Hækkerup: Missilprojekt berører først Danmark om nogle år
Der kommer til at gå en rum tid, før Danmark skal involveres direkte i det europæiske missilforsvar, som NATO-landene er blevet enige om.
Der kommer til at gå en rum tid, før Danmark skal involveres direkte i det europæiske missilforsvar, som NATO-landene er blevet enige om.
NATO-landene er blevet enige om at oprette et nyt missilforsvar, men projektet vil ifølge forsvarsminister Nick Hækkerup (S) først påvirke Danmark om en årrække.
Det forventes, at det vil tage omkring 10 år at få NATOs missilskjold etableret. Det skal i første omgang opereres fra amerikanske skibe og en amerikansk radarstation i Tyrkiet. Senere skal flere europæiske lande, herunder Danmark, gøres til en del af missilskjoldet.
- Det skal først udbredes til at omfatte Danmark i løbet af nogle år. Så lige nu er vores rolle sådan set bare den moralske opbakning og støtte til det. Projektet starter i middelhavsområdet, og derfor vil der gå en betragtelig rum tid, før det når op og omfatter Danmark, siger Nick Hækkerup til Berlingske Nyhedsbureau.
Militærforskere vurderer, at missilprojektet først og fremmest har til hensigt at forhindre Iran i eventuelt at sende atomvåben mod Vesten. Forsvarsministeren peger på, at missilprojektet har særligt fokus på lande, der i første omgang vil kunne ramme Sydeuropa med atomvåben.
- De stater - som i øjeblikket er ved at udvikle langtrækkende atomvåben, der på et eller andet tidspunkt vil kunne nå Europa - vil først og fremmest kunne nå det sydlige Europa. Der går i hvert fald lang tid, før det vil kunne nå Danmark, siger Nick Hækkerup.
Det er dog ikke udelukket, at Danmark må tage mere aktivt del i projektet hurtigere end forventet.
- Det kommer helt an på, hvordan finansieringen er. I øjeblikket vil det være sådan, at det, der hedder command and control, det tager NATO sig af. Men selve hardwaret - altså missilerne osv. - skal vi selv tage os af, og det er hundedyrt. Så det er ikke noget, vi sådan lige kan gøre nu, siger forsvarsministeren.
Beslutningen om lanceringen af første fase af det europæiske missilforsvar blev taget på et NATO-topmøde i Chicago i weekenden.