Den økonomiske fest er forbi, og de fede tider med luksusforbrug på friværdien og højtflyvende aktiekurser er skiftet ud med gedigne tømmermænd.
Boligpriserne og bankerne har allerede stået for skud. Nu er tiden kommet til danskernes pengepung. Men er det os alle, der får slag i økonomien?
- Krisen vender den tunge ende opad. Det er de vellønnede med pensionsopsparingen investeret i aktier, der kommer til at mærke det hårdest, siger professor Michael Møller fra Institut for finansiering på Copenhagen Business School.
Derimod vil danskere med lavere løn og som ikke lige kom ind på boligmarkedet i tide ikke mærke meget til krisens kradsen - nærmest tværtimod, mener Michael Møller.
- Dem vi har grinet af - de, der bor til leje og har sparet lidt op i banken - de får faktisk flere penge mellem hænderne, siger han.
Ledigheden vil stige
Mange vil også få mulighed for at komme ind på ejerboligmarkedet, fordi boligpriserne falder voldsomt.
- Der er ingen tvivl om, at ledigheden vil stige i 2009. Folk vil miste deres job. Spørgsmålet er, hvor lang og dyb krisen bliver, siger lektor ved center for arbejdsmarkedsforskning ved Aalborg Universitet, Flemming Ibsen, der frygter, at omkring 50.000 danskere inden for to år må tage plads i arbejdsløshedskøen.

























