Anette med i svindel for 2,1 mio.

Anette med i svindel for 2,1 mio. - 1

Ægteparret Uttenthal og Baggers fælles lejekontrakter på dyre luksusbiler var svindel for 2,1 mio. (Foto: Sigrid Nygaard) Se stort billede

Ægteparret Uttenthal og Baggers fælles lejekontrakter var svindel til 2,1 mio.

Indtil videre har Anette Utthental ageret den ulykkelige og intetanende hustru til sin ægtefælles svindelnumre. Men Stein Baggers kone har haft en central rolle i systematisk svindel med dyre luksusbiler og unddragelse af den lovpligtige registreringsafgift. I alt beløber svindelnummeret sig til cirka 2,1 mio. kr. i unddragede afgifter. Det skriver B.T. i dag.

LÆS MERE

Det nu landskendte ægtepar har lejet to luksusbiler, en sølvgrå Audi A8 og en metalgrå Porsche Carrera, hvor de er kommet udenom registreringsafgiften ved at lave en såkaldt 'tro og love erklæring', hvor både Stein Bagger og Anette Uttenthal garanterer, at de har bopæl i udlandet. Stik imod sandheden. Både Stein Baggers og Anette Uttenthals underskrifter findes på dokumenterne.


Klik på illustrationen for at se den i stor version


Klik på illustrationen for at se den i stor version

- Vi sigtede dem på stedet, da de erkendte, at de boede i Danmark. Hermed har de lavet groft skattesvig, siger politikommissær Lars Jakobsen fra Københavns Politis afdeling for særlove.

Nu er det kun Stein Bagger, som er sigtet i sagen. IT Factory-direktøren hævdede nemlig under afhøringen, at han forfalskede konens underskrift på 'tro og love erklæringen'. Derfor har politiet indtil videre opgivet at retsforfølge Anette Uttenthal.
Men Anette Uttenthal er dybt involveret. Det viser dokumenter, B.T. er besiddelse af.


Klik på illustrationen for at se den i stor version


Klik på illustrationen for at se den i stor version

Anette dybt involveret
For det første har Anette Uttenthal faktureret sin egen ejendomsmæglerforretning Home Østerbro for lejen af porschen. For det andet har hun siddet med ved møder med Stein Bagger og en advokat og udfærdiget den ulovlige kontrakt, hvor det fremgik, at parret havde den nødvendige, men usande bopæl i Sverige. Hun er blevet afhørt i sagen flere gange af politiet, samt blevet standset to gange med måneders mellemrum i de ulovligt lejede biler. Desuden er parrets lejlighed på Tuborg Sundpark blevet ransaget i sagen.

LÆS MERE

B.T. har ikke kunne skaffe en kommentar fra Anette Utthenthal. Hun er ikke vendt tilbage.


Klik på illustrationen for at se den i stor version


Klik på illustrationen for at se den i stor version

Læs hele historien i B.T. tirsdagA

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: