Frank Jensen efterlyser afklaring om styreform
Administrationen i landets fire største kommuner skal samles under én borgmester. Det har været regeringens holdning, men nu vakler SF, og det ærgrer Københavns overborgmester.
Administrationen i landets fire største kommuner skal samles under én borgmester. Det har været regeringens holdning, men nu vakler SF, og det ærgrer Københavns overborgmester.
- Jeg er ærgerlig over, at SF kommer med denne melding, og at der ikke er en endelig afklaring internt i regeringen. Den må snart komme, siger Københavns overborgmester, Frank Jensen (S), til Berlingske Nyhedsbureau.
Reaktionen kommer, efter at SF i søndagens udgave af dagbladet Politiken sår tvivl om en ny styreform for de store byer, hvilket ellers er en del af regeringsgrundlaget.
- Der er ting, som vi godt kan diskutere at lægge sammen i én forvaltning, for eksempel IT og HR-funktioner. Men det er helt essentielt at have adgang til politisk-økonomiske analyser. Derfor går SF ikke ind for enhedsforvaltning, siger SFs kommunalordfører Lisbeth Bech Poulsen til Politiken.
Det er nye toner. Hidtil har SF og de to øvrige regeringspartier argumenteret for at samle administrationen under den øverste borgmester i de store byer, som man kender det fra landets øvrige kommuner.
Frank Jensen mener, at en ny styreform er nødvendig. Alene i i Københavns Kommune er der således 150 millioner kroner at hente årligt i effektiviseringsgevinst ved at samle en række funktioner.
- Jeg kan sagtens lave politik under den nuværende, og det lykkedes også at lave gode resultater for København med den styreform, vi har. Men vi har syv siloer ned gennem den københavnske forvaltning, og det gør jo, at den er frygtelig dyr. Jeg synes, det ville være bedre at kunne bruge de minimum 150 millioner kroner på at forbedre kernedriften overfor borgerne, siger Frank Jensen.
Selv om solomeldingen fra SF ærgrer ham, er han klar til at lytte:
- Jeg har forsøgt at imødekomme mine kolleger i SF, Enhedslisten og Radikale ved at sige, at jeg godt kan se, at København og andre storbyer har behov for en forskel i forhold til det almindelige kommunestyre, hvor det i dag er borgmesteren, der alene har ansvaret for administrationen. Jeg synes, at det ville være rigtigt i de store byer, at det er flertalspartiernes borgmestre, der i fællesskab udgør ledelsen af forvaltningen, siger Frank Jensen.
Styreformsdebatten blusser op med jævne mellemrum, og kritikerne af en ændring frygter, at borgmesteren sætter sig endnu tungere på magten.
- Målet er ikke, at jeg som overborgmester får ansvaret for hele forvaltningen. Målet er, at vi giver københavnerne mere service for skattekronerne, og at vores medarbejdere koncentrerer sig i stigende omfang om kerneydelsen i forhold til borgerne frem for intern koordinering. Det vil fortsat være sådan, at det er borgmesteren for børn- og ungeområdet, der sammen med sin forvaltningsdirektør har ansvaret for daginstitutionsområdet og for udmøntningen af de politikker, som Børn- og Ungeudvalget beslutter, og som Borgerrepræsentationen bakker op om, siger Frank Jensen.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaard (S) og Odense-borgmester Anker Boye (S).