Sælger sex med glæde

Gitte Klavsen har selv valgt at være prostitueret, og det skal politikerne ikke blande sig i, mener hun.

Det ligger så langt ude på landet, at der er flere kilometer mellem husene. Alligevel er der en livlig trafik på Gitte Klavsens gårdsplads i Bække vest for Kolding. Biler kommer og kører i en uendelighed. Her er der ingen finanskrise, der kradser. For Gitte sælger sex.

- Selv om der er krise, har jeg sat priserne op for nylig. Fordi jeg har så mange kunder. Og alligevel kommer der lige så mange, siger Gitte Klavsen, der tager 1.200 kr. for en halv times avanceret sex.

Meget aparte ønsker

Og det er det, der sælges mest af i Bække. Mange af mændene ankommer iført dametøj og har højst aparte ønsker til de seksuelle udskejelser.

- Min klinik ligger det sted i Jylland, hvor der kommer flest gæster med ønsker om alle mulige underlige former for sex. Sexformer, der ligger langt uden for den almindelige danskers normalitetsbegreber, og som de fleste ikke har fantasi til at forestille sig.

- Og jo længere over mod Vestjylland kunderne kommer fra, des mere mærkelige er deres ønsker, fortæller Gitte Klavsen.

- Jeg ser mænd, der har meget sære lyster. Mænd, der ønsker at blive truet med at blive slagtet som et svin. Mænd, der bliver pint, ydmyget og slået i en grad, som er svær at forestille sig. Mænd, der skal gå hele min have rundt med 5 kilo bly hængende i testiklerne. Mænd, der drømmer om at bedøve en kvinde og voldtage hende.

- Jeg sidder ofte med følelsen af, at det er godt, de kan få afløb for deres fantasier her hos mig under kontrollerede forhold, så de ikke begår kriminalitet.

Skal ikke forbydes, men registreres

Hun er vred over, at Socialdemokraterne har besluttet, at de vil arbejde for at forbyde prostitution. Gitte Klavsen har tidligere haft lederjob i det offentlige. Men hun valgte selv at starte op som prostitueret for fem år siden, og det skal politikerne ikke blande sig i, mener hun.

- Der er forskel på narkoprostituerede, der trækker på gaden, og på mig – en almindelig, veluddannet kvinde, der selv har valgt dette job. Jeg er uddannet inden for sundhedssektoren, jeg har siddet som leder i ældreplejen i syv år, og jeg har været med i ledelsen i Arriva Tog.

- Jeg mener, at alle prostituerede i Danmark skal registreres. At vi skal have et CVR-nummer, og når vi samtidig kan bevise, at vi ikke er handlede kvinder, skulle det være muligt for os at få et certifikat med en smiley, vi kan hænge på klinik-døren. Det giver mændene mulighed for at se, at her arbejder kvinderne af egen fri vilje, siger Gitte Klavsen.

Skal kunne sige fra

Hun arbejder helt alene i sit hus bortset fra en dag om ugen, hvor hun får hjælp af en anden prostitueret. Men hun har kun oplevet problemer og trusler ganske få gange i de fem år, hun har haft klinik.

- Det første år jeg arbejdede som prostitueret, kunne jeg ikke finde ud af at sige ordentligt fra. Der var mange, der overskred mine grænser. Det kostede dyrt for mig, og jeg kunne næsten ikke holde jobbet ud. Men jeg lærte af det, og i dag er der ingen, der overskrider mine grænser.

- Hvis der bliver forsøgt på det, og det ikke bliver respekteret første gang, jeg siger nej, så skal jeg hurtigt vise dem døren ud af mit hus, siger hun.

Mange gør det i smug

Hun har to store døtre, men ingen mand eller kæreste. Men hun kender mange gifte kvinder, der arbejder som prostituerede, uden at deres mænd ved det.

- Det er især kvinder, der arbejder i pleje- og sundhedssektoren og også nogle i politiet. De fortæller deres mænd, at de er på overarbejde, kursus el. lign., siger hun.

- Mange vil jo nok spørge sig selv, om kunderne ikke skulle have hjælp i stedet for. Det kan vi kun være enige om. Men et forbud mod købesex får altså ikke disse mænd til at henvende sig til en terapeut eller psykolog.

Og det er naturligvis ikke lutter lagkage at være prostitueret. Gitte Klavsen erkender, at der er en bagside af medaljen.

- Det værste ved at være prostitueret er, at man altid skal lyve om sit job. Jeg sidder jo ikke til moster Annas 80 års fødselsdag og fortæller til alle, hvad jeg laver til daglig. Det ville der være mange, der blev stødt over.

- Men jeg har valgt at fortælle mine to døtre, min familie og omgangskreds, hvad jeg laver, og det er blevet modtaget positivt de fleste steder, slutter Gitte Klavsen.