Den netop indgåede aftale om finansloven for 2013 giver ret til kontanthjælp i et halvt år, for personer, som 56-årige John Berthelsen, hvis dagpengeperiode udløber i første halvår af 2013
- Det er da bedre, end et spark i røven, det må jeg da sige, lyder den umiddelbare reaktion fra John Berthelsen, efter det står klart at han står til at kunne få 10.335 kr om måneden i kontanthjælp fra nytår, hvor hans dagpengeperiode udløber i det første halve år af 2013, såfremt han siger ja til at tage en uddannelse.
- Jeg vil meget gerne færdiggøre min chaufføruddannelse, så hvis det her betyde, at jeg kan det, så er jeg rigtig tilfreds, siger John Bertelsen, der er ufaglært, og tidligere har arbejdet som blandt andet lastbilschauffør.
Han forklarer, at det 1. januar havde haft vidtrækkende konsekvenser, hvis ikke der var blevet gjort noget fra politisk hold.
- Så havde jeg været nødt til at gå fra hus og hjem. Og jeg var faktisk også tvunget til at blive skilt fra min kone. Så det her redder mig et halvt år mere.
Hvad mener du om den nye finanslov? Gør den nok for at løse dagpengeudfordringerne? Deltag i debatten herunder.




en midlertidlig løsning
Skrevet af Peter Nielsen, Mandag den 12. november 2012, 07:10
Synes det kun virker som en lappe løssning der er ikke noget makandt der siger på den måde her at der skabes nye job andet end de akut jobs de er blevet ening om
og ja fint nok med at få mulighed for at påbegynde en udd eller på anden måde opklaficer sig men hvor meget kan man få på de 10 uger eller et halvt år ? og hvad vis ens sagsbehandler på det lokale job center mener man skal tag noget andet end det man vil/kan alså forstået på den måde at feks. da jeg blev arbejdesløs va de fleste på det lokale job center store fortaler for at alle der va røget ud bare skulle udd sig til sos's kort sagt snakkede de ikke om andet godt nok har jeg ikke noget imod mensker eller noget men va bare ikke mig da jeg de sidste 15 år har arbejdet i produktion og min udd er også der inden for så havde godt nok sværdt ved at se mig inden for det område
så endlig ville jeg gerne vide om når de siger i den nye finaslov "relavant udd." om så job center får det afgørene ord for hvad du skal ? lyder lidt i mine øre somom at du som person ikke får det store og sige
Skatten op igen
Skrevet af Kim Hansen, Søndag den 11. november 2012, 17:55
INGEN KVALER OS DER ARBEJDER BETALER FUCK EN LORTE REGERING
- Jeg er ikke den "skarpeste kniv" ud i finansloven.
Skrevet af Sandy Haae Høyrup, Søndag den 11. november 2012, 15:37
Blot undre det mig, at fx DA-bossen og hans medlemmer taler om lønnedgang og løntilbageholdenhed, og regeringen hopper med på vognen.
Alle OMKOSTNINGER skal holdes nede, især lønomkostningerne? Alt i konkurrencens navn!
Spørgsmål; hvilken konkurrence, der er priskarteller i forskellige brancher. Og monopol dannelse som aldrig før!
Lønningerne er for høje: Siges der. Og de SKAL ned! Et nyt spørgsmål: Hvis lønninger taler vi om. Ministre/folketinget får lønforhøjelse hvert halve år. Direktørerne henter lønninger hjem, som ti familier kan leve anstændigt af, i samme lønperiode.
Mærkeligt, at direktør lønnen ikke er konkurrence forvredne i henhold til FIRMAETS indtjening.
Jeg havde den klare opfattelse, at slaveriet VAR ophørt! Men det er åbenbart kun SIMPLE lønslaver, der skal holde igen på løn.
Men havde fx fagforeninger ikke tvangsægtet socialdemokratiet, kunne det jo være, at de ville kæmpe for medlemmerne. Som betaler dyrt for INGEN TING, andet end en a-kasse!
Men igen! Jeg er ikke den skarpeste kniv i skuffen. Så det er nok bare en dum indstilling/tankegang, at et firma ansætter en mand til 1. million kr. om måneden. Blot for at han skal fyre andre mennesker, så finansen bag det hele kan skovle penge ind, til hvad? Et samfund der er gået på den bagerste?
USA´s kollaps medvirkede til start skuddet på anden verdenskrig.
Blot fordi finansen troede de tjente penge. Men kørte samfundet i sænk.
Hvor smart er lige det? Nu bliver det bare EU, der ryger, denne gang. Og jeg får endnu sværere ved at forstå logikken i folketinget, den ene minister efter den anden, taler i tåger og bruger sort snak. Hvem prøver de, at overbevise? - Dem der forstår dem? I givet tilfælde hvorfor. De forstår "åbenbart" budskabet.
En tåbe som jeg! Forstår ikke en sk.d, i den skæve fordeling, af et såkaldt SOCIALT samfund.
Og en tåbe som jeg, vil de give kontanthjælp, når man falder ud af dagpenge systemet. Betinget af jeg skulle tage en uddannelse. - Man smider IKKE penge ud på, at uddanne en idiot. Eller gør man?
- I givet tilfælde, vil jeg komme i folketinget.
Dagpenge ordning,
Skrevet af M.Makussen, Søndag den 11. november 2012, 15:00
Jeg er glad for, at der er lave en lille beslutning om,hvad der skal ske os der er så uheldig, at ryge ud af systemet næste år - uforskyldt!.
Om det gør en stor forskel ved jeg ikke. Nu har jeg arbejdet i praktik og job med løntilskud i ovet et år, hvad har det ført mig ud i ? Det er der ingen der giver et klap på skulderne for - godt gået. I jobcentret mener de, at jeg bliver udnyttet af virksomhederne, men hvad er alternativet?Mange af dem i landets jobcentre har jo ikke kendskab til hvad der foregår på arbejdsmarkedet / kommunen,så hvordan skal de råde os arbejdsløse i nogle retninger.
Jeg er meget spænd på, om vi kommer i akut job eller om vi må få opkvalificeret vores kompetancer når alt kommer til alt.
Det jeg undre mig over engang imellem.
Skrevet af Per Hansen, Søndag den 11. november 2012, 14:45
At man på den ene side skære ned for de arbejdsløse og på den anden side åbner porten så flere kan komme ind i landet og samtidlig nu gide dem en børnechek. Det var måske bedre at satse på danskene nu der er krisetider (og jeg er ikke racist blot logikker).
Og så kan jeg heller ikke forstå at det er de samme efternavne der dukker op på folketingets medlemmer efternavne a la Tørnæs, Hækkerup, Helvig, Auken, Krarup......osv.....
Så dem der bestemmer over os andre kan godt finde ud af at rave til sig i hoved og røv til dem selv.
logik for høns!
Skrevet af blablka, Søndag den 11. november 2012, 18:20
det er en lille problem i din logik: der er bare nogle danskere som ikke gider at arbejde!!! (og jeg siger det uden at være racist, for at citere dig)....derfor er det stadigvæk eftespøtgelese efter udenlandsk ufaglært arbejdskraft!
jeg er "en " af dem, som kom her i landet på "den åbne porte", som du siger, men som har altid arbejdet i de 3 år jeg har været her, nogle gange på samme tid med at tage i skole og lære sproget, tage en erhversuddannelse, og fra dette år med at tage en bacheloruddannelse. Så hvis man har vilje, alt er mulig!
Det jeg undre mig over engang imellem.
Skrevet af Per Hansen, Søndag den 11. november 2012, 14:45
At man på den ene side skære ned for de arbejdsløse og på den anden side åbner porten så flere kan komme ind i landet og samtidlig nu gide dem en børnechek. Det var måske bedre at satse på danskene nu der er krisetider (og jeg er ikke racist blot logikker).
Og så kan jeg heller ikke forstå at det er de samme efternavne der dukker op på folketingets medlemmer efternavne a la Tørnæs, Hækkerup, Helvig, Auken, Krarup......osv.....
Så dem der bestemmer over os andre kan godt finde ud af at rave til sig i hoved og røv til dem selv.
Børnefamilieydelse
Skrevet af Lene Pedersen, Søndag den 11. november 2012, 14:44
Ved godt at det er småpenge i statens budget, men der skal kun udbetales børnefamilieydelse til børn som er bosat i Danmark og ikke i Polen eller andre lande.
Lene Pedersen
Skrevet af Bente, Søndag den 11. november 2012, 15:36
Det kan vi desværre ikke undgå, det er bestemt af EU, husk de udenlandske børn får også S.U og andre sjove danske penge. Men børneminister pensioner dem har vi kun i DK, så dem kan vi starte med at afskaffe.
Flexjob
Skrevet af Lene Pedersen, Søndag den 11. november 2012, 14:42
Dejligt med flere flexjob, men en besparelse kunne være at de timer man arbejder får man overenskomst løn og de resterende timer på pensionslignende løn, alternativet er ren pension.
vedr finansloven og dagpengene
Skrevet af søren, Søndag den 11. november 2012, 14:33
lad os få et valg nu
Jenni
Skrevet af Bente, Søndag den 11. november 2012, 14:25
Hvorfor pokker kalder du flexjob for luxusjob, det har intet med luxus at gøre. Det er påtvunget job til syge og handicappede mennesker ikke andet, og med lav løn. Jeg er flexer og er pt sygemeldt igen. Jeg kan arbejde 6 timer om ugen, og kommer jeg ud i nyt flexjob vil min mdr. løn være godt 7500,- (Før skat) hvor fanden er luxus'en henne i det ?? Jeg spør bare ???
Luxus
Skrevet af Holger Danske, Søndag den 11. november 2012, 15:14
Det er jo det rene luxus med en timeløn på 1250 hvem får det?
Danmark frit
Holger Danske
Skrevet af Bente, Søndag den 11. november 2012, 15:33
For din skyld vil jeg håbe at du aldrig ender i syge systemet, synes du måske det ville være fedt at "kun" kunne arbejde 6 timer om ugen, og så skal pisses på af folk som dig. Jeg har en bilulykke, en arbejdsskade og 2 fejloperationer bag mig, jeg lever af morfin. Og så skal jeg igennem et sygesystem som indtil videre (denne gang) har varet 3 år. Jeg får ledighedsydelse som er 15000 kr om mdr før skat, og er jeg så "heldig" at få et job, ja så er min løn det halve, er det luxus ?? Nej, det er slavearbejde. Du er total latterlig at høre på, men som skrevet, for din skyld vil jeg aldrig håbe du ender i systemet, for så får du dit livs chok over hvordan man træder og sparker på dem der allerede ligge ned. Og næste gang du har lyst til at lave en forkert udregning, så gør det lige ordentligt. 6 timer om ugen gange 4 uger at 24 timer mod 7500 kr det er 312,5 kr. Du er total til grin. Jeg vil faktisk også hellere ha pension så får jeg da 15800 før skat om mdr. så hvorfor arbejde (ironi kan forekomme).
Hvem klager over 312,5kr/timen..?
Skrevet af Ken, Mandag den 12. november 2012, 11:18
Man kan sku da ikke klage over at få 312,5kr i timen. Hvad bliver der af en alm timeløn, som nok ligger omkring 125-130kr/timen. Det er beklageligt at du har været ude for ulykke og skader m.m, men det må formode at du har været forsikret mod, og dermed og fået erstatning. Også kan du enten arbejde eller ikke, men det burde være til en timeløn som alle andre. (hvor de færreste ligger på 312,5kr)
finans
Skrevet af John Christensen, Søndag den 11. november 2012, 14:23
Alle de tiltag hjælper ikke en skid. Lars Løkke vil hvis han bestemte, ingen lønstigninger de næste 8 år, gælder også medlemmer af folketinget, da de lever på overførelse indkomst. De producerer jo ikke en skid, men hæver socialløn ligesom de kongelige og mig da jeg er på efterløn
ambassaderne
Skrevet af jenni, Søndag den 11. november 2012, 14:21
De danske ambassader i de arabiske lande skal selvfølgelig også have klar besked om, at asylANSØGERE kan IKKE få børnefamilieydelse.
( forebyggelse af eksport af børnefamilier til Danmark )
Nej nej
Skrevet af Holger Danske, Søndag den 11. november 2012, 14:15
Nej nej og atter nej det hjælper jo aldrig en skid det der
Det eneste der virkelige kan hjælpe er at give danskerne nogel penge og ikke at tage dem fa dem Det sætter gang i hjulene Det man laver her gavner jo aldrig andet end gratis arbejde og det kommer der ingen ting ud af ( Prøv bare et år at sætte kontanthjælpen op på 20000 ligesom arbejdsløshedsforsikringen/ pension/efterløn Så kommer der gang i hjulene ) ikke at barbere ½ delen af danmarks befolkning ned på sultegrænsen
Og hvad gavner det at asylansøgere får børnepenge?
De tiltag er jo et lukke og slukke tiltag ikke andet
Danmark frit
flex
Skrevet af jenni, Søndag den 11. november 2012, 14:05
Jeg så at enhedslisten fik gennemført at etablere en masse flexjobs, altså de der lususjobs, der svindler kollegerne og dem, der betaler skat.
Flexjob.
vigtigere
Skrevet af derrick, Søndag den 11. november 2012, 14:01
Det var åbenbart vigtigere for EL at kæmpe for børnepenge til asylsøgere fra dag et,
end kæmpe for danskerne.
derrick
Skrevet af jenni, Søndag den 11. november 2012, 14:10
Du mener ikke 'børnepenge'
Du mener 'børnefamilieydelsen', altså skatteministeriet kontantbetaling af børns skattemæssige personfradrag til den skattepligtige forælder.
Det kan kun fuldt skattepligtige få.
Asylansøgere er ikke fuldt skattepligtige før deres asylansøgning er færdigbehandlet og endt op med, at de har fået opholdstilladelse.
Men det skal selvfølgelig pointere for kontordamerne, der sidder med udbetalingerne af børnefamilieydelse, at asylANSØGERE har IKKE ret til børnefamilieydelse.
hus og hjem
Skrevet af jenni, Søndag den 11. november 2012, 13:58
Han kan ikke få kontanthjælp, hvis han har hus og hjem.
Desværre John.
Skrevet af Vv, Søndag den 11. november 2012, 13:53
Jeg er desværre nødt til at skuffe dig John. For det eneste du nu bruger penge på er at uddanne dig til endnu mere arbejdsløshed. For man kan jo ikke pludselig trylle dig om til en kirurg vel?
Pengene til efteruddannelse som nu er afsat, er simpelthen spildt!
Et stort TAK
Skrevet af Holger, Søndag den 11. november 2012, 13:52
TAK til enhedslisten for Jeres støtte, så kan vi trygt sætte os tilbage i stolen igen mindst et år mere.....
Tumper...
Skrevet af Allan, Søndag den 11. november 2012, 13:47
Hvis EL er Utilfreds hvorfor stemmer i så JA.
I har sagt A så må i også sige B..... IDIOTER
løgne
Skrevet af betina, Søndag den 11. november 2012, 13:47
jeg tror ikke det hjælper noget.
de er fulde af løgn og lover en hel masse men kan ikke holde noget som helst.
Fuldstændig rigtigt!
Skrevet af Pedersen, Søndag den 11. november 2012, 17:51
Sådan er det,- det må folk snart se at få ind i skallen!!!
Det kniber gevaldigt for alt for mange!
VÅGN dog OP!
Mads Mostrup Jensen
Skrevet af Palle, Søndag den 11. november 2012, 13:42
Hvorfor kan man ikke komme i kontakt med det fjols af en såkaldt journalist ?
Er det ikke god skik at skilte med sin email på de artikler man skriver ?
Åbentbart ikke.
mail
Skrevet af jenni, Søndag den 11. november 2012, 14:02
Journalistens mail står over artiklen.
MEG@bt.dk
hjælper intet...
Skrevet af martin, Søndag den 11. november 2012, 13:42
Den hjælper intet på situationen, problemet bliver bare skubbet og giver kun falske forhåbninger.
Hvad vil regeringen gøre om at halvår IGEN for der står IGEN 15-20.000 uden dagpenge.
Det eneste der hjælper er at sætte gang i hjulene og sikre tryghed for befolkningen så de igen TØR bruge penge.
Regeringen har det nemt de har et MEGET svagt støtteparti som intet tør og bare føjer Regeringen. Deres motto er. Hellere redde regeringen og flere asylnassere end at få gang i Danmark og flere Job.
Helt ærligt EL hvad fanden er i så BANGE for, et valg havde været bedre end det ABELORT der nu er fremlagt