Frankrig præsident Nicolas Sarkozy arbejder på at samle en gruppe af lande, der - uden om FN - skal forsøge at realisere den plan for Syrien, som Den Arabiske Liga anbefaler. Planen går blandt andet ud på, at præsident Bashar al-Assad skal trække sig.
Gruppen er nødvendig, mener den franske præsident, fordi Rusland og Kina nedlagde veto, da Sikkerhedsrådet lørdag havde Syrien på dagsordenen.
Men Danmark skal ikke tilslutte sig gruppen, mener Dansk Folkepartis udenrigsordfører, Søren Espersen.
- Jeg har sympati for Sarkozys forslag, men Danmark skal ikke være med. Vi skal ikke blande os i andre landes borgerkrige. Der er borgerkrige over alt i verden, og vi skal ikke rykke ind, hver gang der er borgerkrig. Syrerne må selv finde den udvikling, som de ønsker for deres land, siger Søren Espersen.
Han mener, det var en helt anden sag, da Danmark sidste år tilsluttede sig gruppen, der gik militært til værks i Libyen.
- Der er en enorm forskel på situationen i Syrien og Libyen. I Libyen handlede det om at befri en by, og det kunne vi klare ved hjælp af luftvåben. I Syrien skal man foretage, hvis man skal gå militært til værks, en invasion af landet. Det er eneste mulighed, fordi der er demonstrationer og opgør alle steder. Det er fuldstændig umuligt, siger Søren Espersen.






















