Paul McCartney afslører:

Vi overvejede at gendanne The Beatles

mecca

I et nyt interview afslører Paul McCartney at han og resten af The Beatles flere gange overvejede gendannelse. Det blev som bekendt ikke til noget. Se stort billede

Lang tid før både George Harrison og John Lennon døde, overvejede The Beatles flere gange at blive gendannet. I et nyt interview forklarer Paul McCartney hvorfor det aldrig blev til noget.

The Beatles gik officielt i opløsning i 1970 - efter deres sidste udgivelse 'Let it Be'.

I årerne, der fulgte, svinede eks-vennerne Paul McCartney og John Lennon ofte hinanden til både interview og sange.

Men bag kulissen overvejede the Fab Four ofte en gendannelse.

- Vi snakkede tit om det, siger Paul McCartney i et nyt interview med bladet Rolling Stone.

- Vi var enige om, at det kunne være spændende. Men forventningerne ville være så høje, at vi aldrig gjorde alvor af det. Tænk hvis vi ikke gjorde det godt. Så ville folk affærdige The Beatles med kommentarer som 'de var jo ikke særligt gode'.

- Så vi lod bare tingene ligge, siger Paul McCartney.

Til sommer fylder Sir Paul 70 år. Han har netop udgivet albummet 'Kisses on the Bottom'. Og der er rygter om en dansk koncert til sommer.

 

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: