Bevæget Pia K: 'Jeg har grædt'

'Nu vil jeg være der for min søde mand'

Det var en rørt og bevæget Pia Kjærsgaard, der tirsdag formiddag fortalte pressen om sit overraskende exit fra formandsposten i Dansk Folkeparti. 

- Der er mange, der siger, at de er kede af min beslutning, og der er måske også nogle, der vil komme til at fælde en lille tåre. Jeg har også selv grædt mange tårer i forhold til den her beslutning.

LÆS OGSÅ: Læs SF-ministers sviner til Pia på Facebook

LÆS OGSÅ: Svensk reaktion: Vi havde det svært med Kjærsgaard

Sådan sagde den afgående formand, der i starten af pressemødet var synligt bevæget, men hun lagde blandt andet vægt på, at hun nu gerne vil have mere tid til sin mand og sig selv.

- Jeg vil gerne blive ældre på en lidt mere rolig måde, end jeg er blevet hidtil, men jeg er jo stadig med i politik.

- Og jeg tror også, at min søde mand glæder sig til, at der kommer lidt mere ro på. Han har talrige fotos fra vores ferier, hvor jeg står og taler i telefon, fortalte hun med henvisning til, at hun altid har været i kontakt med både pressen og partiet, selv når hun har holdt fri.

Og det er bestemt ikke, fordi hun er blevet træt af sit job, at hun nu forlader det, understregede hun.

- Jeg har været glad i min hverdag. Jeg er stadig glad for min hverdag og mit liv, men det har været mig meget magtpåliggende, at det var mig selv, der tog beslutningen om, hvornår jeg ville gå. 

Ordene faldt på pressemødet i forbindelse med partiets sommergruppemøde i Silkeborg.

LÆS OGSÅ: Kommentatorer: En dronning takker af

- Jeg har kigget mig omkring for at finde en partileder, som er gået i rette tid, og jeg har faktisk ikke kunnet finde nogen. Og jeg har været fast besluttet på, at sådan skulle det ikke være for mig. Jeg ville være ked af, hvis folk klappede, når jeg gik, sagde hun.

Det kom som en overraskelse for de fleste alle, da Dansk Folkepartis leder Pia Kjærsgaard sent tirsdag aften meddelte, at hun forlader posten som formand for partiet og overlader tronen til sin kronprins, gruppeformand Kristian Thulesen Dahl.

Hun genopstiller ikke som formand på partiets årsmøde i september, men hun bliver i dansk politik som 'værdi-ordfører'.

Pia Kjærsgaards afgang har ifølge hende selv været mere end syv måneder undervejs og er blevet forberedt nøje i en snæver kreds af fortrolige. Folketingsgruppen blev først orienteret sent tirsdag aften.

Den 65-årige politiker fortsætter som sagt på en nyoprettet post som 'værdiordfører og tilkendegiver, at hun genopstiller ved næste valg. 43-årige Kristian Thulesen Dahl skal vælges af medlemmerne på partiets årsmøde i september.

Til det sagde Pia Kjærsgaard på pressemødet:

- Jeg føler mig på ingen måde færdig i dansk politik. Jeg kan godt lide mit politiske liv.

- Det ligger i kortene, at det er 'kronprins Kristian' tager over. Han går ind i folk med træsko på og har fuldstændig styr på økonomien, så jeg er helt tryg ved at overlade ledelsen til Kristian.

Selv om Kjærsgaard bliver i partiet, agter hun ikke at blande sig i ledelsen af partiet.

- Man har før oplevet en forhenværende formand, der surt sidder og blander sig og peger på alt det forkerte, partiet gør. Det vil man ikke opleve fra mig. Hvis Kristian spørger mig til råds, vil jeg råde ham, ellers ikke. Se deres teenagebilleder: Bikini-babe og lærersøn

Den sandsynligvis kommende formand tog ordet og sagde blandt andet:

- Vi vil gøre alt, hvad vi kan for at bringe partiet godt videre.

Han understregede også, at den politiske linje i partiet vil være fuldstændig uanfægtet af lederskriftet og gædede sig også over, at Pia Kjærsgaard bliver i folketinget og i dansk politik.

Læs også:

Prøv BT 1 måned for 98 kr + adgang til avisen på mobil og iPad.

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her