Gode nyheder

Sneen halverer antallet af trafikdræbte

Sne igenNordjylland

Sneen har faldet over Danmark i ét væk. Her et eksempel fra Nordjylland (Foto: Henning Bagger) Se stort billede

Vinterens vanskelige kørselsforhold får danskerne til at køre mere forsigtigt. Det sparer menneskeliv.

Kulden og sneen har i månedsvis været anledning til irritation blandt flertallet af danskere. Men nu viser det faktisk, at der er stor fordel ved den hårde vinter.

Kun 31 mennesker har mistet livet i trafikken i løbet af de første to måneder af 2010, hvilket er godt halvdelen af det normale antal dødsfald i trafikken på nuværende tidspunkt.

Selvom man skulle tro, at snestorme og isglatte veje ville give endnu flere uheld, så har Anders Rosbo, direktør for Rådet for Sikker Trafik, en forklaring på det lave antal.

- Bilisterne vænner sig til den massive vinter med sne og is. De kører
galt de første dage med glatte veje, men derefter kører de langsommere,
holder afstand og koncentrerer sig mere, siger Anders Rosbo til DR.

Rosbo håber, at bilisternes forsigtighed vil fortsætte, når Kong vinter slipper sit hårde tag i Danmark.

- Vi ved, at det bliver en udfordring, når varmen kommer, sneen smelter og frosten forsvinder, siger Rosbo.

 

Lige nu på B.T. PLUS

Mad og vin

Sunde kager med god samvittighed

11/02 15 kr
Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: