Det drejer sig om et ungarsk studie, der konkluderer, at langvarig brug af mobiltelefoner kan have negativ virkning på antallet af mandlige sædceller og på deres bevægelighed. Undersøgelsen har både været refereret i The Sunday Times og på CNN, og den peger i samme retning, som forskning på Aarhus Universitet.
Der oplyste stråleforsker, lektor Sianette Kwee fra Institut for Medicinsk Biokemi i maj, at
levende fostervandsceller, der i laboratorium udsættes for stråling fra mobilmaster, opfører sig helt anderledes end tilsvarende menneskeceller, som ikke har været udsat for stråling.
- Hver gang, der kommer nye oplysninger, må det give anledning til, at vi stiller spørgsmål til sundhedsmyndighederne, om vi skal forholde os anderledes, end vi gør i dag, siger folketingsmedlem Thomas Adelskov (S) onsdag til Ritzau./ritzau/



















