Talte med store bogstaver på dagens LO-kongres

Børsting: Let så røven, Thorning!

børsting

Børsting uddelte verbale øretøver på dagens LO-kongres. (Foto: Lars Horn) Se stort billede

Danske lønmodtagere skal sikres langt bedre mod at risikere at miste deres arbejde til udenlandske håndværkere.

Og danske lønmodtagere skal i langt højere grad sikres mod, at nuværende danske produktions-jobs flyttes ud af Danmark for aldrig at vende tilbage.

Det understreger LOs formand Harald Børsting i sin beretning søndag eftermiddag ved LOs kongres i Aalborg.

Et af de helt store temaer under kongressen er sikring mod social dumping, og her gik LO-bossen direkte til stålet i sin opfordring til bl.a. statsminister Helle Thorning-Schmidt (S).

- Social dumping er ikke kun et arbejdsmarkedsproblem. Det er et problem, som vedrører hele samfundet. Et problem, som mere end noget andet udfordrer den danske model, sagde Harald Børsting.

- Alle er velkomne til at arbejde i Danmark. Men det skal ske på danske løn- og arbejdsvilkår, understregede han. Og kom så med et klokkeklart og helt umisforståeligt budskab til Helle Thorning-Schmidt:

- Det er kun rimeligt, at der også bliver råd til, at faglige organisationer kan få midler til at lave oplysningsarbejde over for de, som kommer til landet! Den opgave er enorm. Men nu må arbejdsgiverne, folketing og regering lette røven og komme i arbejdstøjet!, fastslog LO-formanden.

HVAD MENER DU? DELTAG I DEBATTEN NEDENFOR

Læs også

Your comment
Kun navn bliver vist i forbindelse med kommentaren.
Dog skal alle felter med * (stjerne) udfyldes.
Kommentarer

Arbejdsgivernes lakaj

Af: Hansen, Torsdag den 9. februar 2012, 20:33

Børstin har altid været arbejdsgivernes lakaj, og solgt sine medlemmer for småpenge!

Arbejdsopgaver til den rigtige pris

Af: Johansen, Torsdag den 9. februar 2012, 15:42

Det er vigtigt af hensyn til de skrantende økonomier i de degenererede og forsumpede juridiske, politiske og økonomiske landskaber omkring os, at vi får udført arbejde med en ordentlig kvalitet og mængde til en pris, der er råd til - derfor bør det være langt lettere og attraktivt at hente dygtig og flittig arbejdskraft fra lande, hvor skatter, afgifter og gebyrer er mindre end hos os selv - det var jo ikke for sjovt, at vi i sin tid stemte ja til EF-/EUmedlemsskabet.

Pampervælde

Af: Holger Danske, Torsdag den 9. februar 2012, 15:37

Ja selv de så magfulde og penggriske fagforeninger Spiller med på politikernes dårligdomme

De er lige så ukompetente som politikerne og tænker kun på at skrabe bunker af penge sammen Og nu er der pay time så ser verden helt anderleds ud

Jeg forstår ikke de ikke for længst har gjort oprør mod systemet i stedet for at spille med på det Men nok fordi de bare har et godt og højt betalt job så skidt med pøblet de kan jo bare betale

Færdig fagbevægelse..

Af: Jørgen, Torsdag den 9. februar 2012, 15:09

En fagbevægelse der har bevæget sig fra en stærk bevægelse til et ynkeligt fortagende der hver dag mister medlemmer i stride strømme til fx det her fupforetagende http://fagforeningsfup.dk Kan man jo diskutere om de overhovedet har nogen berettigelse

Fagbevægelsen er en pyramideselskab

Af: Tage Munkholm, Onsdag den 23. november 2011, 15:11

Fagforeningerne pålægger arbejdere
en urimelig skat for at få et arbejde.
DE kalder det kntigent,jeg kalder det skat.For denne kntingent er urimelig høj i forhold til det der gives
til medlemmerne.Denne ekstra skat er kun mulig gennem de såkaldte ekskluvsiv aftaler.Jeg kan kun.appelere til E U.at de forbyder det.

let røven

Af: johnny thomsen, Onsdag den 23. november 2011, 07:50

så let dog røven,det er jo svært når stolen klister sig til røven

LO i frit fald

Af: Lenette Tine Nielsen, Mandag den 31. oktober 2011, 16:51

Jep, Børsting er blevet snydt af lederen fra: "overførselsindkomstpartiet".

Revolutionen æder sine fædre...

Er han ikke lidt rigelig utålmodig?

Af: Knud Madsen, Mandag den 31. oktober 2011, 14:33

Lad dog Hellepigen nyde sin nyvundne glans og herlighed.
Hun skal vel have tid til at flyve lidt rundt i dronningens flyvemaskine og lege lidt vigtig i sin fine, nye ministerbil og føle sig tilpas i sit herlige statsministerkontor, som hun så fortvivlet og inderligt har ønsket sig i flere år?
I den tid hun pjatter omkring, laver hun vel ikke helt så mange ulykker, som hvis hun arbejdede?

Men lad os da følge Børsten og fordoble lønninger og pensioner. Så kan vi meget hurtigt nå frem til en statsbankerot og få startet på en ny men nok så barsk start.
Jeg er sikker på, at folk med Børstens vid og indsigt, ikke har fattet, at vi uanset hvad LO måtte mene, lever i en globaliseret verden, hvor vi med verdensrekord i lønninger og omkostninger så absolut ikke kan konkurrere, selv om vores varer skulle bære inskription som: "Made in Denmark under The Danish Model"
Jeg tror folk i udlandet er så inderligt, skideligeglade med, hvem der har produceret varen. De køber den vare som er billigst, lige som alle vi andre.

Den nye regering.

Af: h.pedersen, Mandag den 31. oktober 2011, 13:22

Den nye regering, en katastrofe for Danmark. Det betyder, højere skatter, højere og flere afgifter, øget indvandring. Lad os hurtigst muligt få en borgerlig regering igen!.

Medlemmerne flygter fra LO

Af: pelle priis, Mandag den 31. oktober 2011, 12:12

Fagforeningerne under LO. er selv skyld i, at medlemmerne flygter.

LO og fagbevægelsen blander sig politisk i alt for meget, ja man skulle næsten tro at LO var et politisk parti og troede at de kunne bruge Helles mandater, men her tager Børstenbinderen også fejl, det Helle lovede ham under valgkampen, snyder hun ham for, ligesom alle de andre løfter hun lovede vælgerne.

Børsting rejser børster

Af: Formand Hansen, Mandag den 31. oktober 2011, 09:27

Nej uhadada --- nu vil Børsting have at EU`s frie bevægelige arbejdsstyrke skal indrette sig efter LO overenskomst, arbejde på samme vilkår og samme overenstkomst løn, når de arbejder i Danmark --- Hallo hvad er der gået galt ? Nej i fremtiden hedder det EU løn, og arbejderne bevæger sig frit inden for EU --- uanset nationale fagforeninger og faglige organisationer af nogen som helst art!!!. Jeg tror at det eneste der kommer til at gælde i fremtiden for fremmede arbejdere og entrepnører, er at sikkerhedsregler og miljøregler bliver overholdt, og at arbejderne bliver registreret i et nyt skatte-afgiftsystem. Men tiden med faglige sammenslutninger er forbi, det løb er kørt da vi gik ind i EU, det er kun et spørgsmål om 5 eller 10 år.

tæsk

Af: OLE, Mandag den 31. oktober 2011, 09:19

Børsting: du får lige så mange tæsk her som du i virkeligheden, skulle have fysisk

Til Jørgen Weihrauch

Af: Hansen, Mandag den 31. oktober 2011, 09:11

Helt enig, det har jeg skrevet om de sidste 3 - 4 år, lad os få Frederik på tronen og genoprettet Kongedømmet, med et begrænset forretningsministerium, bestående af ca. 11 ministre med et minimalt administrativt apperat, en kraftig sanering i det vanvittige regeltyrani, som er blevet gennemført de sidste 20 - 30 år, og så sparket de organiserede røverbander ud af deres paladser, både i folketinget og organisationerne, de laver alligevel ikke andet end at leve i luksus, som parasitter på ryggen af "slaverne"!

Og alle de parasitter, skal så leve efter samme regler, som resten af befolkningen, ingen penge hvis de ikke vil arbejde, ingen særpensioner til dem, de må leve nøjagtig som alle andre i samfundet, og hvis de ikke er medlem af en fagforening, så må de sendes ud i aktivering til lønninger på et aktiveringsniveau (kontanthjælp)!

Hvis de har ment at de forhold er gode nok til alm. danske slaver, så er de også gode nok til alle de akademiske pampere, som har været den direkte årsag til, at Danmark/verden er på fallittens rand, de har varetaget egne interesser frem for helhedens!

ølle: --- Der er ikke ret mange, som overhovedet kan få lov at nøjes med at arbejde 37 timer, det er faktisk en ret organisationerne har solgt, man kan ikke nægte at arbejde over, så hvis en virksomhed tager for mange ordrer ind, og ikke har medarbejdere nok til at udføre arbejdet, så kan de forlange at folk arbejder over, og faktisk kan ingen lønmodtager nægte at arbejde over, hvis arbejdsgiveren/virksomhedsledelsen forlanger det!

Og som jeg skrev i et tidligere indlæg, når en virksomhed er i krise p.g.a. lønomkostningerne, så var det f***** da bedre at fyre en direktør, som har en løn på 10 millioner eller mere, end at fyre 30 af de folk i produktionen, for der vil være mindre nedgang i det produktive apperat, ved at være 1 - 4 ekstremt højtlønnede chefer mindre end ved at være 30 - 200 færre til at producere den vare, som er hele virksomhedens eksistensgrundlag!

Billige udlændinge er OK

Af: Søren Jensen, Mandag den 31. oktober 2011, 09:04

Selvfølgelig skal vi have løndumping, da det hele kørte for fuldt tryk tilkæmpede mange håndværkere sig en gevaldig løn, de sejrede af helvede til. Nu ønskes polske håndværkere som klarer arbejdet til en trediedel - fint med det. Vi får billig elektronik fra udlandet nu vil vi have billigt byggeri her er EU så en hjælp.

Dronning!

Af: Peter RIK, Mandag den 31. oktober 2011, 06:50

Godt indlæg Børsting! Men Din dronning har mere travlt med at rejse rundt og lege dronning!

Hvad kan LO gøre for Danmark

Af: Ernst Jensen, Mandag den 31. oktober 2011, 06:33

JA Det er nemt og billigt at sge andre skal gøre dit og dat. LO har så høje lønninger og så mange ansatte at de selv bør gå foran med uddannelse og information til sine medlemmer. Medlemmerne får intet for pengene og derfor er der medlemstilbagegang.
....

lokummet brænder

Af: lars lyn, Mandag den 31. oktober 2011, 03:51

hvor mange medlemmers kontingent skal der til for at dække bossernes lønninger og pentioner????
ups;; vi må have flere medlemmer ellers går det galt.
Hvad skal det ikke ende med??

Fagforeningerne har ødelagt landet

Af: ølle, Mandag den 31. oktober 2011, 04:54

Lad demder vil knokle gøre det uden de skal straffes med ekstra høje skatter. Ud med "jeg gider ikke arbejde mere end 37 timer om ugen for så har jeg ikke tid til at gå i haven fagforeningsdanskeren" ikke noget at sige til polakkerne tager alt det arbejde hvor der skal knokles. Fagforeningerne har selv ødelagt det for arbejderne med deres krav. Ikke noget at sige til virksomhederne rykker udenlands. Arbejd hårdt, tjen mange penge uden at blive straffet for det, det er vejen frem. SÅ må lighedsmagerne smøre salve på hvor det gør ondt.

Til - LO formanden - Kæmp for det !

Af: jørgen weihrauch, Mandag den 31. oktober 2011, 03:28

At lette røven kræver virkelig sin mand. At Danske vælgere er så blåøjede som tilfældet viser er uforståeligt i et så lille og reltativt velstillet samfund. På samme måde er der uforsteligt, at vi har en regering der er helt ude af trit med virkeligheden. Få dog Helle m.f sparket derhen hvor de ingen skade kan gør. Lad Danmark få et forretningsministerium sammensat af personer der ved hvordan pengestrømmen fører til velstand og det kan faktisk lade sig gøre ret kvikt. Man siger også der ikke er megen korruption i Danmark, men den trives da ganske godt og specielt hos tingets medlemmer.

Organiseret EU-røveri

Af: Hansen, Mandag den 31. oktober 2011, 02:36

Nej Børsting, det er jer der skal se at få fingeren ud af klydset, i sælger lønmodtagerne gang på gang for småpenge, det er ikke jeres medlemmers interesser, i varetager, det er magthavernes, industriens, pengeinstitutternes og jeres egne!!

Jeres medemmer er blevet slaver, og de kan kun få lønforhøjelse på én måde, ved at spare kontingentet til deres organisationer, for de varetager jo alligevel ikke mere derees interesser, de pampere er efterhånden helt og holdent i lommen på magthaverne og arbejdsgiverne!

Nu ser vi også lige, at Danish Crown fyrer folk igen, deres produktion er snart flyttet helt ud af landet, så samtidig bør danske lønmodtagere vel også begynde at overveje, om ikke det er på tide at boycotte alle de varer, som er flyttet ud af Danmark og produceres af løntrykkere rundt omkring i lande med billige slaver!

Danske firmaer har fået en ny trafik, de beholder alle de omkostningstunge dele af virksomhederne i Danmark, for her kan de udnytte alle rente-, og omkostningsfradrag, de danske afskrivningsregler, desuden er den danske statskassen helt åben for alle former for tilskud, og så flytter de produktionen ud af landet, når de ikke mere kan malke det danske samfund, og høster så overskuddet i skattely lande!

Derfor er alle danske skatteydere og lønmodtagere helt til grin, de er med til at udvikle produkter, og senere finansierer virksomhedernes industrieventyr rundt omkring i verden, men det skaber ikke danske arbejdspladser, og danske skatteydere får på ingen måder afkast af deres investeringer, det eneste danske lønmodtagere får ud af deres solidaritet, er afvikling af efterløn, en fyreseddel og forkortelse af ledighedsperioden!

Endnu engang ser vi det er de fattige, syge, gamle, børnene og børnefamilierne, altså generelt de fattigste skatteborgere i EU, der kommer til at betale "hele" regningen for den økonomiske krise, måske har vi ikke mere brug for en regerings-, og arbejdsgiverdomineret fagbevægelse men snarer en Robin Hood i Europa!

Det er ikke så underligt, at de korrupte europæisk akademisk politiske plattenslagere er ved at dø af grin, nu lykkedes det dem igen at blive enige om, hvordan man plyndrer den europæiske befolkning, under dække af at dødssejleren EU (Euroen) er vigtigere at redde, end den europæiske befolknings velfærd!

Der er ikke noget at sige til, at en politiske troværdigheds-måling viser, at kun de politisk skatteyderfinansierede spindoktorer (løgnefabrikanter) er mere utroværdige end politikere, og at journalisterne er næsten lige så utroværdige som politikere, de har jo også de sidste mange år, været helt pot og pande med politikerne om manipulationer, som politikernes trofaste og loyale lakajer "Lemminger"!

http://ekstrabladet.dk/nyheder/politik/danskpolitik/article1639887.ece

Og nu ser vi igen, hvordan nyvalgte ”tjenere” både indenrigs og i EU, har gang i et så gennemført udspekuleret og organiseret røveri, af de fattige til at forgylde sig selv og deres rige venner med, " et røveri man normalt kun ville se i en Bananrepublik", men som burde være helt uhørt i et demokratisk og anstændigt velfærdssamfund, med vælgerbedrag og løftebrud af dimensioner, men desværre er det ikke noget nyt, det er jo faktisk det eneste politikere kan og er rigtig gode til, der er ingen på kloden, der er mere falske og fyldt med løgne end politikere, og det har vi set efter alle valgkampe de sidste 30 - 40 år, men det har aldrig været mere lysende klart og massivt end efter denne valgkamp!

Men; det er svært at sidde og "skose" venstrefløjen for den asociale politik, som er ført i de sidste 10½ år under borgerlig regering, for det skal man da godt nok have en mærkelig moral for at gøre, og sådan er jeg altså ikke skruet sammen i hovedet, og heldigvis for det da!

Men det også helt umuligt at sidde og rose venstrefløjen, for de er jo helt åbenlyst ikke en pot pis bedre end de borgerlige, det havde jeg godt nok s heller ikke forventet, for jeg er ikke et sekund i tvivl om, at både højre og venstrefløjen er en flok pampere af værste skuffe, det har vi jo også set og oplevet igennem mange år, hvem der så er værst eller har det største ansvar for det, ja det kan jo nok diskuteres, for de har vist alle været lige gode om det ansvar, én ting er dog helt lysende klart og sikkert, der er ingen af dem i hverken højre eller venstrefløjen, der har stemt imod når hensigten har været at forgylde dem selv!

http://www.bt.dk/danmark/se-listen-saa-meget-scorer-eks-ministrene

Nej den allerstørste fejl vi mennesker har begået er, at vi gennem de sidste årtier, har givet akademikere alt for meget magt og indflydelse på vores samfundsforhold, og den magt og frihed til at plyndre både lande, befolkninger og virksomheder, har de slet ikke været i stand til uselvisk at administrere anstændigt, deres grådighed og begærlighed har derfor helt taget magten fra dem, og i deres selviskhed har de undergravet og ruineret både landene, befolkningerne og endog gamle gode og solide hæderkronede danske offentlige og private virksomheder!

Jeg er naturligvis ikke i tvivl om, at mange akademikere har fået en meget god teoretisk uddannelse, men det helt store problem er, at de fleste af dem slet ingen faglig kompetence har overhovedet, og selv om man i dag har gode PC-programmer, så hjælper det jo ikke meget, hvis akademikerne ikke er i stand til at fodre programmerne med saglige og faglige korrekte parametre, for så er det naturligvis kun et held eller mirakel, hvis der kommer et fagligt korrekt resultat ud af computeren!

Det er lidt ligesom at reducere en matematisk ligning, her kan man også godt undervejs lave en mindre fejl, og alligevel fortsætte med løsning af ligningen, men man vil aldrig nogensinde ende med at komme frem til det rigtige resultat: For at løse sådan en ligning, skal man altså have grundig og faglig indsigt i de matematiske grundprincipper, for at komme frem til det rigtige resultat, den slags opgaver kan ikke overlades til fagligt ukompetente teoretiske amatører!

Og rent faktisk tvivler jeg på, at vi overhovedet har en global krise, det virker mere som om, at det er en "FIXET" krise, politikerne rager til sig med arme og ben, virksomhederne og bankerne har rekord overskud, store vrksomheder bruger kisen til at ruinere de mindre konkurrenter og så købe dem op, de har belønner direktionerne med enorme lønninger og bonusordninger, pengene vælter ind i Nationalbanken så Bernstein snart ikke ved hvad han skal gøre af dem!

De eneste der mærker krisen er lønmodtagerne, børnefamilierne, de arbejdsløse og fattige, i modsætning til politikerne, direktionerne i banker og virksomheder, bliver de konstant udsat for kæmpe velfærdsforringelser og krav om løntilbageholdenhed endda lønnedgang af for at styrke konkurrenceevnen, det man kalder en "omvendt Robin Hood", hvor politikere (akademikere) tager fra de fattige, og forgylder sig selv og de rige i Danmark, EU og resten af den Vestlige verden!

Også på det område er Socialdemokratiet og SF ikke et hak bedre end hverken de borgerlige eller andre partier på borgen, de tjener alle først og fremmest deres egne interesser på alle måder, alle vil sælge endog deres egne forældre og bedsteforældre, hvis de kan få en bøjet, beskidt og halvrusten 50 øre ud af det, et så sammenspist og gennemsyret halvkorrupt system giver jeg ikke en pot pis for, derfor har jeg heller ikke stemt, for der er ikke nogle af de politikere, der var opstillet til valg, der er værdig til min stemme, HVIS JEG HAVDE STEMTE PÅ NOGEN AF DEM/JER, så var jeg jo medskyldig i den førte asociale politik!

Der er et gammelt mundheld der siger:

Hvis du kan bruge hænderne: Så kan du altid få mad på bordet!

Hvis du kan bruge hovedet: Så kan du endda blive rimelig velhavende!

Men kan du, helt uden at blinke med øjnene eller få dårlig samvittighed tage røven på alt og alle: Så behøver du hverken at bruge hovedet eller hænderne for at blive stinkende rig! ”så vil du faktisk være velegnet som politiker i vor tid”!

Et andet ordsprog siger: Den kloge narrer den mindre kloge! ”det ordsprog passer også på en typisk politiker i vor tid”!

Det ordsprog er opfundet af skruppelløse svindlere!

Hvis det ordsprog bruges af anstændige mennesker, så lyder det sådan her:

Den kloge narrer ingen, for det er han/hun alt for klog og anstændig til!

Det har noget med moral at gøre, samvittighed er en indbygget bevidsthed alle mennesker er skabt med, og lige som en rundsav skal den skærpes af og til for at fungere perfekt, således skal en moral også vedligeholdes, for at være på et anstændigt niveau, for at den kan gnaver i menneskets samvittighed og anstændighed, når ord og handlinger er to modsatrettede kræfter, således at deres handlinger overhovedet ikke er i overensstemmelse med god moral og anstændig adfærd, men hvis moralen konstant overskrides og samvittigheden konstant undertrykkes, så ender mennesket som en skruppelløs bastard helt uden moral overhovedet, for lige som en rundsav vil samvittigheden ikke virke, uden at man altid skærper og vedligeholder den, og der bestemt intet der tyder på at politikeres moral i vor tid er vedligeholdt!

Har ikke orket at læse hele dit meget lange indlæg.

Af: Knud Madsen, Mandag den 31. oktober 2011, 14:42

Men ud af de punkter jeg har set på, lader det til at du tror, at f.eks. Danish Crown ikke vil lægge produktion til udlandet, hvis bare vi fik fordoblet lønningerne her i DK og lagt nogle flere afgifter på arbejdsgiverne?
En særpræget logik, må jeg sige!!

Ord som kapitalisme og demokrati er ét eneste stort bedrageri!

Af: Hansen, Mandag den 31. oktober 2011, 01:31

Nej Børsting, det r jer i fagbevægelsens top, der skal se at få fingeren ud af røven, i har udviklet jer til at være kapitalen/arbejdsgivernes lakajer, og har totalt svigtet jeres medlemmer, måske ville det være godt for Danmark, hvis i og samtlige politikere blev sendt ud på arbejdsmakedet i et par år, og naturligvis 12 ninutter ekstra om dagen, så kan i jo se hvor længe i kan holde til eller har lyst til at knokle som gale, uden at i får andet end småpenge for arbejdet!

Vi har ikke i mange år haft "Demokrati" i Danmark, den slags ord er bare floskler, som bruges til at undertrykke befolkningen med, vi har det vi kan betegne som et akademisk kontroleret og topstyret partidiktatur!

Vi har heller ikke Kapitalisme i Danmark, vi har det man med et mere realistisk ord kan kalder "Kapitalsocialisme"!

Og selv om anstændigheden er ved at brede sig, blandt de rige i den vestlige verden, som kræver at få lov at betale mere til fællesskabet.

Så er der absolut ingen tegn på, at det vil smitte af, på nogle af akademikerne i de danske partier, faktisk konkurerer de næsten alle om at plyndre den fattige del af befolkningen, mest ekstrem er dog de rabiate kapitalistiske lakajer i Liberal Alliance, heller ikke selv om Obama nu også er tilhænger af, at de rige i USA skal betale en større del i skat til samfundshusholdningen.

http://www.business.dk/business-break/rige-tigger-om-at-betale-skat

Måske er der en chance for, at nogle af dem, som ekstremt har udnyttet systemet i Danmark og derved er blevet multimillionærer, også får dårlig samvittighed over, at mange tusinde børn, p.g.a. deres grådighed må leve under fattigdomsgrænsen!

For sandheden er jo som beskrevet, at vi i Danmark ikke længere har kapitalisme men gennem årtier har udviklet et ”kapitalsocialistisk” system, som betyder at:

Når kapitalen har profit, kan den frit stikke pengene i sine egne lommer.

Når den har tab, går den til staten og får pengene tilbage.

For finansselskaber og virksomheder ejer hinandens gæld, og hvis én går fallit, er der stor chance ”risiko” for at to eller tre andre også går ned.

Og så kommer de grådige politikere, finansselskaberne og industrien i vanskeligheder, og begynder at klynke som små børn, afskediger alle de lavestlønnede medarbejdere, i stedet for et par højtlønnede for at reducere lønomkostningsniveauet.

Det er det værste scenarie overhovedet en politiker kan tænke sig, for så mister han/hun stemmer og det må undgås, med alle til rådighed stående midler, selv halve sandheder eller halve og hele løgne.

Befolkningen må vælge, enten skal vi have "kapitalisme", og demokrati eller også skal vi have "socialisme", hvis vi skal have "kapitalisme" og demokrati, må samfundet have et system, hvor kapitalen skal stå på sine egne ben, og betale sin egne regninger og gæld.

Så vil "kapitalisterne" være mere forsigtig med de helt store risikable transaktioner, med "chance” for de helt store profitter, men også risiko for endnu større tab, som går ud over virksomhederne og medarbejderne, og skatteyderne som i sidste ende kommer til at betale.

Kapitalisterne ved godt, hvordan man beregner risiko, men industriens profit-, fidusmagere og spekulanter bruger det ikke længere.

Risiko betyder ikke noget i vor tids Danmark, og det er nogenlunde det samme i EU og resten af den kapitalistiske verden.

Systemet er opbygget og udviklet således, at “Staten” skatteborgerne og deres børn og børnebørn altid kommer til at betaler regningen, for politikernes og kapitalisternes tab p.g.a. deres uansvarlige adfærd.

Vi så for nylig på TV, at det danske landbruget har en gæld på 360 milliarder, som de nu vil have samfundet (skatteborgerne) til at betale, for at landmændene ikke skal risikere at måtte gå fra hus og hjem, på grund af hæmningsløse investeringer, storhedsvanvid og et enormt privat luksus overforbrug!

Den regning vil man så have samfundet (skatteborgerne) med til at betale, med trussel om at ellers vil arbejdspladserne flytte ud af landet, og flere politiske partier er rede til at bevillige støtte til de ansvarsløse landmænd, lige som de var det til den grådige banksektoren, der er ikke den samme velvilje, når lønmodtagerne bliver massefyret, fordi virksomhedsledere i landbruget, pengeinstitutterne, industrien og erhvervslivet ruinerer eller kører firmaerne i sænk!

Sådan at medarbejderne bliver massefyret, og de efter kort tids lediggang miste dagpenge med risiko for at måtte gå fra hus og hjem, som kan smadre deres liv/ægteskab og deres børns tryghed, fremtid og sikkerhed!

Og nu ser vi så, at partier i begge sider af det politiske spekter, næsten står på nakken af hinanden, for at erklære deres vilje til at hjælpe de ansvarsløse bønder og virksomhedsledere i det private erhverv, hvor er organisationerne og de forskellige partiers solidaritet henne, med de 65.000 børn, som må leve under fattigdomsgrænsen, ikke fordi deres forældre ikke vil lave noget, men fordi fagligt ukompetente og grådige akademiske plattenslagere har kørt deres firmaer/virksomheder i sænk, så der ikke er nogen arbejdspladser?

Alm. lønmodtagere vil i hvert fald ikke få hjælp, så længe rød blok er afhængig af støtte fra kapitalisternes håndlangere de asociale og korrupte "RadigGale", med dem som støtteparti vil det altid blive de svageste i samfundet, der kommer til at betale regningerne, både for politikernes, landmændenes og de riges helt ekstreme overforbrug og luksus, det blev hurtigt tydeligt, at magten var viktigere, end at få genoprettet et anstændigt velfærdssamfund!

http://www.dr.dk/nyheder/penge/2010/09/06/155209.htm

Her er de penge, som skulle finansiere alle de velfærdsgoder, som der er blevet skåret ned på, gennem 10 års bogerlig vandalisme, nu også støtte af de asociale RadiGale lakajer!

Nej det er måske her du burde kræve solidaritet Hr. Børsting, i stedet for at kræve at "dine medlemmer og arbejdsgivere" lønmodtagerne (slaverne), ikke skal arbejde 12 minutter mere, eller skal betale hele regningen for virksomhedernes og Danmarks gældskrise, husk du er lønmodtagernes repræsentant, du er ikke lønmodtagernes slavepisker!

I gamle dage var det så nemt, da havde arbejdsgiverne slavepiskere (ridefogeder), men da var det også dem selv, der betalte ridefogedernes løn, i vor tid er de faglige medlemsorgnisationer blevet arbejdsgivernes slavepiskere (ridefogeder), den eneste forskel fra dengang til nu er, at i vor tid er det lønmodtagerne selv, som betaler arbejdsgivernes slavepiskere (fagforeningsbosserne)!

Fagbevægelsen...

Af: Brian Nielsen, Søndag den 30. oktober 2011, 23:25

.. har ligesom socialdemokraterne og SF sejret sig ad helvede til!

(Frit efter Thomas Nielsen, fhv. fagforeningsboss).

Og nu vil de have, at skatteborgerne skal betale for deres propaganda?

Hvad hvis man nu i stedet satte skatten på arbejde ned, så konkurrencen udjævnede sig og alle kunne konkurrere på lige vilkår? Mon ikked et ville sætte gang i hjulene frem for at bruge pebgene til 'oplysning.' Enhver kan ganske fratis gå in på LO's website og læse deres version af løfter, som ikke holder.

Ingen ønsker sweatshops med underbetalte polakker, hvis bosser snyder for skat og MOMS - men hvad er det nu lige LO gør for sine medlemmer andet end at støtte S/SF i deres løfte-politik for medlemmernes penge?

Men Børsting får selv af sin egen medicin nu - man kan ikke rgne med sosser, SDF'er kan ikke finde ud af noget og EL vil have en diktaturstat.

Velkommen til den fagre nye socialdemokratiske verden.

Tomme tønder

Af: Benn Nielsen, Søndag den 30. oktober 2011, 23:02

Tomme tøndder buldrer mest. Det var ved at poste et tocifret millionbeløb ind i valgkampen til støtte for rød blok, at Børsting og venner fik overbevist et minimalt flertal af vælgerne om, at et regeringsskifte ville give guld og grønne skove.

Det var selvfølgelig løgn, og nu ligger Børsting, som han har redt.

Hans tomme ordskvalder er et forsøg på at dække over, hvilket kæmpeselvmål det var at få valgt en regering bestående af en flok sølle amatørere.

Ingen bør have medlidenhed med ham.

En uddøende dinosaur

Af: J. Poulsen, Søndag den 30. oktober 2011, 22:45

Harald Børsting er Gudskelov en uddøende race. Disse pampere har intet at byde på, og med Stasministerinden i hjørnekontoret står det endnu mere grelt til. I ligger som I selv har redt, men hvor er det synd for Danmark, at I svigter så totalt i jeres fordrejede magtbegær.

Alle har ret til at sige deres mening

Af: Nielsen, Søndag den 30. oktober 2011, 22:21

Alle har ret til at sige deres mening og komme med gode forslag, frustrationer osv. Men det er dog utroligt, at der på så lille et indlæg som her, er så mange, der ikke kan give en mening til kende uden at blive personlig. Hvorfor skal Haralds dialekt, udseende og hans kone stå for skud med useriøse kommentarer. Ingen mennesker fortjener at der tales sådan om deres personlighed. Fint man ikke er enig så lav kommentarer på det.!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

statsminister

Af: Vagn Olsen, Søndag den 30. oktober 2011, 21:19

hun gidder da ikke mere har fået en god taburet en fed bil en mand der ikke betaler skat, hvad mere kan man ønske sig

FAKTA....

Af: LUND, Søndag den 30. oktober 2011, 20:28

Joachim B. Olsen,du er DUM og
UHYGGELIGT...

P.S
DU ER KUN NUL -NUL-NUL

Hej Lund

Af: Knud Madsen, Mandag den 31. oktober 2011, 14:18

Til gengæld lyder du som en, der er virkelig intelligent!

hmm

Af: Hr Pedersen, Søndag den 30. oktober 2011, 20:10

Nu ligger Hr Børsting og co. jo nok som de selv har redt. i farten glemet de jo helt hvorfor de overhovedet er her. At det udelukkende var for at varetage deres medlemmer interesser. Og ikke at fjerne både realløn, efterløn og dagpenge.
Men bevares Hr Børsting har jo lovet medlemmerne en kæmpe gave til gengæld - nemlig Uddannelse - Hold da fast hvilken gave, at folk nu skal sige tak fordi de bliver oplært i det arbejde de skal udføre for arbejdsgiverne - Flot.

Nej Harald - du må selv lette

Af: Henrik, Søndag den 30. oktober 2011, 19:32

Kære Harald
Jeg ved at det er smerteligt at miste mange man holder af - og med de seneste år medlemsflugt forstår jeg din frustration. Malkekvæget er borte - de stakler der har forgyldt dig og dine andre pampere i årevis.

Let nu selv røven og vis at det som stakler har betalt for også har en værdi. Det er ikke altid de andre som skal gøre noget.

Jeg tror Børstig skulle få lettet sin fede RØV...

Af: Den liberale, Søndag den 30. oktober 2011, 19:23

Magen til pamper, der kan misbruge sine medlemmers penge. Manden kan jo ikke lukke for den omkringliggende verden...så flyt du til Nordkorea. Hvis ikke vi kan levere til prisen, så bliver der ikke noget arbejde. Så simpelt er det. I kan hyle alt det I vil, men i vil aldrig kunne stoppe konkurrencen-presset fra øst. Istedet skulle skatten lempes og personer hos Børstig bures inde. Sadam TJEK, Osama TJEK, Gadafi Tjek. Mangler Villy og Børstig....:)

Ikke tossegode

Af: Bente, Søndag den 30. oktober 2011, 19:21

Det er vigtigt, at vi bevarer vore egne arbejdspladser til danskere. Dog må hver lønmodetager osse til at lette røven. Det er blevet for mageligt gennem ti års borgerligt styre. Der er ikke talt om konkurrenceevne og vigtigheden af at være effektive. Derfor skal danskerne også være mere arbejdsvillige - og måske give den en ekstra skalle så behøver vi ikke frygte østeuropæerne. Sandheden er nok, at de nogen gange er flittgere - og så må vi jo selv være mindre magelige.

fjolser

Af: ARNE KAJSEn , Søndag den 30. oktober 2011, 19:18

Skatteministeren vil nu udstille selsbaber der ikke betaler skat i Danmark- Hvad med hane egen Statsminister - skal hendes skatteforhold også udstilles i avisen -eller hendes leasnings kontrakt - Thor Møger vil sikkert svare når han kommer hjem fra fritidsklubben

kyndelmisse

Af: skatte kaj , Søndag den 30. oktober 2011, 19:08

hvad med at man lossede de østeuropæiske arbejdere hjem hvor de hører hjemme og gi arbejdet til danskerne - hvis der er en ledig plads i flyet så giv den til villy søvndal , ham kan vi sku sagtens undvære

Øge retten til fradragsret på fagforning?!?

Af: Peter, Søndag den 30. oktober 2011, 19:06

Ja, det er da nok den eneste løsning der IKKE virker. På den måde får de dårligste fagforeninger grønt lys til at politisere istedet for at lave fagforening.

Det Danmark desværre har brug for er lavere skatter på arbejdsindkomst og 0 lønstigning i 10 år.

Derudover har vi brug for at få effektiviseret vores offentlige sektor kraftigt - tvungen udlicitering er nok nødvendigt så vi kan få billigere service for færre penge.

Lad være med at bilde jeg selv ind, at vi lever på en ø. Hvis vores lønninger er for høje så flyttes jobs bare til udlandet - det er ikke en snus med ens fagforening at gøre - men med noget der kaldes makoøkonomi.

Prøv at få Harald til at forklare det - manden lever jo i stenalderen!

God søndag

skat

Af: Kaj Jensen , Søndag den 30. oktober 2011, 19:01

Den arrogante skatteminister THOR MØGER vil nu udstille de multinationale selskaber der ikke betaler skat i danmark. hvad med at ofenligøre de danskere der skylder i skat , så vi andre ka se hvad der er for nogle nasserøve vi arbejder sammen med.

skat

Af: Kaj Jensen , Søndag den 30. oktober 2011, 19:01

Den arrogante skatteminister THOR MØGER vil nu udstille de multinationale selskaber der ikke betaler skat i danmark. hvad med at ofenligøre de danskere der skylder i skat , så vi andre ka se hvad der er for nogle nasserøve vi arbejder sammen med.

Udl. arbejdskraft i Danmark

Af: Jørn Olsen, Søndag den 30. oktober 2011, 18:55

Jeg er helt enig med Harald. Det skal ikke kunne lade sig gøre for udenlandsk lønmodtagere at arbejde her til dumpinglønninger. Uanset hvad EU måtte sige, kan og skal det kun være efter danske overenskomster, altså efter danske løn- og arbejdsvilkår

Vækstfremme

Af: T. Frederiksen, Søndag den 30. oktober 2011, 18:50

10.000.000.000 kr.

De glæder sig i denne tid
- i østeuropa.

Det er jo diskrimination...

Af: Jan, Søndag den 30. oktober 2011, 18:44

Spændende at se kællingen bortforklare det også. Hykleriet kender ingen grænser og de røde får ligger som de har redt.

Iorden at piske vennerne !

Af: Claus Jørgen Madsen, Søndag den 30. oktober 2011, 18:44

Helt enig med Harald, på med arbejdstøjet Thorning.
Der skal ændres på fradragsretten på fagligt kontinget så man ikke favorisere de gule svindelkasser, men hjælper fagbevægelsen som skaber overenskomster - uddannelser og oppebære den danske model. Når så det er sagt, så mener jeg heller ikke at det vil skade, hvis vi bare lidt glædes over at Lille lars fra Græsted og resten af sort blok, nu er væk fra regeringsmagten !! Det var en regering som halverede dagpenge perioden - forringede fradragsretten på vores kontingent - forringede mange muligheder for uddanelse for at indfører gratis praktik i virksomheder. Så ikke kun Thorning, men også LO, på med arbejdshandskerne, vi har travlt de næste 4 år ! OG VI KAN !! ;O)

kvæk kvæk

Af: P Hansen, Søndag den 30. oktober 2011, 19:10

Du kvækker som en bovlam frø...
De røde fagforeninger har kun et mål i livet, At få skrabet penge til sig,så de kan belønne de fede pampere som Børsting ,Christensen og alle de andre usmageligt kvalmene pampere...
Brækker mig på langs hvis Jeg skulle blive tvunget ind i deres svindlerforeninger, hvis arbejdsmetoder minder om Mafiaens metoder i 30`nes USA.. tvang og trusler...

Gør fagforeninger ulovlige, og landsforvis pamperne

Rigtig Pampere

Af: A.D., Søndag den 30. oktober 2011, 18:20

Bare : Lort lort og atter lort

Godt gået Harald

Af: Erling Jensen, Søndag den 30. oktober 2011, 18:08

Bravo Harald. Bare se at få de politikker i gang med at lave noget. De er godt nok fulde af løgn mange af dem. Hvis Helle ikke snart kommer igang, istedetfor at rende rundt nede i brusel og spille smart og se om hun kan få et job der, ja så er socialdemokratiet færdig. Så Harald bare bliv ved med at sparke dem i røven.

Købt og betalt !

Af: Erik Guldager, Søndag den 30. oktober 2011, 18:07

Nu hvor Harald har købt og betalt for regeringsmagten - med medlemmernes penge - er er vel OK at han ønsker der sker lidt. Men Harald.... det gør der ikke !

Snydt ! Som Helle også snød de lemminger der kritikløst stemte lystløgneren til magten !

Det er pt. er mest imponerende er, at Socialdemokraterne "kun" har mistet 20% af deres vælgere !!

Mistede medlemmer

Af: Karen, Søndag den 30. oktober 2011, 18:10

Og hvor mange er det så lige pamper fagforeningerne har tabt?????

Varm luft i Canal Grande

Af: Jan Eskildsen, Søndag den 30. oktober 2011, 18:04

Børsten har fortrængt, at LO gennem alle årene har postet penge i JA- kampagner vedrørende EU.
EU og før det EF har hele tiden haft arbejdskraftens frie bevægelighed som et af de bærende principper.
Har han sovet siden før 1972 ?!

Retvis konkurence ob jobben.

Af: Thor Arentoft, Søndag den 30. oktober 2011, 18:02

Harald Børsting har ret.
Faglige overenkomster skal holdes, og ikke undergraves af illoial konkurense, som social dumpning, eller smarte skattemetoder.
Problemet er at hver produktiv arbejder skal tilbagebetale en urimlig stor del af sin timløn: skat-afgifter-moms-fagforening-opsparing-arbejdsgiverafgifter o.s.v.
EU-reglerne giver de samme muligheder til arbejdskraft fra andre lande i EU, men de snydes groft af arbejdsgivere med lav moral, og får acceptere en lavere løn, og dervid kan de udkonkurere de Danske arbejdere.
EU siger fri rørlighed for arbejde og kapital, under lige og retfærdige vilkår.
Den Danske regering må stifte de love der indenfor EU-traktaten er nødvendige for at skabe lige og retfærdige vilkår for alle der kan og vil jobbe i Dansmark.
Enten sætter vi skatten på arbejde ned så vi får en rimelig konkurensenivå indenfor EU, eller vi skaber de love og den kontrol der er nødvendige for at retvis konkurense om arbejde etableres. Ingen regering bestående af S+SF kan sidde dette krav overhørig.
Så giv Harald Børsting al den støtte der behøves, det gælder vores felles fremtid.

Mere kontrol

Af: kurt, Søndag den 30. oktober 2011, 18:00

Det ville jo hjælpe betydeligt hvis dansk lovgivning blev overholdt, har skal told og skat politi arbejdstilsyn mm..... spille en meget størrer rolle i fremtiden end de gør idag.... ;-)

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: