Frokostpausen varer 27 minutter

Er frokostpausen for kort? Eller sidder du ofte og spiser foran computeren med en sandwich i hånden? Så er du ikke alene. Folks frokostvaner bliver nemlig mere og mere stressede.

En undersøgelse foretaget af Eurest i Storbritannien viser, at englænderne i gennemsnit har sat deres frokostpause ned med ni minutter. I 2000 var pausen på 36 minutter. I 2002 var tendensen, at der kun blev spist og slappet af i 27 minutter. En tendens, som også kan spores i Danmark.

Og det er alt for lidt, mener stresskonsulent Ole Larsen, der tit gennemfører stresskurser for store firmaer. For korte pauser kan nemlig give stress.

»Man burde faktisk holde yderligere en halv times pause efter maden,« siger Ole Larsen, der samtidig forklarer, at der i det hele taget er alt for få pauser i hverdagen.

Mange små pauser
»Man skal holde mange små pauser i løbet af dagen. Pauser, hvor man kan ligge ned og få benene op, og pauser, hvor man bevæger sig. Det vigtigste for at undgå stress er nemlig bevægelse, variation og hvile.«

Derfor er det også vigtigt, at man ikke tager frokosten med ind foran computeren, så man kan komme hurtigere hjem og hente børnene, fortæller Ole Larsen:

»Det er det dummeste, man kan gøre. Man skal væk fra arbejdspladsen i frokostpausen. Og dét, at man tænker på, man skal hurtigere hjem, giver jo også stress. Hjernen har brug for tankefred.«

Og det er ikke kun ordet stress, du skal frygte i kølvandet på dine alt for få og korte pauser.«

Væk fra din plads
»For stress består af en masse fysiske komplikationer, som måske kan gøre arbejdsdagen endnu værre. Mavesår, hjertebanken, for højt blodtryk og kvalme er kun få af de ubehagelige sidegevinster, som en stressfyldt hverdag giver.

Så husk fra nu af at smør dig en god madpakke. Vinke farvel til kontorstolen og bevæg dig ud i solen - eller bare ned i kantinen.

mcn@bt.dk