25 ud af EU´s 27 medlemslande har på forhånd tilkendegivet, at de vil tilslutte sig finanspagten. Storbritannien meldte hurtigt ud, at det ikke vil være med, og mandag kom samme udmelding fra Tjekkiet. Tjekkiet har dog sagt, at det muligvis vil tilslutte sig på længere sigt.
Bt.dk giver dig her et overblik over, hvad finanspagten indeholder, og hvad det betyder for Danmark.
SKAL DANMARK GÅ MED I FINANSPAGTEN? HVAD MENER DU? DELTAG I DEBATTEN UNDER ARTIKLEN
Den vigtigste opgave
Finanspagtens vigtigste opgave er at sikre, at landenes enorme budgetunderskud bliver mindsket betragteligt. Derfor indeholder finanspagten flere skrappe krav til landenes samlede underskud, og holdningen fra statslederne er, at denne gang skal kravene opfyldes. Ellers vanker der bøder.
Her kommer udvalgte punkter fra finanspagten:
Fokus på forskellen
- Det strukturelle budgetunderskud i landene må ikke overstige 0,5 procent af BNP. På mere mundret dansk betyder et strukturelt underskud i dette tilfælde landenes forventede over- eller underskud, når man beregner et lands indtægter og udgifter i gennemsnit.
Ved at bruge et strukturelt underskud fremfor det reelle underskud er det muligt at fraregne ekstraordinære udgifter, f.eks. følger af finanskrisen. Hvis du skulle sammenligne det med din privatøkonomi, vil det betyde forskellen mellem dine indtægter og udgifter i en gennemsnitlig måned. Det betyder, at det er muligt at se, om der er sammenhæng mellem indtægter og udgifter hos landene.
I Danmark forventes det, at det strukturelle underskud bliver på 3,2 pct. i 2012 og 1,4 i 2013. Til sammenligning forventes det irske underskud at være på 8,0 pct. i 2012 og 8,1 i 2013.
Det reelle underskud
- Landene skal følge stabilitets- og vækstpagtens krav om, at budgetunderskuddet maksimalt må være tre procent af BNP. Her er vi så ude i, at man bruger det reelle underskud - også medregnet ekstraordinære udgifter, der f.eks. er i tiden til et øget antal arbejdsløse.
Her forventes det, at Danmark rammer 4,5 pct. i 2012 og 2,1 i 2013.
- Statsgælden i landene må ikke være på mere end 60 procent af BNP. Her har Danmark i øjeblikket har en statsgæld på lige under 30 pct af BNP - et udtryk for et lands samlede produktion). I 2012 ventes det, at gælden vil runde 500 mia kr.
- Budgetreglen skal skrives ind i landenes nationale lovgivninger. Det skyldes et ønske om at sikre en større forpligtelse for landene til at overholde reglerne.
Strid over bøde-risiko
- Overholdes reglerne ikke, kan landet blive pålagt at betale en bøde på op mod 0,1 procent af BNP. Her kommer vi ind i et rigtig stridspunkt i forhandlingerne. Mange lande ser bødereglerne som et stort indgreb i et lands selvstændighed. Men Tysklands kansler Angela Merkel stod fast på sit krav, at der automatisk bliver udskrevet en bøde, hvis man ikke overholder budgetreglerne. Og EU´s mor fik sin vilje.
Tilslutter Danmark sig finanspagten, og kan vi ikke overholde budgetreglerne, betyder det en bøde i størrelsesordenen 1,7 mia kr.
- Aftalen kan træde i kraft, når 12 eurolande har ratificeret den. Godkendelsen ventes at være en formsag og vil ske på EU-topmødet 1-2 marts.
Det er stadig usikkert, om Danmark tiltræder finanspagten. Statsminister Helle Thorning-Schmidt har udtalt, at hun er tilhænger af pagten, og hun har opbakning i Folketinget fra De Radikale, Venstre, SF og De Konservative. Problemet for Thorning er, at jurister i Justitsministeriet har svært ved at finde frem til, om finanspagten juridisk strider mod det danske euro-forbehold. Før det vides, kan vi officielt ikke tilslutte os finanspagten.
Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og Enhedslisten har på forhånd sagt, at de ønsker en folkeafstemning om finanspagten, hvilket er blevet afvist af regeringen.
Skal Danmark gå med i Finanspagten? Hvad mener du? Deltag i debatten herunder. De bedste indlæg bliver bragt i B.T. onsdag.























Tillid?
Af: Birgit Handen, Torsdag den 23. februar 2012, 11:13
Jeg har ikke tillid til nogen af dem der tager beslutninger i EU.Jeg mener ikke de er i stand til at vudere hvad der er bedst for de forskellige lande.Regeringen her i landet går kun efter personlig tifredstillelse af magt, så lad os for alt i verden ikke blive rodet ind i mere EU.
Sandheden?!?!?!
Af: Hansen, Torsdag den 9. februar 2012, 19:49
Der er et godt gammelt råd, som visse forældre har givet deres børn, der lyder:
Hold dig til sandheden min dreng/pige, den holder længere end noget andet, FOR DEN BLIVER SÅ SJÆLDENT BRUGT!
EU-fundamentalisternes forrædderi
Af: Hansen, Torsdag den 9. februar 2012, 00:51
Den største fejl danskerne nogensinde har begået er, at de har sovet tornerosesøvn de sidste 50 år, og i den tid har akademikere stille og roligt overtaget magten, overladt det danske herredømmet til bureaukrater i EU, og efter en velorganiseret salamimetode afskaffet demokratiet, smadret danske velfærd, økonomi og folkestyre, så det tidligere danske folkestyre først blev til et midlertidigt dansk "akademikervælde", og nu er styret af bureaukratiske og totalt udemokratiske "teknokrater" i EU!
Europagten skal ikke bare tiltrædes af de akademiske plattenslagere, danske politikere skal ikke bare forære 40 milliarder til Grækerne og andre uansvarlige sydeuropæiske lande, blot for at redde deres sindsyge "europrojekt", den danske befolkning skal tage den afgørelse, ikke de fanatiske "eroupater", og ved en folkeafstemning vil det blive et RUNGENDE NEJ, og kan politikerne og deres håndlangere journalisterne ikke finde ud af det, må de sparkes ud med fuld musik, hvis de er så EU/Euro-liderlige kan de bare smutte ud af Danmark!
Bilderbergerbandens darling Helle Thorning, er naturligvis desperat efter at redde deres vandvidsprojekt, det synkende fatamorgana Euroen og EU, og hverken Bilderbergerbanden eller de danske politikere har respekt for demokrati eller befolkningerne!
Men hvis Helle og Villy, indrager den danske befolkning i så uanstændigt et landsforrædderi, så er hun ikke alene om det, hun kan ikke gøre det uden mandat til det fra hovedparten af folketinget, men vi ved jo at både de borgerlige og venstrefløjen vil give hende grønt lys, det er jo ikke noget hun er i stand til at gøre på egen hånd, så måske skulle danskerne prøve at bruge den indvendige side af hovedet, og kræve alle Bilderbergerbandens lakajer skiftet ud, "NU" før det er for sent!
Men når det er sagt, så synes jeg det er en hjernedød handling, at danske politikere er villige til at ruinere deres egen befolkning, for at støtte dødssejleren EU/Euroen med 40 milliarder, som vi jo skal ud og låne på verdensmarkedet, foruden vores eget underskud på 65 milliarder fra 2011 og 95 milliarder for 2012, pluds alle de milliarder, som EU-medlemsskabet koster, det er en forbrydelse overfor den danske befolkning!
Politikerne burde i stedet for ophæve kronens binding til Euroen, og lade den danske møntfod flyde som svenskerne, og melde Danmark ud af den udemokratiske Bilderberger kontrollerede forbryderorganisation EU, og så tage en alvorlig snak og forhandling, med Norge, Sverrige, Finland, Færøerne, Island og Grønland, om at danne en "Nordisk Union", og så lade de uansvarlige syd-europæiske lande klare deres egne økonomiske problemer!
Og i.flg. rygter bragt i BT, så er tyskerne jo allerede i gang med, at trykke tyske D-Mark igen, så det hele er vel skuespil før det totale Euro-kollaps, og danskerne så sidder med en gæld på 40 milliarder tabte kroner, som de fortsat skal afdrage med rente og rentes rente, og som de så skal have finansieret af den danske befolkning, og så vil vi jo helt sikkert igen se et politiske komplot, hvor de fattige og mest svage også kommer til at betale denne regning, i form af besparelse på alle former for velfærd, og en kraftig stigning af af fødevarer, skatter og afgifter!
Nej opløs det forbryderiske politiske EU-projekt, og arrester så hele den kriminelle Bilderbergerbande og deres politiske "håndlangere" lakajer, før de får held med at gennemføre dette organiserede tyveri, og lad så landene gå over til de lokale møntenheder igen, så de selv kan kontrollere deres økonomi, og planlægge deres velfærd, skatter og afgifter, og lad så det fundamentalistiske, korrupte og forbryderiske EU-projekt lide samme skæbne som Euroen, og fortsætte deres dødssejlads ud over afgrundens rand uden os!
Men det er ikke Helles skyld alene, hun kan kun forråde danskerne med folketinget og EU-politisk nævn i ryggen, så skylden/uansvarligeheden kan kun gennemføres, hvis det røveri er sanktioneret af hovedparten af de danske politikere, for én ting er stensikkert, de har ikke et folkeligt mandat til at køre Danmak i sænk på nogen måder!
Europagten luskes igennem uden folkeafstemning!
Af: Hansen, Tirsdag den 7. februar 2012, 16:40
Ja nu er de så igen ved at lave et trick, som de gjorde da de med korrupte jurister i justitsministeriets hjælp, fik Lissabontraktaten igennem med påstanden om, at der ikke var tale om suverænitetsafgivelse, det samme svineri er de nu ved at gentage, og plyndrer den danske befolkning (statskassen) for 40 milliarder, til de ødsle sydeuropæere!
Hele banden på Christiansborg burde arresteres, de er så kriminelle og gennemkorrupte, så de ikke er værdige til at styre noget som helst!
Er det mig der er tosset?
Af: Hansen, Lørdag den 4. februar 2012, 18:22
BNP - et udtryk for et lands samlede produktion. - Sådan forklares begrebet i artiklen.
Eksempel: Jeg har et lille firma der på et år har en samlet produktion af vidt forskellige artikler til en produktionsværdi af en million kroner = BNP
Ved årets begyndelse forærer jeg på forhånd 1% af produktionsværdien væk plus at jeg forærer helt vildt til højre og venstre i årets løb.
Ved årets slutning viser det sig, at jeg har haft stort underskud på min produktion (BNP)
Alligevel fortsætter jeg i de følgende år med på forhånd at forære væk af min tabsgivende produktion (BNP)
Spørgsmål: Er jeg så idiot, pollitikker - eller nationaløkonom?
Manipuleret megafonmåling!
Af: Hansen, Lørdag den 4. februar 2012, 13:04
Ha ha ha, hvad ser og hører vi så, en manipuleret "megafonmåling" som påstår, at der er et flertal af danskerne, som siger ok til Euro-pagten, propagandamaskinen er skruet op på højeste gear i medierne, for at køre en positiv kampagne for dødssejleren Euroen og EU!
Det er garanteret løgn så det smælder i Valby Bakke, det er en bestilt meningsmåling med fastlagt og forudbestilt resultat, direktionen i Megafon-instituttet er EU-galninge som alle de andre akademiske og teknokratiske Bilderbergerbande lakajer!
Ikke intereseret i at forstå EU
Af: Hanne, Torsdag den 2. februar 2012, 14:16
I gamle dage (min ungdom) klarede Danmark sig fint uden at være medlem af EU-klubben,,, så lad os komme ud af EU i en fart inden vi havner i samme situation som Grækenland.
EFTERLYSNING - HVOR er PERNILLE ?
Af: Danerland, Torsdag den 2. februar 2012, 13:36
EFTERLYSNING - HVOR ER PERNILLE ROSENKRANTZ - THEIL henne omkring EU ?
==> http://www.tinyurl.dk/31303
Hun markerede sig, som en af de skarpeste EU modstandere og var ledende figur for Enhedslisten
Undskyld
Af: Bjarten, Torsdag den 2. februar 2012, 11:10
Undskyld Undskyld Undskyld, jeg har stemt på S og jeg lover at jeg ikke gør det igen.
EU har ingen europæisk identitet eller fælleskab!
Af: Erik Dagø, Torsdag den 2. februar 2012, 11:02
Jeg stemte ja til EF vedr. aftalen mellem fælles markeder, men stemte nej til EU. Ja-sigerne fra1972 vil i dag vist gerne have gjort det samme, nu da de ser, hvordan EU er en løgn!
Politikere og andre, der skovler penge og prestige ind på EU, har travlt med at finde undskyldninger til den ubehagelig opvågnen!
Det er nu klart for de fleste, at der findes ingen europæisk identitet eller fælleskab. Det eneste, der binder landene sammen, er euroen -mønten! Grækenland er det bedste bevis. En græker ved ikke, hvor og hvad Danmark er; men de ved, hvordan man begår socialt bedrageri - ca. 1 milliard euro årligt f.eks. udbetalt pension til 4500 tjenstemænd, der har været døde i mange år, ligesom der er mere end 9000 grækere, der er "omkring 150 år", som stadig modtager pension!
Det er bl.a. den svindel vi skal være med til at betale. Italien, Spanien og Portugal kan nok heller ikke sige sig fri?
På et krydstogt i foråret med bl.a. 400 spanske gymnasieelever, spurgte jeg flere om deres kendskab til Danmark. De vidste ikke, hvor Danmark befinder sig på verdenskortet - nogle kendte navnet
Laudrup, men ellers var de blanke.
Vi taler heller ikke fællessprog i EU og kommer aldrig til det!
PLATON sagde: Giv aldrig magt til mennesker, der ønsker magt!
EU har ingen europæisk identitet eller fælleskab!
Af: Erik Dagø, Torsdag den 2. februar 2012, 11:02
Jeg stemte ja til EF vedr. aftalen mellem fælles markeder, men stemte nej til EU. Ja-sigerne fra1972 vil i dag vist gerne have gjort det samme, nu da de ser, hvordan EU er en løgn!
Politikere og andre, der skovler penge og prestige ind på EU, har travlt med at finde undskyldninger til den ubehagelig opvågnen!
Det er nu klart for de fleste, at der findes ingen europæisk identitet eller fælleskab. Det eneste, der binder landene sammen, er euroen -mønten! Grækenland er det bedste bevis. En græker ved ikke, hvor og hvad Danmark er; men de ved, hvordan man begår socialt bedrageri - ca. 1 milliard euro årligt f.eks. udbetalt pension til 4500 tjenstemænd, der har været døde i mange år, ligesom der er mere end 9000 grækere, der er "omkring 150 år", som stadig modtager pension!
Det er bl.a. den svindel vi skal være med til at betale. Italien, Spanien og Portugal kan nok heller ikke sige sig fri?
På et krydstogt i foråret med bl.a. 400 spanske gymnasieelever, spurgte jeg flere om deres kendskab til Danmark. De vidste ikke, hvor Danmark befinder sig på verdenskortet - nogle kendte navnet
Laudrup, men ellers var de blanke.
Vi taler heller ikke fællessprog i EU og kommer aldrig til det!
PLATON sagde: Giv aldrig magt til mennesker, der ønsker magt!
54%
Af: Kirsten, Torsdag den 2. februar 2012, 10:44
Jeg har flere steder set, at 54% synes, vi skal med i finanspagten. Jeg har ingen steder set, hvem der står bag undersøgelsen? Det er måske 54% af folketingsmedlemmerne?
Vi skal bare have den afstemning, allerhelst om fortsat medlemsskab af EU.
Mit hjerte græder.
Af: Nyager, Torsdag den 2. februar 2012, 10:16
Danmarks forpligtigelser i forbindelse med finanspakten skal indskrives i grundloven, og alligevel syndes et flertal i folketinget ikke, at det er en sag, der skal til folkeafstemning. De ved godt, at de ikke har danskernes opbakning i EU-spørgsmål, derfor bliver EU heller ikke drøftet op til folketingsvalg.
Fremover behøver vi ikke ulejlige os med at stemme, for MF-erne bliver marionetdukker, og vi er børnene, der sidder passivt med åben mund og ser på.
Jeg er kunst over udvikling i det danske demokrati, jeg har set det komme gennem de seneste 10 år, og det er ikke blevet bedre af, at vi har fået en anden regering, de fortsætter i nøjagtig samme spor.
Godt jeg har levet hovedparten af mit liv.
Europater = psykopater og hele Europas problemet!!!
Af: Hansen, Torsdag den 2. februar 2012, 01:23
EU og Euroen er ikke løsningen på noget som helst, EU og Euroen er problemet og grunden til alle Europas problemer!
Det sindsyge Hitlerske stormagts projekt er også kun støttet af falske, løgnagtige akademiske og teknokratiske plattenslagere, og deres lakajer i den "Titaniske euroæiske dødssejler" EU!
Og det vanvidsprojekt har iøvrigt ikke og har aldrig haft den alm. europæiske befolknings opbakning, hvis vi fik en demokratisk afstemning for eler imod tilslutningen til EU, så ville det blive et "bragende nej" til at være styret og kontrolleret af den forbryderiske Bilderbergerbande!
Poul Christensen
Af: søren, Torsdag den 2. februar 2012, 01:04
Poul Christensen det skulle ikke undre mig du er forklædt og taget en heldækkende burka på, og i virkeligheden er du
Helle Thorning-Schmidt
Kom nu prøv at være ærlig, for første gang i dit liv, og imdrøm det selvom det er svært for dig:) kom nu det føles godt at være ærlig, og gøre noget godt, prøv det:)
EU-samarbejdet styker os!
Af: Poul Christensen, Onsdag den 1. februar 2012, 21:02
Hvis vi ikke havde EU vil vi være fattigere, vi ville have mindre indflydelse, vi havde ikke lave priser på flybilletter, vi vil ikke ha' en eksport af den størrelse vi har, uden EU. Uden penge ingen velfærd, højere arbejdsløshed!
EU er langt bedre og den bedste mulighed
Vrøvl
Af: Kim, Torsdag den 2. februar 2012, 16:14
Det er noget vrøvl du skriver.
Se f.eks. på Norge som ikke er med i EU, de klarer sig vist da udmærket.
Eu-bureaukratiet er med til at dræne landenes kasser, og de miliarder af euro der udbetales i landbrugsstøtte er også med til at udsuge landenes kasser - her bliver der ikke sparet, her er der ikke krise !.
EU
Af: Kirsten, Torsdag den 2. februar 2012, 10:48
Poul Christensen: det bliver altså ikke rigtigere af, at du gentager dit indlæg.
Hvorfor er grækerne så i den forfatning, de er i? De er da medlem af både EU og euroen, og burde efter din mening være rige og uden arbejdsløshed.
EU-samarbejdet styker os!
Af: Poul Christensen, Onsdag den 1. februar 2012, 21:02
Hvis vi ikke havde EU vil vi være fattigere, vi ville have mindre indflydelse, vi havde ikke lave priser på flybilletter, vi vil ikke ha' en eksport af den størrelse vi har, uden EU. Uden penge ingen velfærd, højere arbejdsløshed!
EU er langt bedre og den bedste mulighed
Rablende sindsygt
Af: Hansen, Onsdag den 1. februar 2012, 19:52
Hvis jeg sejlede med et lille velholdt og godt drevet skib, og det så blev dårligt vejr i området, og jeg så var i nærheden af en supertanker, som på det nærmeste var et vrag, og så ud som om det kunne synke hvornår det skulle være, så ville jeg da ikke lade min besætningen surre mit skib så fast i supertankeren, så jeg var sikker på at blive trukket med ned, når mastodonten forliste med mand og mus!
Jeg ville tværtimod se at komme på sikker afstand, så jeg også var sikker på ikke at blive trukket med ned, så al' det vrøvl med at vi skal binde os til en Euro, som er på fallittens rand, det er jo galimatias langt ud over alle grænser, vi skal derimod som svenskerne og englænderne frigøre os fra Euroen og lade kronen flyde!
Hvis jeg var ombord i et skib, hvor en hjernedød skipper, ville forsøge at få besætningen til at fastgøre skibet til vraget som nævnt ovenfor, så ville jeg begå mytteri og fratage skipperen kommandoen. spærre ham inde til faren var drevet over, besætningens/befolkningens sikkerhed er det vigtigtigste end hensynet til en sindsyg skipper/regering!
Tæskedumt
Af: Kim, Onsdag den 1. februar 2012, 18:51
Det er da tæskedumt af Danmark at tilslutte sig denne finanspagt.
Vi har intet med euro´en at gøre. Lad euro-landene selv klare deres problemer.
Der er intet til hinder for Danmark i frivilligt at følge euro´en valutakurs. Og der er intet til hinder for Danmark i frivilligt at opfylde de krav der er i finanspagten. Hvorfor i alverden skal vi så binde os nu og i al fremtid til en aftale som vi kun får de negative værdier af - vi binder os og vi overlader det til EU at bestemme over os, med ret til at kræve ekstreme bøde.
Og hvordan vil man egentlig opkræve bøder af de lande der er kommet i økonomiske vanskeligheder (f.ex. Grækenland) - man kan da ikke plukke en skaldet.
Økonomiske modeller
Af: Carl Eiler Carlsen, Onsdag den 1. februar 2012, 18:15
Man skal huske, hvis man tilslutter sig finanspagten, så tilslutter man sig også en bestemt økonomisk model/tænkemåde, derved udelukker man andre økonomiske modeller. Hvem ved vad der sker i fremtiden? ser vi bagud så har vi ændret radikalt siden trediverne. Vi skal vel stadig udvikle os?
UD af EU-cirkus
Af: Karin, Onsdag den 1. februar 2012, 15:06
UD af EU i en fart
censur
Af: Krause, Onsdag den 1. februar 2012, 13:49
Hvorfor bliver indslag "bremset"? Censur eller hvad?
Folkeafstemning
Af: Hansen, Onsdag den 1. februar 2012, 12:21
Nu er en folkeafstemning jo ikke helt uden for rækkevidde, hvis man altså for en enkelt gangs skyld, kan tro på noget som helst af politikernes retotik!
DF, Enhedslisten og Liberal Alliance er jo ikke en helt ligegyldig størrelse, hvis man da overhovedet kan tro på noget af det de siger, når der er tale om suverænitetsfgivelse, så skal kun 1/5 af folkettingets politikere stemme imod Europagt aftalen, for at det pr. automatik udløser en folkeafstemning, og 1/5 del af 179 (179 X 0,20) = 35,8 altså kun 36 mandater, og så vidt jeg ved kan de tre partier mønstre 42 mandater!
Så med mindre juristerne i justitsministeriet er så korrupte, at de løgnagtig vil påstå, lige som da Lissabon-traktaten blev vedtaget, at der ikke er tale om suverænitetsafgivelse, så får vi en demokratisk folkeafstemning om tiltrædelse eller afvisning af Euro-pagten!
Men juristerne er jo nok, som alle de akademiske politikere og teknokratiske plattenslagere helt i lommen på "Bilderbergerbanden"!
Retuebillet
Af: Carl Eiler Carlsen, Onsdag den 1. februar 2012, 18:09
Godt skrevet!
Alene det forhold, at der ingen "Returbillet" er, så er det klart afgivelse af suverænitet.
DK i Finanspagt, eller +
Af: axelsen, Onsdag den 1. februar 2012, 11:26
I betragtning af det økonomiske morads Grækenland med samt en række andre sydeuropæiske lande, incl. Irland har bragt EU i, forekommer det rigtigt for DK at tilslutte sig Pagten, idet en venstresnoget såvel som en højreorienteret regering også fremover vil have behov for budgetmæssigt at blive holdt gevaldigt i ørerne, såfremt de offentlige udgifter ikke skal løbe helt grassat og DK blive sat under "administration".
Ovennævnte dog alt under forudsætning af, at DK ikke under nogen omstændigheder finansielt skal bidrage til at finansiere ovennævnte landes svineri med skatteborgernes penge. Men hvordan tilsikrer man dette. ???
Barnepige
Af: Carl Eiler Carlsen, Onsdag den 1. februar 2012, 12:06
Mener du, at EU/Tyskland skal styre dansk økonomi. Se hvad der sker i Grækenland, det var et skønt land inden de kom med i euroen. Nu dikterer Merkel Grækenland, at pensionsalderen skal op, at der skal fyres X antal personer i det offentlige, osv. Hvis du studerer Grækenlands økonomi da mønten hed drakme, så ville du kunne se de aldrig skulle med i euroen. Flere andre lande er også på vej til, at få Tysk overherdømme. Hvem er skyld i at Grækenland kom med i euroen? Hvem tjener på en stærk euro? Hvem taber på en stærk euro? Hvem skal betale for en stærk euro?
Et meget stort flertal af danskere mener, at Danmark selv skal styre deres økonomi, vi vil ikke dikteres fra Tyskland!
Link!
Af: Jeanne Kruse, Onsdag den 1. februar 2012, 10:29
Det er her du kan skrive under og printe indsamlingssedler ud.
http://www.folkebevaegelsen.dk/spip.php?article4412
Svar vedr. EU- Pagt
Af: Reijo Pajala, Onsdag den 1. februar 2012, 15:43
Reijo : Nu må de kære politikere snart tage sig sammen og kunne styre Europa og dem der ikke vil være med må træde ud indtil de finder ud af hvad de vil .(ikke lade de andre betale deres underskud .
Din underskrift er vigtig !
Af: Peder Kruse, Onsdag den 1. februar 2012, 10:29
http://www.folkebevaegelsen.dk/spip.php?article4405
Sørg for at skrive under!
Af: Jeanne Kruse, Onsdag den 1. februar 2012, 10:21
Hej alle i brave mennesker!
Så har vores folkevalgte gjort det igen. Snydt og fiflet.
Vil vi finde os i det?
Nej.
Vi vandt EM i håndbold, så kan vi også vinde over de politikere der er hamrende ligeglade med demokrati og grundlov.
Vi skal have den folkeafstemning nu. Så skynd jer at skrive under og få så mange som muligt til det.
Vi ses i stemmeboksen.
Folke opstand
Af: Carl Eiler Carlsen, Onsdag den 1. februar 2012, 10:21
Vi er nogle der husker historien. Oprøret i Ungarn 1956 og oprøret i Tjekkoslovakiet 1968 var befolkningens svar på, at de politiske beslutninger blev taget hen over hovedet på befolkningen. Uroen i Grækenland er vel også udtryk for politisk overgreb på befolkningen. Er Europas demokrati i fare? Er vi på vej til tilstande, der minder om det gamle Sovjet?
Løgne fra journalister til den danske befolkning
Af: J.Hansen, Onsdag den 1. februar 2012, 09:31
Det Øvroliderlige DDR spreder i dag rygtet, at danskerne giver et stort klingende JA til Øvro-pagten, der skal sikre danske politikere på overførselsindkomst retræteposter i Øvro-stasi-unionen på endnu højere overførselsindkomster. Samtlige danske medier følger i hælene på DDR. Journalister er generelt dårligt begavede. De fleste rekrutteret fra venstreekstremiske og kommunistiske miljøer
Folkeafstemning TAK!
Af: Kc, Onsdag den 1. februar 2012, 07:12
Danske politikere er godt på vej med
at sælge Danmark. Nu må vi danskere have lov til at være med til
at afgøre, hvor vores land skal hen.
Altså skal vi have en folkeafstemning.
bedragere
Af: hanne, Onsdag den 1. februar 2012, 06:12
afstemning ja............
de tør ingen afstemning, for det bliver et klart nej
bedragere
Af: hanne, Onsdag den 1. februar 2012, 06:12
afstemning ja............
de tør ingen afstemning, for det bliver et klart nej
FORBRYDER ALBUM ?
Af: Danerland, Onsdag den 1. februar 2012, 03:33
KENDER du DEM ?
==> http://www.tinyurl.dk/31260
Nå, det er også skide lige meget, for de kender heller ikke dig og er i øvrigt ligeglade.
Men det er en uskøn forsamling af det korrupte EU `s Ministre for Finans og økonomi.
-------------
LYSET ?
Af: Laur, Onsdag den 1. februar 2012, 01:55
Tja - KOMMENTAR ? - Well : Der var engang en klog mand som sagde : Følg Pengestrømmen , se Hvem den gavner , Hvem nyder godt af den , i Hvilke lommer havner den - Hvor bliver den af ? "Og "Erkendelsen"
vil vise Bylden som bør Fjernes...!
Løgnene og de onde planer vil afsløres
Af: L.P., Tirsdag den 31. januar 2012, 23:45
Kan KUN give dig 100 % ret, Hansen!!
EU er blot en videreførelse fra Hitlers ønske om magt og herredømme over verden og hele dens befolkning!!
Og Helle T.S. er Danmarks repræsentant for det Mørke Illuminatistyre EU, som hun tilslutter sig helt og fuldt, som den slange hun er, - og oveni prøver at tage folket med sig, om de vil eller ej,-for med sine sammensvorne at gøre alt for at få verdensherredømme - men det vil IKKE lykkes for hende, for ret snart vil der komme den ene afsløring efter den anden, som får folket til at VÅGNE OP,- langt om længe,- og så er der kun en vej: EU`s samt regeringens UNDERGANG ,- akkurat som Hitlers rige!!
Mørket HAR tabt!
Fuld Bak Frem !
Af: Bernt Bresemann, Tirsdag den 31. januar 2012, 22:53
FULD BAK FREM !
Det er inderlig ligegyldigt om Danmark deltager i finanspagten - endnu et blålys. Virkeligheden uden for osteklokken går ubønhørligt videre.
Hvis "finanspagten" er svaret - hvad var så spørgsmålet ? Manglende disciplin ? Næppe.
Vækst og stabilitet ? Sig det til de 50 % ungdomsarbejdsløse i Spanien. Finanspagten, er en hån - der er for de unge end ikke på lang sigt udsigt til vækst og stabilitet. Nu med endnu en aktuel recession. At "sikre" med Thornings yndlingsfloskel. Hvis der i den flydende modernitet er noget der er sikkert, ja, så er det usikkerheden.
Finanspagten er New Public Management når det er værst. Hvis det brænder i kælderen taler man jo ikke om hvilke farve tapetet i stuen skal have. Ord ord ord, det er handling der savnes.
Euroen er en del af problemet og ikke en del af løsningen. Devisen i finanspagten kan kun være: "mere af det samme" - som om det skulle hjælpe. I stedet for et europæisk Tyskland har vi nu fået et Tysk Europa - og nøgleordet er germansk disciplin.
En "finanspagt" der gør de allerede uharmoniske EU-økonomier endnu mere ufleksible og i skærende kontrast til USA's økonomiske fleksibilitet.
Thorning har al mulig grund til IKKE at være tilfreds.
Endnu en gang er bolden sparket til hjørnespark.
"... Hvis man siger, at problemer starter som nogle, som man selv kan klare, dernæst kræves kollegaens indsats, så lederens, så en psykolog, så en managementrådgiver, så en JURIST, så en læge og til sidst en præst..." Bøje Larsen i bogen "Det gik dem ilde".
Når jurister kommer til - spænder jeg hanen på min pistol. Skal paragraffer og kancelissprog løse de strukturelle økonomiske problemer i Europa ? Hvem er så naiv og tro på det ?
Når den økonomiske krise til sin tid er blevet bare nogenlunde erkendt - er vi sikkert allerede godt i gang med endnu en fest drevet af dødssynden: Grådighed !
Euroen er fra undfangelsen et politisk prestige projekt der – surprise surprise – har haft nogle uintenderet svare økonomiske omkostninger. Nu forsøger politikerne så at redde euroen med politiske midler – og som det vil vise sig – surprise surprise – at gøre de økonomiske problemer værre
Det vil jeg - desværre - meget gerne citeres for om 1. år, om 5 år ja om 10 år.
Kassandra* - alias Bernt Bresemann
*´ironisk nok fra græsk mytologi
NÅR "NOGEN" HOPPER LET PÅ TÅ
Af: Mette, Tirsdag den 31. januar 2012, 22:50
og smiler EUforisk, stråler som en nyforelsket, alt imens hun begejstret fortæller om PLAN A, så forbeholder jeg mig retten til at stille spørgsmålet:
HVAD ER DIN PLAN B?
Jeg vil støvsuge ETHVERT GADEHJØRNE imorgen, blot for at finde et sted hvor jeg kan skrive under på, at vi skal have en
FOLKEAFSTEMNING NU!!!!!!!!!!!
helle (gussi)
Af: steen, Tirsdag den 31. januar 2012, 22:48
du har ikke andet løjet og bedraget og nu vil du give tyskerne magten i danmark også hvad får du tilgengæld
en formandsplads i eu . du burdes stilles for en rigsret hvis ikke danskene får lov at stemme om pakten. eller skal vi have en lille borgekrig for at få dig sat fra magten
Ønsker du at stemme om eu traktaten
Af: Steen Jørgensen, Tirsdag den 31. januar 2012, 22:37
Her kan du online give dig til kende hvis du ønsker en folkeafstemning om finanspagten i EU - jeg selv mener at EU ikke skal bestemme alt her i Danmark, her er linket :
http://www.folkebevaegelsen.dk/spip.php?article4405
Folkets stemme
Af: jannik, Tirsdag den 31. januar 2012, 22:00
Hvis i virkelig mener at vi skal have en folkeafstemning, kræver det at vi mener det, for danskere har meget med at råbe i skjul og ikke rejse sig fra stolen, og det er det vi skal hvis vi vil høres
Politisk forrædderi
Af: Hansen, Tirsdag den 31. januar 2012, 21:55
Men det ville have været det samme, hvis Løkke og Co. havde siddet ved magten, ville den pagt også blive gennemført uden folkeafstemning, EU-fanatikerne er lige falske og udemokratiske ALLESAMMEN!
nok er nok fru builderberg
Af: lylle, Tirsdag den 31. januar 2012, 21:54
og dig villy søvnig vågn da op...til alle levebrøds slotsretardoer..i skulle fyres hele banden...danmark var engang et yndigt land
Helle Thorning Bilderbergerbandens darling!
Af: Hansen, Tirsdag den 31. januar 2012, 21:48
http://www.youtube.com/watch?v=CB063m9aF-g&feature=youtu.be
Og Messerschmidt har ret hun er en falsk slange!
UD af EU - HASTER
Af: Rikke, Tirsdag den 31. januar 2012, 21:28
Helle VIL ses og høres hele tiden - selvom hun skader DK.
Vi VIL stemme!!!!!!!!!!!!!!!! ellers har vi ikke demokrati.
Håber i har dårlig smag i munden
Af: jannik, Tirsdag den 31. januar 2012, 21:01
TILLYKKE TIL JER DER FIK OS IND I EU.
TILLYKKE JER TIL JER DER IKKE LYTTEDE TIL GLISTRUP, OG SOM BRUGTE TID PÅ AT KASTE TING EFTER HAM.
TAK FORDI I HAR GJORT VORES SAMFUND TIL DET, DET ER IDAG TILLYKKE TILLYKKE TILLYKKE