Partifæller scorer kassen

Helle hyrer venner for millioner

Statsministerens ugentlige pressemøde

Helle Thorning-Schmidts regering har udpeget 32 nye rådgivere. Mange af dem er fundet i egne rækker. (Foto: Keld Navntoft) Se stort billede

Mens regeringen med den ene hånd fyrer mindst 1.467 ansatte i danske ministerier, har den brugt 25 millioner på at hyre 32 rådgivere - mange af dem hentet fra regeringspartierne.

1.437 embedsmænd er eller står til at blive sendt hjem med en fyreseddel fra ministerierne med besked om ikke at vise sig igen. Det viser B.T.s optælling – og det er endda blot i de otte ministerier, som foreløbig har meldt ud, hvor mange stillinger som ryger. I denne måned vil både Økonomi- og Forskningsministeriet også uddele endnu flere fyresedler.

- De fyrer jo løbende, så vi har endnu ikke nogen eksakte tal. Vi frygter, at det kan ende i flere tusinde fyringer og tomme stillinger som ikke bliver genbesat, siger Lars Qvistgaard, formand for de overenskomstansatte i DJØF.

Men samtidig med at regeringen fyrer folk i bundter, har den brugt 24,7 millioner kroner på at hyre 32 særlige rådgiver, der skal strø sukker på de politiske budskaber.

14 af de særlige rådgivere er endda hentet fra stillinger i de tre regeringspartier – og de er derfor blandt de politiske venner. Fire af spindoktorerne har fået årslønninger på over en million kroner inklusive pension, viser B.T.s aktindsigt i de særlige rådgiveres ansættelseskontrakter.

Læs mere om de mange nye rådgivere i fredagens udgave af B.T.  eller køb e-avisen her

Læs også:

- Så meget tjener Helle T's toprådgiver
- DF: Det er dobbeltmoralskt

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: