DF'ere føler sig chikaneret i byrådene

13,6 procent af Dansk Folkepartis byrådsmedlemmer føler sig personligt chikaneret af byrådskolleger. Det er langt flere end hos andre partier, viser rundspørge.

Dansk Folkeparti er dem, de andre ikke vil lege med. I hvert fald føler omkring hver syvende DF'er sig chikaneret i byrådene, viser en rundspørge, som Berlingske Research har foretaget.

Blandt Venstres og Socialdemokraternes byrådsmedlemmer gælder det kun for 4,5 procent. Det skriver Berlingske Tidende.

- Man ønsker at mindske vores lyst til at ytre os. I starten blev jeg chikaneret udelukkende på grund af partifarven, men siden er det blevet mere personligt, forklarer Dansk Folkepartis Ib Poulsen, der sidder i byrådet i Thisted.

Den følelse kan Kirsten Algren, der sidder i Aalborg Byråd, sagtens genkende:

- I et af de udvalg, jeg sidder i, bliver jeg hørt og taget alvorligt, mens jeg i det andet nærmest bliver verbalt overfaldet. Når jeg stiller et spørgsmål, svarer alle på én gang. Chikanen kommer fra alle andre partier, siger den aalborgensiske DF'er.

Ifølge Kasper Møller Hansen, der er professor i statskundskab ved Københavns Universitet, er forklaringen på den politiske mobning et spørgsmål om fløjplacering.

/ritzau/

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: