Han har lært mig, at hiphop ikke behøver være bevidstløs selvhævdende bragesnak, men tværtimod sagtens kan leveres med menneskelig empati, budskab og melodi.
Et forhold Jokeren atter førte bevis for, da han lørdag til alt folkets udelte fornøjelse ramte hovedscenen på Danmarks Smukkeste Festival. Manden var naturligvis – som kodeks foreskriver i den genre – cool som George Clooney på en isflage, men heldigvis er det hele kombineret med både et afvæbnende skævt smil og en åbenlys glæde ved at kunne underholde en 10-20.000 mennesker sådan en lørdag.
Numre som 'Gå væk!' (med Blæs Buggi som gæst), sommerhittet 'Sig ja', Den Gale Poses klassiker 'Spændt op til lir' og den uimodståeligt fængende 'Havnen' er sgu’ god musik, også selv om man – som jeg – til daglige sværger til hvinende guitarer og livets start ved 130 decibel.
Dertil er teksterne fremragende. Fordi de selv i de mest brovtende stunder faktisk rummer en menneskelig sårbarhed, man måske ikke skulle forvente fra dén kant. Selv den forkætrede og udskældte 'Kvinde din (møgluder)' er jo for fa’en ikke andet end det nye årtusindes pendant til Thomas Helmigs 'Nu hvor du har brændt mig af'.
Fraset at de maskinelle beats ind imellem bliver en anelse for enerverede, var det en upåklagelig og veloplagt optræden.

























