Moské-penge er brugt til hjemmeside

Moské-penge er brugt til hjemmeside - 1

Pengene til en moské i Århus smuldrer bort for Forbundet af Islamiske Foreninger. (Foto: Brian Bergmann (modelfoto)) Se stort billede

Indsamlere har brugt 357.000 kroner på hjemmeside og tegninger. Det skriver metroXpress.

Private indsamlere til landets første moské i Århus må efter to års tur med raslebøssen sande, at det er dyrt at kradse penge ind.

Indsamlingen er søsat og styret af Forbundet af Islamiske Foreninger, der i alt har samlet 776.000 kroner ind. Men på foreningens konto står langt mindre, fordi foreningen har brugt mere end 357.000 kroner til at administrere indsamlingen. Det skriver metroXpress.

- De største poster er vores hjemmeside og nogle arkitekttegninger. Det har været dyrt, for det er en meget omfattende hjemmeside, vi har fået lavet, forklarer formand Ahmad El Ahmad, Forbundet af Islamiske Foreninger, til metroXpress.

Ahmad El Ahmad er ny-valgt formand for foreningen og ønsker derfor ikke at forholde sig til, om beløbet er stort, eller om den tidligere bestyrelse kunne have brugt pengene bedre.

- Nu ser vi fremad og laver en ny handlingsplan for at få flere penge samlet ind, siger Ahmad El Ahmad til metroXpress.De islamiske foreninger har intet fast beløb som mål for indsamlingen. Tidligere har moské-fortalerne talt om en bygning i 100-millioners-klassen, men første delmål er at få råd til at købe en godkendt grund og dermed få moskeen placeret.Ifølge selvstændig kommunikationsrådgiver og ekspert i fundraising Nanna Kalinka Bjerke er det langt fra usædvanligt at bruge store summer på at samle ind.

- Det er dyrt at samle ind, selv om det kan være svært at forklare bidragsyderne. Hvornår det bliver for dyrt, er svært at sige. Sæt nu, der kommer en mand med 10 millioner kroner om en uge. Så har pengene været givet godt ud, siger Nanna Kalinka Bjerre til metroXpress og understreger, at en indsamling bør have et fast beløb som mål.

- Så kan folk selv bedømme, om omkostningerne ved at samle ind er for store, siger hun til avisen.

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: