Se video: Obama-familiens nye kæledægge

Den nye førstehund i Washington tog under sit første møde med verdenspressen alle med storm. Hunden har star quality", mener præsident Obama.

Glem den økonomiske krise, Nordkoreas atomtrusler og somaliske pirater. Den hotteste nyhed i Det Hvide Hus er den længe ventede ankomst af en seks måneder gammel portugisisk vandhund, som mandag blev præsenteret som præsidentfamiliens nye kæledægge.

Den sortkrøllede hundehvalp med hvide poter, der går under navnet Bo, har skabt overskrifter i medier tværs over USA, som med spænding har fulgt Obama-familiens jagt på en egnet hund.

Journalister har kæmpet om at blive de første, der afslørede identiteten på hunden, der har været en af de bedst bevarede hemmeligheder i Washington, siden præsident Obama på valgaftenen afslørede, at han havde lovet sine døtre, 10-årige Malia og syvårige Sasha, en hundehvalp efter præsidentvalget den 4. november.

Bo, som er en gave fra senator Edward Kennedy, er pludselig blevet verdens mest berømte hund. Men den lod nu til at tage sin nyfundne berømmelse i stiv pote, da den mandag mødte pressen for første gang på plænen foran Det Hvide Hus.

Men selvom hunden er inde i varmen, så er der dog stadig grænser. Præsident Obama blev for eksempel spurgt, hvor det nye kæledyr skal tilbringe sine nætter.

- Ikke i min seng, slog præsidenten fast.

Han sagde også, at den nye førstehund helt klart har "star quality", og at han nu endelig har fået sig en ven. Det sidste med henvisning til den tidligere amerikanske præsident Harry S. Trumans bemærkning om, at den eneste måde at få sig en ven på i Washington, er at anskaffe en hund.

/ritzau/Reuters

 

Lige nu på B.T. PLUS

Mad og vin

Sunde kager med god samvittighed

11/02 15 kr
Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: