Ballon-festivalen foregik ifølge nyhedsbureauet AP og VG Nett i byen Albuquergue i New Mexico sent fredag aften dansk tid.
En stor menneskemængde fulgte den populære festival, ligesom amerikansk TV var rigt repræsenteret.
Alle fulgte de flotte balloner på deres færd, men pludselig gik det galt. En kolliderede direkte med en højspændingsledning og brød i brand.
- Jeg kunne ikke tro mine egne øjne, fortæller Glenn Vonderahe til AP. I det ene øjeblik så jeg ballonen, og i det næste øjeblik var den omgivet af røg og ild på vej mod jorden.
Han fortæller, at den brændende ballon ramte jorden, for derefter at blive trukket op igen af vinden og på ny ramte ledningerne, hvor den for en kort stund sad fast – før den styrtede direkte til jorden.
En mand blev fundet død og ilde tilredt på nedfaldsstedet, mens en anden person hårdt kvæstet blev fløjet med helikopter til hospitalet, fortæller Paul Bearce, som ledede slukningen efter tragedien.
Styrtet vil nu blive undersøgt af myndighederne, da det ikke er første gang, at der sker en dødsulykke netop ved denne festival.
For i 1982 omkom fire mennesker, da en gasbeholder i en af ballonerne eksploderede.
Også i 1990, 1993, 1998 og i fjor var der ballon-dødsulykker, fortæller AP og VG Nett.
Se videoen her:




















