Mary og Frede undsluppet - politiet klar til at storme lufthavn

Mary og Frede undsluppet - politiet klar til at storme lufthavn - 1

Se stort billede

Situationen spidser til i Bangkok, hvor demonstranterne i byens to besatte lufthavne siger, at de langt fra er klar til at overgive sig. Kronprinsparret forlod i nat dansk tid Thailand.

Thailands politi talte i dag med regeringsfjendtlige demonstranter, der blokerer to lufthavne i hovedstaden Bangkok.

En højtstående politiembedsmand sagde, at demonstranterne vil blive flyttet, hvis forhandlingerne ikke fører til, at demonstranterne går frivilligt.

- Vi har bedt dem om at tillade, at lufthavnen genoptager operationerne, sagde politiets chefforhandler generalløjtnant, Suchart Muenkaew.

Folkets Demokrati Alliance (PAD) har belejret lufthavnene Don Muang og Suvarnabhumi og afskåret den thailandske hovedstad fra at sende fly i luften og modtage fly. Tusinder af rejsende er strandet.

Det thailandske handelskammers universitet meddelte, at det vil koste den thailandske økonomi op i mod 125 milliarder baht (34,7 milliarder kr.), hvis den politiske uro og lukningen af lufthavnene fortsætter endnu en måned.

De regeringsfjendtlige demonstranter, der har besat Bangkoks lufthavne, har tidligere fastslået, at de om nødvendigt vil "kæmpe til døden", hvis politiet forsøger at fjerne dem.

- Vi er ikke bange. Vi vil kæmpe til døden. Vi vil ikke overgive os, sagde Somsak Kosaisuk tidligere i dag til en flok tilhængere i Don Mueang-lufthavnen, som er den ene af byens to store lufthavne, der er besat af demonstranter.

Regeringen indførte i går nødretstilstand i de to lufthavne, hvilket betyder, at ordensmagten kan sættes ind for at få bragt situationen tilbage til det normale.

Det danske kronprinspar, der de seneste dage har gæstet Thailand, forlod i nat landet i Danfoss' firmajet fra en militær lufthavn i den kriseramte thailandske hovedstad, Bangkok. Det siger Lene Balleby, hoffets kommunikationschef.

Allerede inden kronprinsparret kom til Bangkok i mandags, var det arrangeret, at Danfoss' topledelse, der også er med flyet, skulle give Frederik og Mary et lift hjem.

Det er ikke klart, hvornår og hvor kronprinsparret lander. Men normalt varer turen til Danmark med en af de store passagermaskiner omkring 11 timer. Danfoss-flyet ventes dog at mellemlande et sted for at få brændstof i tanken.

/ritzau/AFP

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: