Regningen for terrordømts benprotese skal dog fra kommune og ministerium, før den havner i Belgien
Det var en rasende Peter Skaarup, der sidste uge gjorde bt.dk opmærksom på, at den terrordømte Lors Doukaev tilsyneladende får betalt en benprotese til op mod 70.000 kroner med offentlige midler. Nu viser det sig imidlertid, at retsordføreren kun har ret et stykke hen ad vejen.
DF raser: Lors Dukaev får ny kostbar benprotese for skattekroner
For selvom Lors Doukaev sidder i Statsfængsel Østjylland, og Horsens Kommune derfor i første omgang skal betale for benprotesen, vil kommunen sende den regning videre til Belgien. Her er Lors Doukaev statsborger.
I Horsens kommune oplyser centerchef for Myndighedsafdelingen for voksne, handicappede og ældre, Inger Buhl Foged, at kommunen generelt set altid forsøger at hente pengene hjem for den slags udlæg i det omfang, det er muligt. Den proces går gennem Social- og Integrationsministeriet.
Og det er muligt at få pengene retur, hvis Lors Doukaev har sin sygeforsikring i Belgien, skriver specialkonsulent Dan Theolander Holmgreen fra ministeriet til bt.dk. Det er de gældende EU-regler, der gør det muligt.
- Det betyder, at hvis en person, der er lovpligtigt sygeforsikret i Belgien, modtager ydelser i anledning af sygdom i Danmark, herunder ydelser efter serviceloven, kan kommunen/regionen få refunderet sine udgifter fra Belgien, oplyser ministeriet.
Ifølge Lors Doukaevs advokat Niels Anker Rasmussen fik Lors Doukaev betalt sin forrige benprotese af den belgiske sygeforsikring. Han kan dog ikke med sikkerhed kan sige, om den stadig gælder.



