdag den 17. juni, 2004

Formålet med EU er at sikre at kapitalen og virksomhedernes vareproduktion og handel kan foregå for den laveste omkostning og til den højst mulige fortjeneste.
I de enkelte medlemslandes parlamenter er det politikernes væsentligste opgave - af hensyn til konkurrenceevnen - at begrænse erhvervslivets og virksomhedsejernes udgifter til de kollektive, sociale og offentlige ydelser til befolkningerne.

En fællesnævner for processen og systemet hedder skattefrihed og tilskud til producenterne, harmonisering, privatisering og profitmaksimering.

Den 18. maj 1971 ved Folketingets forespørgselsdebat om Danmarks optagelse i ‘De europæiske Fællesskaber’ forsikrede et bredt flertal i Folketinget den danske befolkning, at betingelserne for optagelse var, at Danmark i al fremtid ville og kunne bevare sin selvstændighed vedrørende social- og skattepolitikken.

Blandt andet sagde Ivar Nørgaard (S): ‘At det er så afgjort, hverken Socialdemokratiets ønske eller forestilling, at fællesmarkedet skal bestemme fordelingen mellem skat og løn og profit, mellem høje og lave indtægter, altså fordelingspolitikken her i landet, så vil vi slet ikke være med’.

Forhenværende statsminister den konservative Poul Schlüter sagde dengang: ‘Fællesmarkedet bør ikke kunne træffe bindende beslutninger der griber ind i vores social og skattepolitik.’

Per Federspiel (Venstre): ‘Det overlades fuldstændigt frit til det enkelte land, hvordan social og skattepolitikken tilrettelægges’.

Niels Helveg (Radikale Venstre): ‘Forudsætninger for medlemskab er, at vi suverænt selv bestemmer og er herre over, hvor meget vi betaler i skat, og hvordan skatten fordeles’.
Derfor stemte et snævert flertal ved folkeafstemningen i 1972 ja til ‘fællesmarkedet.’
Tirsdag den 1. juni 2004 vedtog EU’s social- og beskæftigelsesministre et dokument, der i sit indhold kræver, at Danmark afskaffer den danske efterløn.

I EU - Kommissionens oprindelige formulering hed det, at Danmark skal arbejde for en ‘virkeliggørelse af en helhedsstrategi for aktiv aldring, herunder fjernelse af bestående incitamenter til tidlig tilbagetrækning fra arbejdsmarkedet, især efterlønsordningen’.
Imidlertid fik Fogh Rasmussen og co. i sidste øjeblik pillet de sidste to ord ud af EU-beslutningen., der direkte nævner efterlønsordningen. Det ændrer dog ikke noget på indholdet og konsekvenserne af EU’s beslutning.

Når dokumentet på et tidspunkt skal bruges i den praktiske politik i den nye traktat, så vil det være EU - Kommissionens oprindelige papir, der er retningsgivende for, hvordan teksten skal tolkes.

Ganske vist har EU ikke i øjeblikket (år 2004) kompetence til at forlange, at Danmark skal fjerne efterlønnen. Men hvis en ny forfatning gennemføres som tiltænkt, overtager EU den formelle kompetence på social- og arbejdsmarkedspolitikken.

Til den tid vil EU - Domstolen så kunne afgøre, hvordan EU-dokumentet skal tolkes. Og her vil EU - Kommissionens oprindelige papir uden tvivl afgøre sagen.
Når Fogh fik fjernet ord i dokumentet er det naturligvis fordi regeringen er bange for, at den oprindelige formulering kunne give nogle - for ja-siden - meget uheldige reaktioner hos vælgerne i valgkampen op til 13. juni 2004.

Der er nemlig ikke nogen politiker i Danmark, der ærlig tør fortælle, at efterlønnen skal afskaffes, for så mister de deres arbejde.

I EU’s dokument, ‘Skærpet gennemførelse af den europæiske beskæftigelsesstrategi’ opfordres Danmark også til at gennemføre en revision af overførselsindkomsterne, så lavindkomstgrupper ‘får et større incitament til at arbejde’. Oversat til dansk betyder det, at de sociale ydelser skal sænkes, så der bliver større forskel mellem den sociale ydelse og mindstelønnen.

Velfærden i Danmark vedrører os alle. Den har betydning, når vi bliver arbejdsløse, gamle, syge, eller på anden måde bliver afhængig af andre. I vores system har man unddraget visse områder fra markedskræfternes frie spil. Vi har opbygget et velfærd, med solidarisk fordeling og baseret på skatter. Hvis Danmark ikke står fast her, vil vi fremover opleve endnu større ulighed og marginalisering af stadig flere befolkningsgrupper.

EU vil det grundliggende anderledes. EU og tilhængerne vil indrette et europæisk samfund med en mindre offentlig sektor og ønsker at markedskræfterne (jungleloven) skal fungere på alle områder. EU vil have, at vi skal privatforsikre os, hvilket aldrig vil være til fordel for de dårligst stillede. Forsikringssystemet passer som fod i hose til det indre marked, hvor man skal kunne ‘bevæge sig frit’ og tage sine sociale forsikringer med sig. Derfor presser og truer EU det danske velfærdssystem. Fogh Rasmussen kaldte det ‘frihed til selv at vælge.’

Den kommende nye traktat er dårlig for både danske og europæiske lønmodtagere og et groft brud på grundlaget for Danmarks optagelse i 1972. Vi er blevet og bliver taget groft ved næsen.

Læs mere: http://www.net.dialog.dk/~mogens_weile/unionen.htm

Skidt...

Skrevet af Lilli, Tirsdag den 9. oktober 2012, 02:14

Det varer alligevel ikke ret længe inden hele EU falder sammen som et korthus, så det kan jo så være ligegyldigt med Euroen,
- - vent bare og se..........

NEJ NEJ og atter NEJ til euroen

Skrevet af Svend, Mandag den 8. oktober 2012, 23:45

Og NEJ NEJ og atter NEJ til EU.

KORRUPT

Skrevet af souza, Mandag den 8. oktober 2012, 23:42

Ja en pædagog sagt til min barn du kommer aldrig hjem hun er fjenet fra mig 2 år i dag jeg er klage hjælp ikke og 1 1/2 år jeg må kun se min datter 1 1/2 time 1 gang om måneden jeg er ikke mibruge og kar aldrig været jeg har aldrig været på psykiarisk hospital og bruger ikke nogen form for medicin.Min barn er blevet fjene hun blev misbrugt i børnehaven,Brøndby er urimeligt kommune er korrupt
BAR…N SKAL HJEM TIL MOR ♥ ♥ ♥ OG MOR ER IKKE MISBRUGT BARN KOMMUNE HJÆLP IKKE BARN ER MOD BARN KOMMUNE ER KORRUPT JEG VIL FRA MIT BARN HUN BLEV MISBRUGT I BØRNEHAVEN, OG HUN ER BLEVET FJENET FRA MIG DET ER URIMELIGT jeg tale med kommunen jeg har båndoptaglser der beviser dette
om mit barn HUN BLEV MISBRUGT I BØRNEHAVEN HUN ER BLEVET FJENET FRA MIG JEG HAR UDTALT
DER BEVISER DETTE.

Jeg er uenig i den skriftlige gengivelse af min udtalelse i retten.Det er ikke sandt,at jeg har udtalt dette i retten. Og jeg har båndoptaglse der beviser dette
TIL HELLE T. DET ER IKKE DIN BARN BLEV MISBRUGT I BØRNEHAVEN OG BLEVET FJENET FRA DIN
LOVE HAR IKKE I DANMARK

Hmm.....

Skrevet af P.P., Tirsdag den 9. oktober 2012, 02:10

Nå, SPAMMER,- eller måske rettere SPASSER,- hedder du nu souza?!!!

EU.

Skrevet af Joergen L, Mandag den 8. oktober 2012, 23:33

De forbandede EU liderlige politikere tør ikke tage en afstemning nu om alle forbehold og euroen, for de er bange for et nej. og de vil ikke respektere et nej, for hvis vi får et nej ved næste afstemning kommer der bare en nu afstemning, indtil der kommer et ja. Hvis der kommer et ja, er det 100% sikker, at vi aldrig kommer til at stemme om det igen, da de røde bavianer har fået det ja de vil have. og de siger vi har demokrati her i landet og eu, men det eneste vi absolut ikke har i Europa er demokrati, men eu er et diktatur af værste skuffe, og det er lige før at man kan sammenligne EU og Uganda med Idi Amin, da både EU og Uganda var diktaturer af værste skuffe. Den eneste forskel var at Idi Amin fodrede sine krokodiller med sine landsmænd, men så lang ude er EU endnu ikke kommet.

Anders Bruun Laursen

Skrevet af kim, Mandag den 8. oktober 2012, 21:57

Gå ind på You Tube Medie 1dk A. Bruun Laursen: EU bag kulisserne spille tid 44:49

Dejligt at se

Skrevet af kim, Mandag den 8. oktober 2012, 20:57

Lad os alle RÅBE " VI VIL UD AF EU " VI VIL UD AF EU"VI VIL UD AF EU"VI VIL UD AF EU"VI VIL UD AF EU"VI VIL UD AF EU"VI VIL UD AF EU"VI VIL UD AF EU"VI VIL UD AF EU"VI VIL UD AF EU"VI VIL UD AF EU"

NEJ TIL EU DIKTATUR

Skrevet af kim, Mandag den 8. oktober 2012, 20:34

Vil STÆRKT opfordrer folk, som skriver her inde til at gå ind på YOU TUBE og se Anders Bruun Laursen om EU, Hvis folk stadig vil stemme op om EU efter at have set dette you tube indslag, ja så velbekomme.

NEJ NEJ NEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Skrevet af Sanne, Mandag den 8. oktober 2012, 17:34

Danskerne ønsker ikke længere at bidrage til EU´s frådseri og holdeplads for vores afdankede politikere, der skal forgylde sig endnu mere på de skatte- og afgiftsplagede danskeres regning, når de har bevist herhjemme, at de ikke er dygtige nok som politikere.

Forstå det dog politikere og hold afstemning om deltagelse i euroen og om, vi ønsker at melde os helt ud af EU og danne en nordisk union. Det må da kaldes demokrati, men det ønsker vores politikere jo ikke, så har de ingen retrætepost til en fed hyre, frynsegoder og pension, når de har vist sig uduelige herhjemme i Danmark.

I forbindelse med forhandlingerne om betalingsringen, sagde Helle Thorning, at de havde lyttet til vælgerne, (det lyder vel også bedre, end at indrømme, at man som sædvanlig ikke har været dygtig nok). Jeg vil da meget opfordre Helle Thorning at lytte til vælgerne vedr. EU og holde en folkeafstemning, men det tør hun jo ikke af skræk for at mistede chancen for at få et fedt job i EU, når hun ved næste valg bliver "smidt på porten" som den mest inkompetente og mest forhadte statsminister bl.a. grundet over 100 løftebrud, skattesag, momssag mm., i danmarkshistorien.

NEJ TAK !!!

Skrevet af Erik P, Mandag den 8. oktober 2012, 15:44

Danmark skal helt ud af EU !!!
Vores land er ved/er blevet ødelagt af dette åndsvage projekt.
ALT ved dette sataniske projekt er vejen til alt ondt og den direkte vej til at ødelægge europa og en kommende 3 verdenskrig !!!

nej

Skrevet af torben eriksen, Mandag den 8. oktober 2012, 14:30

Vi skal ikke med euroen.Vi kan bedre sige fra når hele EU ramler sammen og ramle sammen vil EU gøre.Store unioner uden folkelig opbakning vil gå under.Når man går i de andres fodspor kommer man ingen vegne.Danmark skulle helst ud af EU og samarbejde på de områder der gavner vores lille forretning.Vi giver mere til EU end vi får.Ud af EU vil også betyde vi ikke kommer til at hæfte for sydeuropa og den dybt kriminelle østblok.Eurolandene har oplevet vilde prisstigninger efter euroens indførelse.Det vil hæmme al vækst og det vi heller ikke brug for.Ud af EU og vi kan selv bestemme hvem vi vil have ind,og ikke mindst,hvem vi vil have ud af vort land.Vi skal være herre i vort eget hus igen.Danmark atter frit.

DET ER MERE END NAIVT, HVIS POLITIKKERNE TROR AT:

Skrevet af SMEDEN, BO RASMUSSEN, Mandag den 8. oktober 2012, 13:26

det kun er på grund af krisen vi ikke vil have euroen - det er det ikke!

Men politikkerne er jo bange for at spørge vælgerne ved afstemning om ikke danmark bare er trætte af al det ballade i EU og om det var en ide, at arbejde på at trække sig ud af EU.

Bankcheferne har nosset i det - hvis en bank må gå konkurs! Politikkerne har nosset i det - fordi EUROEN er konkurs!
Jeg har nosset i det - hvis jeg en dag går konkurs!

de sidste nye oplysninger fra politiet:

Skrevet af SMEDEN, BO RASMUSSEN, Mandag den 8. oktober 2012, 13:42

80% af alle cykler der stjæles i danmark, bliver kørt til de baltiske lande. Der stjæles ca 40.000 om året - og det giver danskerne dyrere forsikringer.

60.000 arbejdere fra samme lande arbejder i danmark til langt lavere lønninger og skubber derved danskere ud i arbejdsløshed og fra januar må mange gå fra hus og hjem.

75% af alle hjemmerøverier står der ikke en dansker bag. Igen stiger forsikringen.

Økonomisk set - giver medlemsskab af EU underskud fordi danmark skal betale for at andre lande får rabat.

Grænsevagterne er væk desværre! er det ikke rimeligt naivt at tro - at fordi vi fjerner grænsevagter - så skal banditterne da nok holde sig ude af landet.................

Så hvad skal vi egentlig med EU ?

Tyskerne vil ud

Skrevet af Peter Hansen, Mandag den 8. oktober 2012, 12:00

2/3 af tyskerne vil ud af Euroen. De er da trætte af at deres regering tager lån for at financiere grækernes leven over evne.

EU vil gerne permanent overføre penge fra dem der arbejder til dem der ikke gør. Tankevæggende at det er en maoist der er kommissionsformand.

E.U Diktatur !

Skrevet af Knud Sørensen, Mandag den 8. oktober 2012, 11:40

Efter at have rejst rundt i europa i over 40 år og har talt med lokalbefolkningen i samtlige E.U. lande , ved jeg at de ønsker deres gamle valutaer tilbage . Butikkerne brugte indførelsen af euroen ved omregning til en prisstigning . Tidligere sad ældre borgere i sydeuropa hver formiddag på en cafe og drak en kop kaffe , derefter skulle de hjem og have frokost og en lille middagssøvn . Derefter gentog det hele sig om eftermiddagen , men i dag sidder de ude på trappestenene , fordi de har ikke råd . Fagre nye verden .

Udskift politikerne i stedet for valutaen

Skrevet af E. Henriksen, Mandag den 8. oktober 2012, 11:33

Måske var det en ide, at de politikere der hele tiden ønsker at støtte og udvide samarbejdet i EU, snart blev stillet til ansvar!
Lige gyldigt hvor lav tilslutningen er i befolkningen, vil de forsat tolke det som et positivt signal og give tåbelige forklaringer. De trækker blot tiden til tallet måtte komme op igen. Så får vi afstemningen og de sælger os yderligere til EU. Lad os i stedet allerede nu stemme om danmarks forsatte medlemskab af EU. Ja eller Nej.

U A EU: Ud af EU

Skrevet af K. Christensen, Mandag den 8. oktober 2012, 11:05

Jeg har stemt nej siden 1972. Og er stadig af samme mening. Åbne grænser med lithauiske, og andre landes tyveknægte og værre forbrydere. Euroen, godt at vi heller ikke fik den fallit-valuta.
Men de samme tåber på Christiansborg, vil stadig EU. Fordi sådan nogle som Nyrup og Lars Lykke, med Barfod, ikke er gavnlige for os danskere.
Det vælter også ind med fremmede asylansøgere, der har kostet,- så at ældre ikke kan få den service, de fortjener.

Euroen

Skrevet af Renè, Mandag den 8. oktober 2012, 10:43

Om føje år er euroen fortid, tyskerne vil have deres D-Mark igen og så er det kaput. Europa må tænke nyt og bliver aldrig en union. Morgen dagens politikere vil gå imod et forenet Europa, men sige ja til handel politi og forsvar. Vi vil se et helt andet Europa end i dag, men først efter en udskiftning af de nuværende idefattige politikere som i dag sidder på flæsket.

Angela Merkel vil tabe det Tyske valg, og tyskerne vil kræve deres D-mark tilbage.

Afgifter og priser

Skrevet af Derrick, Mandag den 8. oktober 2012, 10:25

Sålænge der er så store forskelle på lønninger, priser,skatter, og afgifter i EU,
Virker euroen blot som et politisk misfoster.

333 milliarder

Skrevet af jannik, Mandag den 8. oktober 2012, 09:57

333 Milliarder ville vi have skulle haft betalt til EU hvis vi havde haft mønten

Ikke en politiker har været ude og sige, at det var godt i stemte nej og befolkningen havde truffet det rigtige valg

De vil blive ved

Skrevet af smt, Mandag den 8. oktober 2012, 09:55

Så længe vi har et Radikalt mindretalsdiktatur støttet af 2 partier der gør hvad som helst for at klæbe til taburetterne vil EU altid stå over befolkningens ønsker.
Radikale er betalt af finanssektoren og industrien for at genindføre slaveriet i Danmark. Betalingen for dette arbejde er politiske topposter når de etniske danskere er byttet ud med østeuropæisk billig arbejdskraft.
Men så længe folk gang på gang sætter kryds uden omtanke fortsætter de deres politiske dagsorden.
Helle Thorning skal kun være statsminister i en periode. Så for hun en europæiske toppost forlader Danmark og flytter til Storbritanien. Mens vi andre skal betale gildet

Er det overhovedet demokrati?

Skrevet af Rex, Mandag den 8. oktober 2012, 09:37

Så 78% af de adspurgte vil IKKE have euroen i danmark, og politikerne afviser alligevel tallene? Det var dog utroligt... Dansk politik er helt skudt i vejret de sidste par år, det gælder alle partier og nuværende og forrige regering.
Lur mig ikke om vi får euroen før eller siden ligegyldigt hvad danskerne stemmer, så skal de nok få deres vilje. Jeg er godt nok ikke glad for det her psuedo-demokrati vi har gang i for tiden.

Something is rotten in the state of Denmark...

NEJ ! Vi har "IKKE" demokrati !!!

Skrevet af Solveig H, Mandag den 8. oktober 2012, 16:24

Politikerne gør hvad de har lyst til, se bare på nuværende
regering. De vil stort set skide på hvad befolkningen
mener, for de ved jo bedre ind os dumme danskere.
Vi er jo bare dumme arbejdere i deres øjne...

Tonedøve politikere

Skrevet af Thomas Larsen, Mandag den 8. oktober 2012, 09:09

Hvornår fatter politikerne, at et flertal af danskerne altid har haft og altid vil have en dyb mistillid til EU systemet, og at det ikke er en forbigående tilstand? Euro-krisen bekræfter blot, hvad alle kritikerne altid har sagt - nemlig at EU-konstruktionen er syg og ude af trit med det, som de fleste europæere ønsker af et samarbejde. Vi ønsker ikke Europas forenede stater - vi ønsker et samarbejde på visse områder mellem suveræne nationalstater.
Hvor mange gange skal vi stemme nej, før Ellen Trane Nørby og Connie Hedegaard fatter det budskab?

Jubel

Skrevet af Henning S. Jensen, Mandag den 8. oktober 2012, 09:06

Nu må regeringen snart forstå at de må stoppe unions tanken og nøjes med et fællesmarked, når der hele tiden har været under 50% tilslutning i befolkningen til politiker ideen, som jo kun er blevet til virkelighed ved en lusket ekstra afstemning, som aldrig ville havet været foretaget ved andre former for valg

EU-NEJ

Skrevet af peer, Mandag den 8. oktober 2012, 08:45

Godt at vi stemte NEJ til euroen, og 3 ud af 4 tyskere savner deres
D-Mark,og vi skal nok klare os aligevel.
UD af EU nu og få så lukket de grænser til DK igen,så vi kan blive fri
for alle de kriminelle tyvebander, som kommer til landet .

Få BT i 3 mdr. for 199 kr./md. Samlet pris 597 kr. – spar 752 kr.!

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her