Tyve løb med kabler og bil

Roskilde Festival bestjålet

Roskilde Festival 2007

Tyvene løb blandt andet med strømkablerne til madboderne, der ses i baggrunden. (Foto: Torben Christensen) Se stort billede

roskildeheader

Roskilde Festivalen mistede natten til mandag elkabler for flere hundrede tusinde kroner. En tyv brød ind i festivalens garage i Roskilde og stjal de sorte elkabler, der typisk bliver brugt til madboderne.

Som om det ikke var nok, snuppede tyven også festivalens ladbil, der stod parkeret i garagen.

Det skriver DAGBLADET Roskilde.

- Som altid, når man har indbrud, er det skideirriterende, at nogen gør sådan noget, og man føler det meget grænseoverskridende, at andre går ind på ens område på den måde, siger Søren Mariegård fra festivalledelsen.

Tyveriet får dog ingen indflydelse på Roskilde Festival, der begynder i slutningen af juni, fortæller han.

- Kablerne er heldigvis nemme at skaffe igen, så det kan vi sagtens nå, og til musikken bruger vi helt andre kabler, så festivalen er ikke i fare, siger han.

Ladbilen, der blev stjålet, kom allerede tilbage mandag. En mand ringede og sagde, at bilen stod i Hornbæk, så nu er bilen parkeret i Roskilde igen.

 

Lige nu på B.T. PLUS

Mad og vin

Sunde kager med god samvittighed

11/02 15 kr
Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: