48 jagt- og golf-ture til Bendtsen

48 jagt- og golf-ture til Bendtsen - 1

23 jagtture og 25 golfrejser er det blevet til for Bendt Bendtsen. (Foto: Casper Christoffersen) Se stort billede

To måneder har det taget Erhvervs- og økonomiministeriet at lave en redegørelse over Bendt Bendtsens jagtture og golfrejser til Folketingets ombudsmand, der snart vil blive lagt ud på ministeriets hjemmeside. B.T. har dog allerede fået fat i redegørelsen via en aktindsigt.

Den sene aflevering af redegørelsen får nu socialdemokraterne til at beskylde ministeriet for bevidst at trække sagen i langdrag for ikke at skade den tidligere vicestatsminister Bendt Bendtsens valgtkamp til EU-parlamentet den 7. juni.

- Sagen lugter langt væk af, at ministeriet med vilje har trukket sagen ud, så de ikke skader deres tidligere ministers valgkamp, siger socialdemokraternes Benny Engelbrecht.

Det tog således blot integrationsministeriet fem uger at lave en redegørelse om den såkaldte Metock dom og ministeriets embedsførelse. Benny Engelbrecht peger på, at dette emne var langt mere kompliceret.

Efter B.T.s afsløringer, bad ombudsmanden 18. marts om en redegørelse og den foreligger nu. 23 jagtture og 25 golfrejser er det blevet til, efter at ministeriet har fratrukket nogle af de jagt- og golfarrangementer, som de betragter som helt private.

"Ud af de cirka 200 årlige eksterne arrangementer deltog ministeren i gennemsnit i cirka fire golfarrangementer og fire jagtarrangementer om året, svarende til samlet ca. fire pct. af de eksterne arrangementer, ministeren deltog i som minister", skriver ministeriet i redegørelsen.

"En del af jagt- og golfarrangementerne har endvidere haft en mere snæver repræsentativ krakter, det gør sig f.eks. gældende for jagter med Kongehuset, og jagt hos hofjægermester Christian Kjær, der afholdtes i tilknytning til Kongejagten, samt Stjernegolf, der havde det almennyttige formål at rejse midler til Rigshospitalets børneafdeling", fortsættes det.

Læs videre under annoncen

I en form for konklusion under afsluttende bemærkninger skriver ministeriet:

"Der er en ministeriel interesse i, at ministrene har en tæt kontakt til interessenterne på deres område, da det giver viden om og føling med, hvad der sker i samfundet indenfor deres ministerområde. Denne kontakt kan ske gennem traditionelle møder i ministeriet, men det er vigtigt at fastholde, at ministre naturligvis også kan have denne kontakt via forskelligtartede arrangementer ude i samfundet".

B.T.s artikler har desuden medført, at et politisk flertal har lavet et nyt regelsæt, hvorefter selve ministerkalenderen fremover er lukket for aktindsigt, mens ministrene selv skal oplyse om arrangementer som koncerter, fodboldkampe, biografture og jagtture på deres hjemmesider.

Ombudsmanden skal nu på baggrund af redegørelsen beslutte, om han vil iværksætte en undersøgelse.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Test

Gør et fladskærms- kup nu

17/02 19 kr
Slank

Sådan blev tv-kokken slank

16/02 10 kr
Bil og camping

Se listen - her er de mest fejlfri biler

13/02 10 kr
Mad og vin

Sunde kager med god samvittighed

11/02 15 kr

Annonce: