Svømning-medaljer

Her har du en komplet liste med alle medaljevindere og danske resultater i de olympiske svømme-konkurrencer:

Mænd

50 meter fri

GULD: Gary Hall, USA og Anthony Ervin, USA, 21,98 sek.

BRONZE: Pieter van den Hoogenband, Holland, 22,03.

100 meter fri

GULD: Pieter van den Hoogenband, Holland, 48,30 sek.

SØLV: Alexander Popov, Rusland, 48,69.

BRONZE: Gary Hall, USA, 48,73.

100 meter brystsvømning

GULD: Domenico Fioravanti, Italien, 1.00,46 min.

SØLV: Ed Moses, USA, 1.00,73.

BRONZE: Roman Sloudnov, Rusland, 1.00,91.

100 meter rygcrawl

GULD: Lenny Krayzelburg, USA, 53,72 sek.

SØLV: Matthew Welsh, Australien, 54,07.

BRONZE: Stev Theloke, Tyskland, 54,82.

100 meter butterfly

GULD: Lars Frölander, Sverige, 52,00 sek.

SØLV: Michael Klim, Australien, 52,18.

BRONZE: Geoff Huegill, Australien, 52,22.

Dennis Otzen Jensen blev nummer fem i sit indledende heat med 55,70 og kom ikke videre.

200 meter fri

GULD: Pieter van den Hoogenband, Holland, 1.45,35 min. (tangering af VR).

SØLV: Ian Thorpe, Australien, 1.45,83.

BRONZE: Massimiliano Rosolino, Italien, 1.46,65.

200 meter brystsvømning

GULD: Domenico Fioravanti, Italien, 2.10,87 min.

SØLV: Terence Parkin, Sydafrika, 2.12,50.

BRONZE: Davide Rummolo, Italien, 2.12,73.

200 meter rygcrawl

GULD: Lenny Krayzelburg, USA, 1.56,76 min.

SØLV: Aaron Peirsol, USA, 1.57,35.

BRONZE: Matthew Welsh, Australien, 1.57,59.

200 meter butterfly

GULD: Tom Malchow, USA, 1.55,35 min.

SØLV: Denys Sylantjev, Ukraine, 1.55,76.

BRONZE: Justin Norris, Australien, 1.56,17.

200 meter medley

GULD: Massimiliano Rosolino, Italien, 1.58,98 min.

SØLV: Tom Dolan, USA, 1.59,77.

BRONZE: Tom Wilkens, USA, 2.00,87.

400 meter fri

GULD: Ian Thorpe, Australien, 3.40,59 min. (VR).

SØLV: Massimiliano Rosolino, Italien 3.43,40.

BRONZE: Klete Keller, USA 3.47,00.

400 meter medley

GULD: Tom Dolan, USA, 4.11,76 min. (VR).

SØLV: Erik Vendt, USA, 4.14,23.

BRONZE: Curtis Myden, Canada, 4.15,33.

1.500 meter fri

GULD: Grant Hackett, Australien, 14.48,33 min.

SØLV: Kieren Perkins, Australien, 14.53,59.

BRONZE: Chris Thompson, USA, 14.56,81.

Mænd, 4X100 meter fri

GULD: Australien, 3.13,67 min. (VR).

SØLV: USA, 3.13,86.

BRONZE: Brasilien, 3.17,40.

4X100 meter medley

GULD: USA (Lenny Krayzelburg, Ed Moses, Ian Crocker, Gary Hall Jr) 3.33,73 min. (VR).

SØLV: Australien (Matthew Welsh, Regan Harrison, Geoff Huegill, Michael Klim) 3.35,27.

BRONZE: Tyskland (Stev Theloke, Jens Kruppa, Thomas Rupprath, Torsten Spanneberg) 3.35,88.

4X200 meter fri

GULD: Australien (Ian Thorpe, Michael Klim, Todd Pearson, William Kirby) 7.07,05 (VR).

SØLV: USA (Scott Goldblatt, Josh Davis, Jamie Rauch, Klete Keller) 7.12,64.

BRONZE: Holland (Martijn Zuijdweg, Johan Kenkhuis, Marcel Wouda, Pieter van den Hoogenband) 7.12,70.

I indledende heat blev Danmark (Jacob Frilund Carstensen, Henrik Steen Andersen, Jeppe Bøje Nielsen, Dennis Otzen Jensen) nummer seks og satte dansk rekord med 7.24,63 min.

Kvinder

50 meter fri

GULD: Inge de Bruijn, Holland, 24,32 sek.

SØLV: Therese Alshammar, Sverige, 24,51.

BRONZE: Dara Torres, USA, 24,63.

Mette Jacobsen blev nummer to i sit indledende heat i 25,96. I en swim-off blev hun atter toer i 26,00 og sluttede derfor som nummer 17 og kom ikke med i semifinalerne.

100 meter fri

GULD: Inge de Bruijn, Holland, 53,83 sek.

SØLV: Therese Alshammar, Sverige, 54,33.

BRONZE: Dara Torres, USA og Jenny Thompson, USA, 54,43.

100 meter brystsvømning

GULD: Megan Quann, USA, 1.07,05 min.

SØLV: Leisel Jones, Australien, 1.07,49.

BRONZE: Penny Heyns, Sydafrika, 1.07,55.

100 meter rygcrawl

GULD: Diana Mocanu, Rumænien, 1.00,21 (OR).

SØLV: Mai Nakamura, Japan, 1.00,55.

BRONZE: Nina Zhivanevskaya, Spanien, 1.00,89.

8. Louise Ørnstedt, Danmark, 1.02,02.

100 meter butterfly

GULD: Inge de Bruijn, Holland, 56,61 sek. (VR).

SØLV: Martina Moravcova, Slovakiet, 57,97.

BRONZE: Dara Torres, USA, 58,20.

Mette Jacobsen blev nummer 6 i semifinale 1 og Sophia Skou blev nummer 8 i semifinale 2. Ingen danskere i finalen.

200 meter fri

GULD: Susie O'Neill, Australien, 1.58,24 min.

SØLV: Martina Moravcova, Slovakiet, 1.58,32.

BRONZE: Claudia Poll, Costa Rica, 1.58,81.

200 meter brystsvømning

GULD: Agnes Kovacs, Ungarn, 2.24,35 min.

SØLV: Kristy Kowal, USA, 2.24,56.

BRONZE: Amanda Beard, USA, 2.25,35.

200 meter rygcrawl

GULD: Diana Mocanu, Rumænien, 2.08,16 min.

SØLV: Roxana Maracineanu, Frankrig, 2.10,25.

BRONZE: Miki Nakao, Japan, 2.11,05.

Louise Ørnstedt satte nordisk rekord i indledende heat med 2.13,61. I semifinalen blev Louise nummer fem med 2.14,24, hvilket ikke var nok til finaledeltagelse.

200 meter butterfly

GULD: Misty Hyman, USA, 2.05,88 min.

SØLV: Susie O'Neill, Australien, 2.06,58.

BRONZE: Petria Thomas, Australien, 2.07,12.

4. Mette Jacobsen, Danmark, 2.08,24.

Sophia Skou nåede semifinalen, hvor hun i sit heat blev nummer otte med 2.11,07.

200 meter medley

GULD: Yana Klochkova, Ukraine, 2.10,68 min.

SØLV: Beatrice Caslaru, Rumænien, 2.12,57.

BRONZE: Cristina Teuscher, USA, 2.13,32.

400 meter fri

GULD: Brooke Bennett, USA, 4.05,80 min.

SØLV: Diana Munz, USA, 4.07,07 .

BRONZE: Claudia Poll, Costa Rica, 4.07,83.

400 meter medley

GULD: Yana Klochkova, Ukraine, 4.33,59 (VR).

SØLV: Yasuko Tajima, Japan, 4.35,96.

BRONZE: Beatrice Caslaru, Rumænien, 4.37,18.

800 meter fri

GULD: Brooke Bennett, USA, 8.19.67 min.

SØLV: Yana Klochkova, Ukraine, 8.22.66.

BRONZE: Kaitlin Sandeno, USA, 8.24.29.

4X100 meter fri

GULD: USA, 3.36,61 min. (VR).

SØLV: Holland, 3.39,83.

BRONZE: Sverige, 3.40,30.

4X100 meter medley

GULD: USA, 3.58,30 min. (VR).

SØLV: Australien, 4.01,59.

BRONZE: Japan, 4.04,16.

4X200 meter fri

GULD: USA, 7.57,80 min.

SØLV: Australien, 7.58,52.

BRONZE: Tyskland, 7.58,64.

Danmark

SYNKRONSVØMNING

Duet

GULD: Rusland (Olga Brusnikina/Maria Kisseleva) 99,580 point.

SØLV: Japan (Miya Tachibana/Miho Takeda) 98,650.

BRONZE: Frankrig (Virginie Dedieu/Myriam Lignot) 97,437.

Holdkonkurrence

GULD: Rusland, Elena Azarova/Olga Brusnikina/Maria Kisseleva/Olga Novokshchenova/Irina Perchina/Elena Soia/Yulia Vasilieva/Olga Vassioukova, 99,146 point.

SØLV: Japan, Ayano Egami/Raika Fujii/Yoko Isoda/Rei Jimbo/Miya Tachibana/Miho Takeda/Yoko Yoneda/Yuko Yoneda, 98,860.

BRONZE: Canada, Lyne Beaumont/Claire Carver-Dias/Erin Chan/Catherine Garceau/Fanny Letourneau/Kirstin Normand/Jacinthe Taillon/Reidun Tatham, 97,357.