Præsten Flemming Pless er ambassadør for foreningen Gifted Children, der arbejder for bedst mulige vilkår for højt begavede børn, men han har selv været et helt almindeligt begavet barn, så det er ikke derfor, han støtter projektet.

- Nej, det ville være fint at kunne sige, at jeg er sindssygt begavet, men det er jeg ikke, siger Flemming Pless.

- Til gengæld har jeg gennem mit virke som præst gennem 25 år ofte oplevet, hvilke problemer højtbegavede børn døjer med.

- Jeg har oplevet en række konfirmander, som har kedet sig mere end andre til konfirmationsforberedelsen. De har været stille, indadvendte og er også ofte blevet mobbet.

- Pludselig er der så tilfældigt sket noget, hvor jeg har fået øje på, at de er helt vildt dygtige. Når jeg så langsomt har fået mig mavet ind på dem, har jeg set, at her er et potentiale, som forældrene måske ikke engang har fået øje på, fortæller Pless.

Han er også regionsrådsmedlem for Socialdemokraterne, og er helt enig med sin partifælle, børne- og undervisningsminister, Christine Antorini (S), der mener, at folkeskolen har forsømt de dygtigste elever.

- Det her er et område, hvor vi kan gøre det bedre. Jeg er helt enig i, at nu skal vi sætte en ny dagsorden, for der er en masse, der har behov for at få et skub i den rigtige retning.