Om 20 dage vælter feststemte menneskemasser hegnet til Roskilde Festival 2009 for at give sig i kast med en uges musik- og festoplevelser. Men menneskemængden bliver langt mindre end, hvad dyrskuepladsen i Roskilde har kapacitet til. Kun 40.000 af de 75.000 udbudte billetter er kommet i musikentusiasternes varetægt, og med mindre end tre uger til festivalstart regner folkene bag festivalen ikke med fuldt hus.
- Vi har svært ved at sælge billetter i udlandet. Særligt Island og Sverige er hårdt ramt på valutakurserne, og det kan mærkes. Det går fint med at sælge billetter til danskerne, siger Esben Danielsen, talsmand for Roskilde Festival.
At netop danskerne stadig dyrker festivalfornøjelsen og veksler kontanter til et armbånd med fri adgang til flere dages musik bliver bekræftet i en anden del af landet. "Danmarks smukkeste festival", Skanderborg Festival, har foreløbigt solgt 20.000 billetter ud af 22.600 og regner med at melde udsolgt inden udgangen af juni.
- Vores publikum vælger ikke vores festival fra, men vi har næsten heller ikke nogen udenlandske gæster, siger talsmand for Skanderborg Festival Poul Martin Bonde.
Målet for nordens største festival i Roskilde er dog ikke at melde alt udsolgt, men at tiltrække 65.000 betalende gæster.
- Vi regner med at sælge en del billetter i de sidste uger op til, siger Esben Danielsen.
En billet til årets festival koster 1785 kroner plus en donation til Folkekirkens Nødhjælp på 175 kroner og gebyr. Sidste år indløste 68.000 mennesker billet til Roskilde Festival.
/ritzau/




















