Hold kæft det er varmt

De sveder i Roskilde

  • roskilde_svedig

    Det er hede tider på årets Roskilde Festival. Meteologerne har varslet op mod 30 grader i den kommende uge. (Foto: Sisse Sejr-Nørgaard) Se stort billede

  • roskilde_svedig

    Clara Luna, Emma, Caroline, Ellen, Pauline og Rose orker ikke varmen, så de bliver nødt til at droppe skønhedssøvnen. Ikke at de har brug for den. Mens Oliver – som stadig ligger i teltet – sagtens kan klare solen lidt endnu. (Foto: Sisse Sejr-Nørgaard) Se stort billede

  • roskilde_svedig

    Jeppe sov stadig, da B.T. vækkede ham ved en 9.30 tiden i et telt, hvor man kunne stege spejlæg på teltdugen. Han forklarede, at hvis man drikker masser af kolde øl, så klarer man varmen. Se stort billede

  • roskilde_svedig

    X Factor-lejren uden alt for meget X Factor om morgenen havde mod på at samle sig i et telt, bare for at teste, hvor varmt det var. (Foto: Sisse Sejr-Nørgaard) Se stort billede

  • roskilde_svedig

    19-årige Oliver er iklædt orange spandex-dragt og det er en han dybt taknemmelig for. I den kan han både ånde, drikke, ryge og undgå forbrændinger. (Foto: Sisse Sejr-Nørgaard) Se stort billede

Forrige knap 01|02|03|04|05 Næse knap

25-30 grader i vente. Smæk så lige de temperaturer ind i et telt af nylon, dump tømmermænd og dermed en pløk tørst i og så har du Roskilde Festivalens warm up fest.

Tusinder af glade mennesker har parkeret deres liv, have-pavillion og telte under den bagende sol. Og hvis der nogensinde var snak om, at unge mennesker lider af sløvsind, så send dem ud på campingområderne ved dyreskuepladsen. Det er praktisk taget umuligt at sove branderten ud, med mindre man pakker liggeunderlaget og finder skygge.

Eller også skal man, som 17-årige Oliver, drikke så meget, at man kan sove gennem en rockkoncert.

- Jeg sover lige videre. Bare indtil solen er stået op. Eller mere op i al fald, snøvlede han kl. 9.30 fra kilden af kondensvandshelvedet i teltet, da B.T. kom på besøg under teltdugen.

Bare drik kolde øl

Lidt derfra lå Jeppe og Ulrik og sov i deres store telt, da B.T. bankede på teltdugen.

- Det sgu meget lækkert med den varme, forklarede Ulrik, mens hans ven Jeppe kunne uddybe med:

- Når man drikker en masse kolde øl inden, så virker varmen ikke så voldsom.

De kvindelige festivalgæster synes dog mere varmemodtagelige end drengene.

- Vi kan ikke sove i sådan en varme. Så vi står op og finder på noget, forklarede Clara Luna fra København.

Hun tidligt oppe med veninder, da solen bagte dem ud af teltet allerede ved 08-tiden.

- Vi klarer os ved at drikke masser af vand og smide tøjet.

Og det var vitterligt varmt i pigernes iglotelt. B.T.-reporternes briller duggede til i samme øjeblik, teltdugen blev rykket til side.

X Factor i lejren

- Vi har både Z, L og sol Factor, men det kniber lidt med X Factoren i denne hede, måtte den lærerstuderende Line beklage, da B.T. ville tage temperaturen i lejren med det talentfremmende navn.

- Min X Factor er.. Øhhh.. Jeg tror måske jeg glemte den i min jakke?, forklarede hendes lejrkammerat Christian, mens en tredje kammerat, Niels, kommer ned og forklarer sit mangel på talent med:

- Jeg har lige kastet op.

Og også i denne lejr er det praktisk taget umuligt at få sovet branderten ud, da kondensvandet drev ned af teltdugen.

Dragten har reddet mit liv

Forståeligt nok er gode råd dyre, hvis man ikke er til at smide det meste af tøjet, som de fleste mennesker på campingområdet gør i disse dage.

- Denne dragt har reddet mit liv, forklarer 19-årige Oliver, der er iført en heldragt af orange spandex, som en del af sit festivalkostume i år.

- Dragten er afkølende, man kan ryge og drikke igennem stoffet og så slipper jeg for solforbrændinger.

Se mange flere morgensvedige mennesker på bt.dk/roskilde

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: