Helle Thorning-Schmidt (S) har håndteret sin krise meget bedre, end udenrigsminister Lene Espersen (K) har klaret sin.
Det vurderer kommentator og ekstern lektor ved RUC, Rasmus Jønsson.
DEBAT: VIL DE MANGE SKANDALER I DANSK POLITIK ØGE POLITIKERLEDEN?
Han siger, at Socialdemokraternes formand, Helle Thorning-Schmidt, ved at afbryde sin ferie og stå ansigt til ansigt med pressen straks i lufthavnen, har haft en klar strategi og et klart budskab om at undskylde og stå ved sin alvorlige fejl.
- Hendes håndtering af krisen er noget, der på langt sigt kan styrke hendes statsministerimage. Hun står fast på broen. Det er det, der former store politikere, siger Rasmus Jønsson.
Omvendt har han svært ved at se en strategi i Lene Espersens krisehåndtering. Det hele virker mere tilfældigt.
- Lene har en lidt ynkelig kurs. Hun synes selv, at det er synd for hende, når hun siger undskyld. Hun er ikke oprigtig ked af at have aflyst møder, siger Rasmus Jønsson.
Han mener, at de to toppolitikeres kriser ikke er direkte sammenlignelige.
- Men det bliver i den grad op ad bakke for dem begge, siger Rasmus Jønsson.
/ritzau/






















Godt spin
Af: B. Olesen, Tirsdag den 3. august 2010, 09:27
Det er i dag blevet afsløret, at Helle T i en måned har vist, at BT havde søgt aktindsigt i hussagen.
Hun har tydligvis haft god tid til at "spinne" denne sag. Det er den gode Jønsson åbenbart faldet for.
Ikke meget suppe
Af: kim, Mandag den 2. august 2010, 23:27
Der bliver mindre og mindre suppe at koge på HT-sagen. Selv for et reaktionært organ som BT.
skatte unddragelse
Af: pj, Mandag den 2. august 2010, 18:36
Har Helle T. S. mere styr på "bette Lars end sin egen mand ??? lyder LIDT underligt.. :-(
Ligesom en Rodeo
Af: Anders, Mandag den 2. august 2010, 18:13
Det kommer vel an på hvordan man anskuer det. Jeg ser det som en rodeo.
Det er muligt at den ene blev på hesten 3 sekunder længere, men det ændrer ikke på at man er smurt ind i lort fra top til tå, når man så bliver smidt af.
HVIS "SKAT"
Af: Bo Rasmussen, Mandag den 2. august 2010, 15:08
Kommer med en dom, som går mod Helle T. så har hun jo ikke lavet noget overhovedet, der ligner krisestyring - så har hun bare løjet stærkere end galop hestene løber. Det kaldes også løgn på løgn på løgn på løgn på løgn på løgn på løgn
Jamen det er de så ikke endnu
Af: Brian Clausen, Mandag den 2. august 2010, 23:02
Lad nu for H..... myndighederne kigge på sagen, de har større viden om sagen end vi læsere har, vi ved kun hvad aviser.... rettelse tabloidpressen skriver, og de skriver hvad som helst der kan sælge aviser :-(
Nu er det sådan at i danmark, er det domstole og lignende der dømmer, og indtil myndighederne har talt har jeg fuld tillid til HTS, hvis der skulle falde en dom der siger noget andet ja så må jeg tage den derfra, men indtil da så er der ingen grund til at fare frem på den måde
men jeg kan da kun sige velkommen til valgkampen, den mest svinske af slagsen i mands minde her i lille dannevang
Feriebarnet har jeg intet til overs for